Головбух

Списання та уцінка простроченого товару

  • 14 липня 2017
  • 1441

На балансі підприємства знаходиться товар, строк придатності якого закінчився. Повернути його постачальнику вже неможливо. Як правильно списати з балансу або уцінити такий товар? Якими будуть податкові наслідки?

У разі встановлення факту псування товару підприємство того самого дня має провести інвентаризацію. На цьому наполягає пункт 7 розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879, та пункт 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.

У результаті проведеної інвентаризації підприємство може прийняти одне з двох рішень:

  • списати зіпсовані запаси з балансу;
  • провести уцінку запасів.

Списання зіпсованих запасів

Списувати потрібно непридатні до використання виробничі запаси, які неможливо реалізувати стороннім організаціям.

У бухгалтерському обліку списання запасів з балансу відображають проведенням: дебет субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» з кредитом рахунку 20 «Виробничі запаси».

Сам факт списання запасів з балансу вимагає нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ у сумі податкового кредиту, який був відображений при їх придбанні. Адже їх неможливо буде використовувати в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства (п. 198.5 ПК). У такому разі на суму донарахованих податкових зобов’язань з ПДВ складають електронну податкову накладну, яку реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

У бухгалтерському обліку донарахування податкових зобов’язань з ПДВ відображають проведенням: дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» з кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Також підприємство може понести витрати, пов’язані з вивезенням зіпсованих запасів та/або їх знищенням сторонньою організацією. Такі витрати також відображають на субрахунку 949.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл