text
Головбух

Податкові наслідки забезпечення медичного страхування працівників

  • 27 липня 2017
  • 1086

Для кожної людини найціннішим багатством є здоров'я. Кожний роботодавець прагне мати здорових працівників та постійно підвищувати ефективність робочого процесу

Для кожної людини найціннішим багатством є здоров'я.  Кожний роботодавець прагне мати здорових працівників та постійно підвищувати ефективність робочого процесу. Тому договір добровільного медичного страхування дедалі більше роботодавців включають до соціального  пакета. Це дає можливість залучити висококваліфіковані кадри та є найкращим способом турботи про своїх працівників. Про можливі податкові наслідки повинні пам'ятати роботодавці, що зважилися на медичне страхування своїх працівників.

Види страхування

Страхування може бути добровільним та обов'язковим, що передбачено статтею 5 Закону України “Про страхування” від 07.03.1996 року № 85/96 - ВР (зі змінами та доповненнями).

Медичне страхування також може бути добровільним та обов'язковим.

Податок на прибуток

Об'єктом оподаткування податком на прибуток, відповідно до підпункту 134.1.1 Податкового кодексу України (далі - ПК), є прибуток із джерелом походження з України та за її межами. Такий прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), що визначений у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III ПК.

До оподаткування на суми витрат, пов'язаних із оплатою страхових внесків за договорами добровільного медичного страхування  коригування фінансового результату ПК не передбачено. За правилами бухгалтерського обліку такі операції  відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування.

Пунктом 123.1 ПК передбачено коригування фінансового результату. Воно застосовується до договорів добровільного медичного страхування у тих випадках, коли в результаті припинення трудових відносин між страхувальником і і застрахованою особою договір добровільного медичного страхування перестав відповідати вимогам , що передбачені підпунктом   14.1.52 ПК . 

Договір добровільного медичного страхування, відповідно до підпункту 14.1.52  ПК це догвір страхування, що передбачає страхову виплату. У разі настання страхового випадку, який пов'язаний з хворобою або нещасним випадеом застрахованої особи, страхова виплата здійснюється закладам охорони здоров'я. Такий договір повинен передбачати мінімальний строк його дії (один рік) та повернення страхових платежів при достроковому розірванні договору виключно страхувальнику.

Страхувальник - платник податку, який визнав у бухгалтерському обліку витрати, у такому випадку, зобов'язаний збільшити фінансовий результат до оподаткування звітного періоду на суму таких попередньо сплачених платежів, внесків, премій із нарахуванням пені. Пеня нараховується у розмірі 120% облікової ставки Нацбанку, що діяла на кінець звітного періоду у якому відбулося розірвання договору або такий договір перестав відповідати вимогам, що передбачені ПК.

Сума сплачених платежів за договорами добровільного медичного страхування відображається в рядку 4.1.5 додатку РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 08.07. 2016 року № 585.

Відповідно до листа від 10.06.2016 року № 12974/6/99- 99-15-02-02-15 Державна фіскальна служба України зазначила, що  коли в результаті припинення трудових відносин між страхувальником і застрахованою особою строк дії договору добровільного медичного страхування не змінюється і такий договір до завершення мінімального строку дії не припиняється, що зазначається підпунктом 14.1.52   пунктом ПК,  то коригування , яке передбачено статтею 123 пк не застосовується.

ПДВ

Операції з надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, що мають ліцензію на провадження страхової діяльності відповідно до законодавства, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів - не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість (далі — ПДВ), відповідно до підпункту 196.1.3 ПК.  

Таким чином, не є об'єктом оподаткування ПДВ операції зі страхування.

Оподаткування застрахованої особи

Добровільне страхування

До складу місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, відповідно до пункту 164.2.16 ПК включаються, також, суми за договорами добровільного медичного страхування і оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО). Ставка ПДФО складає 18% із застосуванням натуркоефіцієнту (К = 100 + 100 — 18 = 1,21951) (п.164.5 ПК). Податковим агентом відображається у податковому розрахунку ф. № 1 ДФ з ознакою доходу “126”.

Зазначена сума, крім того, оподатковується військовим збором у розмірі 1.5%, відповідно до пункту 161  підрозділу 10 розділу XX ПК без застосування натуркоефіцієнта (лист ДФСУ від 27.11.2015 р. № 25405/6/99-99-17-02-01-15).

Обов'язкове страхування

Відповідно до статті 165.1.5 ПК сума внесків на обов'язкове страхування платника податку, відповідно до закону, інших, ніж єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Сума витрат на відрядження в межах фактичних витрат на обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, що пов'язані з правилами в'їзду та перебування в місці відрядження, у тому числі будь - які збори і податки, які підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат, відшкодована фізичній особі - платнику податку у встановленому законодавством порядку - не є доходом платгика податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємства, установ, організацій, відповідно до статті 170.9.1 ПК.

У податковому розрахунку ф. № 1 ДФ з ознакою доходу “132” податковим агентом відображається сума внесків на обов'язкове страхування платника податку відповідно до закону, інших, ніж єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

ЄСВ

Відповідно до пункту 2 розділу II Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22. 12.2010 року № 1170, та пунктом 3.5 Інструкції із статистики заробітної плати № 5, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року  -  не є базою нарахування єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ) внески підприємств згідно з договорами добровільного медичного страхування.

Необхідно знати, що внески підприємств, згідно з договорами обов'язкового медичного страхування також не оподатковуються ЄСВ

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах