Головбух

Оренда автомобіля у фізособи

4 липня 2019
8757
Середній бал: 0 із 5

Як відомо, за договором оренди наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Договір оренди, як і будь-який інший цивільно-правовий правочин, має істотні умови, до яких належать предмет, ціна, строк договору тощо. Які особливості оренди авто у фізособи? Читайте у статті

Навряд чи буде перебільшенням стверджувати, що оренда — це друга за значущістю після купівлі-продажу господарська операція. Якщо без першої не було б руху грошових коштів, то без оренди доволі важко було б створювати ті самі товари, роботи і послуги, що їх купують і продають. А коли орендодавець є фізособою, то операція оренди набуває певних юридичних та облікових нюансів.

Господарська діяльність завжди пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг і спрямована на отримання доходу. Оренда авто у фізособи (ТЗ) також може відбуватися в межах господарської діяльності, отже, мати відповідні податкові наслідки. При цьому орендар ТЗ має право самостійно використовувати його у своїй діяльності й без згоди орендодавця укладати від свого імені договори перевезення, а також інші договори відповідно до призначення ТЗ (ст. 800 Цивільного кодексу України, ЦК).

Особливості оренди авто у фізособи

Договір оренди ТЗ обов'язково укладають у письмовій формі, а якщо однією його стороною (наприклад, наймодавцем) є фізична особа, то такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 799 ЦК).

Предметом договору оренди може бути власне ТЗ, визначений індивідуальними ознаками і який зберігатиме свій первісний вигляд за неодноразового використання (неспоживна річ). Так, якщо за умовами договору виконавець зобов’язується надати будь-який вагон для перевезення насипного вантажу замовника, такий договір матиме характер договору перевезення, а не оренди вагону. Оскільки для замовника не має значення, який саме вагон для перевезення насипних вантажів буде надано, тобто індивідуальні ознаки вагону в такому разі не є важливими.

Неспоживчий характер речі також є особливістю оренди ТЗ. Не можна орендувати ТЗ для того, щоб його розібрати на запчастини й використати їх для інших ТЗ. І це лише тому, що в такій ситуації ТЗ споживають, отже, він втрачає неспоживчий характер.

Ще однією особливістю предмета оренди є те, що за статтею 761 ЦК право передати майно в оренду має власник речі або особа, якій належать майнові права. Орендодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору оренди. Тож, якщо приватний підприємець із Дніпра чи зі Львова запропонує вам узяти в нього в оренду ТЗ з автопарку якогось міністерства, варто перевірити повноваження потенційного орендодавця на передачу цього ТЗ в оренду. Якщо вони цілком легітимні, то охочих покататися на міністерських авто, гадаємо, виявилося б чимало. І така діяльність точно була б рентабельною для орендатора.

Увага: право передати майно в оренду має власник речі або особа, якій належать майнові права

Договір оренди авто у фізособи

У разі укладення господарського договору (оренда авто у фізособи) сторони зобов’язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну і строк дії договору (ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України).

Розмір орендної плати має бути встановлений у договорі оренди. Проте, якщо розмір орендної плати не передбачений договором, це не означає, що його не існує. У такому разі розмір визначають зважаючи на споживчу якість речі та інші обставини, які мають істотне значення. Договором або законом може бути передбачено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування ТЗ.

Орендар (наймач) звільняється від плати за весь час, протягом якого не міг користуватися майном через обставини, за які він не відповідає. Так, наприклад, якщо внаслідок виходу авто з ладу (з незалежних від орендаря обставин) орендар протягом цілого місяця не міг ним користуватися за призначенням, то немає підстав орендну плату за цей місяць ані нараховувати, ані сплачувати (ч. 6 ст. 762 ЦК). Навіть якщо цей факт приховати від податківців, то не варто сподіватися на те, що вони про нього не дізнаються.

Строк договору оренди

Договір є чинним протягом строку, встановленого у договорі (ч. 1 ст. 763 ЦК). За межами цього строку орендні відносини можуть продовжуватися в разі, коли сторони це погодили. Наприклад, застереження на кшталт «У разі якщо за один календарний місяць до закінчення строку оренди, передбаченого цим договором, жодна зі сторін не заявить про бажання припинити орендні відносини, сторони вважатимуть цей договір продовженим на строк, аналогічний строку оренди за цим договором» означає ось що. Після закінчення договору оренди, укладеного на один рік, за відсутності заяв про бажання припинити цей договір його вважають чинним ще на один календарний рік на тих самих умовах. Тож орендар має право нараховувати витрати у розмірі орендної плати ще протягом одного року.

Сторони можуть не зазначати у договорі оренди строк орендного користування майном. У такому разі договір вважають укладеним на невизначений строк, отже, протягом невизначеного та не обмеженого бажанням перевіряльників часу орендар має право на орендні витрати.

Увага: сторони можуть не зазначати в договорі оренди строк користування

Кожна зі сторін такого договору оренди ТЗ може відмовитися від договору в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць. Це означає, що, отримавши повідомлення у зазначений строк та після спливу цього строку, орендар втрачає право нараховувати орендні витрати.

Передача об’єкта оренди

Стаття 765 ЦК закріплює загальне зобов’язання орендодавця передати орендареві майно у користування негайно або в строк, встановлений договором оренди. Якщо це зобов’язання орендодавець не виконав, орендар має право на свій вибір (ст. 766 ЦК):

  • вимагати від орендодавця передання майна і відшкодування збитків, заподіяних затримкою;
  • відмовитися від договору оренди й зажадати відшкодування заподіяних йому збитків.

З погляду оподаткування факт передачі ТЗ орендареві варто закріпити відповідним актом або хоча б застереженням у договорі оренди на кшталт: «Підписанням цього договору сторони підтверджують, що орендодавець передав, а орендар прийняв в орендне користування об’єкт оренди».

Зразок договору оренди авто у фізособи:

Оренда автомобіля у фізособи

СКАЧАТИ ЗРАЗОК

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини