Біометричний паспорт — ключ до безвізового режиму

116
Безвіз для України розпочався із 11.06.2017. Тепер можна вільно подорожувати до країн ЄС, але за наявності біометричного паспорта. Відправляючи працівників у закордонні відрядження, роботодавці намагатимуться заощадити на візах

Примусити працівника оформити біометричний паспорт вони не мають права. Тоді, як варіант, можна компенсувати йому вартість паспорта. Якими будуть податкові наслідки?

Відрядженому працівнику законодавство гарантує виплату добових, відшкодування витрат на проживання, проїзд до місця відрядження та назад, оплату днів відрядження. Такі «відрядні» гарантії встановлює стаття 121 Кодексу законів про працю України. Однак у службовій поїздці цілком можуть виникнути супутні витрати, як-от оформлення закордонного паспорта, візи тощо. Роботодавець має право компенсувати такі витрати, та й Податковий кодекс України (ПК) цього не забороняє. Розглянемо детально, чи виникатиме оподатковуваний дохід у працівника, якщо роботодавець відшкодує йому вартість біометричного паспорта для виїзду за кордон.

Компенсація вартості паспорта — додаткове благо?

Здавалося б, не має бути жодних сумнівів щодо оподаткування ПДФО вартості оформлення закордонного паспорта працівника. Позаяк відповідно до підпункту 170.9.1 ПК сума відшкодованих роботодавцем витрат на оформлення закордонних паспортів не є доходом платника податку — працівника. Але такі витрати не є об’єктом оподаткування ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують їх вартість.

«Будь-які витрати на відрядження не включають до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає» (абз. 15 пп. «а» пп. 170.9.1 ПК).

Такими документами можуть бути, зокрема (але не виключно):

  • запрошення сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає;
  • укладений договір чи контракт;
  • інші документи, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини;
  • документи, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводять за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

Біометричний паспорт — ключ до безвізового режиму Не оподатковують ті витрати на відрядження, які мають документальне підтвердження зв’язку з господарською діяльністю підприємства

Однак цілком імовірно, що роботодавець компенсуватиме вартість закордонного паспорта працівнику, зважаючи на майбутні відрядження за кордон, а не тоді, коли вирішить направити працівника у службову поїздку. За таких обставин говорити про вартість оформлення закордонного паспорта як про витрати на відрядження не доцільно. А отже, не можна компенсувати вартість паспорта без оподаткування ПДФО до прийняття рішення направити працівника у закордонне відрядження. Оскільки неможливо довести зв’язок оформлення документа з господарською діяльністю підприємства.

Крім того, раніше податківці наполягали оподатковувати як додаткове благо відшкодування працівникові вартості оформлення закордонного паспорта (лист ДПА від 12.04.2005 № 3064/6/17-3116). Хоча лист можна назвати «давнім», однак норми щодо оподаткування витрат у відрядженні майже не змінились. Зважаючи на персоніфікований характер виплати, податківці під час перевірки можуть наполягати на оподаткуванні компенсації вартості закордонного паспорта.

Наступною завадою у прийнятті рішення про оподаткування компенсації працівникові може бути вартість закордонного паспорта. Адже вона буде різною залежно від того, через кого оформлюють паспорт: безпосередньо через Міграційну службу або через державне підприємство. Державні підприємства включають до вартості документа вартість послуги. Також на ціну оформлення паспорта впливатиме терміновість виготовлення документа.

Яке рішення прийняти

З огляду на можливі податкові ризики рекомендуємо поміркованим платникам оподаткувати компенсацію витрат на виготовлення закордонного паспорта працівника як додаткове благо. Тобто утримати ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.

Базу оподаткування ПДФО визначайте з урахуванням «натурального» коефіцієнта. Суму ПДФО і військового збору утримуйте із зарплати працівника або інших його доходів у грошовій формі. Якщо роботодавець сплатить податки за власний рахунок, це зумовить появу ще одного додаткового блага. І так без кінця.

Сміливі платники податків можуть не оподатковувати вартість закордонного паспорта працівника. Однак за умови, що наказ про відрядження вже видали, а у положенні про відрядження зазначена можливість такого відшкодування.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

  • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

  • Щиро Ваш, портал «Головбух»

    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль