Списання та уцінка простроченого товару

78
На балансі підприємства знаходиться товар, строк придатності якого закінчився. Повернути його постачальнику вже неможливо. Як правильно списати з балансу або уцінити такий товар? Якими будуть податкові наслідки?

У разі встановлення факту псування товару підприємство того самого дня має провести інвентаризацію. На цьому наполягає пункт 7 розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879, та пункт 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419.

У результаті проведеної інвентаризації підприємство може прийняти одне з двох рішень:

 • списати зіпсовані запаси з балансу;
 • провести уцінку запасів.

Списання зіпсованих запасів

Списувати потрібно непридатні до використання виробничі запаси, які неможливо реалізувати стороннім організаціям.

У бухгалтерському обліку списання запасів з балансу відображають проведенням: дебет субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» з кредитом рахунку 20 «Виробничі запаси».

Сам факт списання запасів з балансу вимагає нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ у сумі податкового кредиту, який був відображений при їх придбанні. Адже їх неможливо буде використовувати в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності підприємства (п. 198.5 ПК). У такому разі на суму донарахованих податкових зобов’язань з ПДВ складають електронну податкову накладну, яку реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

У бухгалтерському обліку донарахування податкових зобов’язань з ПДВ відображають проведенням: дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» з кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Також підприємство може понести витрати, пов’язані з вивезенням зіпсованих запасів та/або їх знищенням сторонньою організацією. Такі витрати також відображають на субрахунку 949.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією


  Розсилка  © Головбух, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

  Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль