Головбух

Строки давності для перевірок держпраці та застосування штрафів

  • 7 липня 2017
  • 3792

Якими є строки давності для перевірок держпраці, для застосування відповідних штрафних санкцій до підприємства?

Орган Держпраці хоче здійснити на підприємстві позапланову перевірку. Раніше підприємство перевірялося шість років тому.  З якою пріодичністю Держпраці може проводити такі перевірки? Чи існують строки давності у таких перевірок для застосування штрафів та притягнення до адміністративної відповідальності?

Строки давності для перевірок держпраці

Строки давності для перевірок держпраці та застосування штрафів Законодавством не встановлено строків давності на проведення перевірок органами Держпраці

Тому підприємство можуть перевірити за будь-який період його діяльності та без обмеження строком.

Зарплатні рейди Держпраці: кому чекати і як захиститися

Строки давності для перевірок держпраці та застосування штрафів
Тарас Шарийкерівник експертної групи МСFR Головбух
На початку вересня КМУ анонсував комплексні перевірки (розпорядженням КМУ від 05.09.2018 № 649-р). Їхня мета — виявити неоформлених працівників і ліквідувати порушення з питань праці. Пояснимо, як це відбуватиметься. А також дізнайтеся, чи можна не пустити контролерів

Документи, що стосуються трудових відносин мають зберігатися на підприємстві довше, ніж усі інші документи! Нормативно-правовим актом є Перелік типових документів, що використовується усіма організаціями при визначенні строків зберігання документів.

Перелік типових документів створюється державними органами та органами місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, що затверджений наказом Мінюсту від 12.04.2012 року № 578/5 (далі - Перелік № 578/5). Відповідно до пункту 1.7 Переліку № 578/5 строки, указані в ньому є мінімальними, скорочувати їх не можна.

Строки давності для перевірок держпраці та застосування штрафів Згідно пунктів 121, 492, 499 Переліку № 578/5 реєстраційні журнали з кадрових питань, трудові договори, особові картки працівників повинні зберігатися протягом 75 років. Отже, фактично строки давності для перевірок держпраці складають 75 років!

Отже під час перевірки можуть перевірити навіть те, що відбувалося протягом усієї діяльності підприємства.

Посадова особа підприємства за порушення вимог  законодавства про працю та охорону праці притягується до адміністративної відповідальності (стаття 41 КУпАП). Відповідно до статті 38 КУпАП адміністративне стягнення накладається:

  • стосовно разових порушень - протягом двох місяців із дня вчинення;
  • стосовно триваючих порушень - не пізніше як через два місяці з дня їх виявлення.

Визначення поняття “триваюче правопорушення” законодавство, на жаль, не містить. З роз'яснень держорганів можна зрозуміти, що це правопорушення, яке можна виявити в ході перевірки (воно має місце тоді, коли йде перевірка). Як правило, порушення законодавства про працю є триваючими.

Штрафи, що передбачені частиною 2 статті 265 КЗпП є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно - господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу (далі - ГК). Строки давності установлені статтею 250 ГК - шість місяців із дня виявлення порушення - на них не поширюються . Законодавством інших строків давності не передбачено. Отже у даному випадку за порушення норм КЗпП строку давності немає.

Треба відмітити, що штрафи, що накладаються відповідно до статті 265 КЗпП стали діючими з 01.01. 2015 року. Враховуючи це, вони можуть застосовуватися тільки до правопорушень, які вчинено після цієї дати. Однак вони можуть застосовуватись і до триваючих правопорушень, які здійснено до 01.01.2015 року (лист Держпраці від 04.01. 2017 року № 57/4. 1/ 4.1 - ДП - 17).   

Фактична перевірка: як проводять та що перевіряють

Строки давності для перевірок держпраці та застосування штрафів
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Про фактичну перевірку податківці не попереджають. Розповімо, як зустріти неочікуваних візитерів, як діяти, коли вони проводять контрольну розрахункову операцію, фото- чи відеозйомку, та які порушення виявляють найчастіше. Фактичні перевірки податківці проводять на місці, де розташовані господарські або інші об’єкти права власності платників (пп. 75.1.3 Податкового кодексу України; ПК). Про них вас ніхто не попередить (п. 80.1 ПК), тому завжди будьте напоготові.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл