Чи оприбутковувати актив, не оплачений покупцем

50
Підприємство придбало основний засіб, але не повністю за нього розрахувалось. А за умовами договору право власності на таке майно переходить з моменту повної оплати

Підприємство придбало основний засіб, але не повністю за нього розрахувалось. А за умовами договору право власності на таке майно переходить з моменту повної оплати. Чи можна ввести в експлуатацію такий основний засіб та амортизувати його?

РІШЕННЯ

До активів відносять ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому (ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV ; далі ― Закон про бухоблік; п. 3 розд. І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» ).

Що означає контрольованість ресурсів, Закон про бухоблік та вітчизняна стандартизація не визначають. Однак у листі від 04.10.2010 № 31-34020-20-10/26573 фахівці Мінфіну роз’яснили, що контрольованим є ресурс, вигоди від використання якого, як очікується, надходитимуть підприємству. При цьому підприємство може обмежити доступ до цих вигід іншим.

Водночас згідно з параграфом 13 МСБО 38 «Нематеріальні активи» суб’єкт господарювання контролює актив тоді, коли він має повноваження отримувати майбутні економічні вигоди, що надходять від основного ресурсу, та обмежувати доступ інших до цих вигід. Тобто тлумачення поняття контролю у роз’ясненні Мінфіну співзвучне тому, що наведено й у міжнародному стандарті.

Тож у нашій ситуації покупцю майна потрібно ретельно проаналізувати умови договору купівлі-продажу та встановити, чи існує контроль над отриманим майном. Якщо такого контролю немає, то не можна й оприбутковувати майно на баланс підприємства, вводити його в експлуатацію як основний засіб та амортизувати.

Додамо, що з позиції цивільного законодавства договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем, зокрема, до оплати товару. У такому разі покупець не має права до переходу до нього права власності розпоряджатися товаром, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із призначення та властивостей товару. І якби покупець прострочив оплату товару або відмовився його оплатити, продавець мав би право вимагати від нього повернення товару (ст. 692 , 697 Цивільного кодексу України ).

Отже, з огляду на умови ситуації, найімовірніше, у покупця немає контролю над отриманим майном. Адже до надходження всієї суми оплати за таке майно зобов’язання покупця не можуть вважатися повністю виконаними і за продавцем зберігається право власності на таке майно.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

  • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

  • Щиро Ваш, портал «Головбух»

    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль