Головбух

Податкові зміни до 2020 року: зарплата, податки та інфляція

  • 21 червня 2017
  • 196

Пропонуємо трохи відпочити від важких бухгалтерських буднів і поглянути у майбутнє, на те, що може чекати на нас у 2020 році. Далі - прогнози експертів щодо зміни мінімальної зарплати, податків та індексу інфляції

Проект бюджетної резолюції на три роки днями презентували в Україні.  Згідно з цим проектом мінімальні зарплати щорічно будуть зростати на 6 - 16%, а темпи росту цін поступово сповільняться до 5%.

Ознайомившись з документами можна проаналізувати, як зміниться життя українців у найближчі кілька років.

Як зростуть зарплати в Україні

На початку цього року мінімальну заробітну плату підняли у два рази з 1600 грн до 3200 грн. У 2017 році мінімальну зарплату переглядати більше не будуть.

Згідно з бюджетною резолюцією уже в 2018 році  мінімальні зарплати зростуть на 523 грн. Тобто в наступному році роботодавці повинні платити працівникам не менш ніж 3723 грн, у 2019 році мінімальну зарплату піднімуть до 4173грн, а в 2020 році - до 4425грн. Таким чином, соціальні стандарти щорічно будуть піднімати на 6 -16%.

Раніше  мінімальну зарплату збільшували як мінімум на рівень інфляції в країні. Цю норму порушували у кризові 2014 та 2015 роки. Соціальні стандарти «заморозили», а ціни зросли на 24.9% у 2014 році. У 2015 році соціальні стандарти проіндексували всього на 14.3%,  в той час як індекс інфляції сягнув рекордних для України 43.3%.

Експерти пояснюють, що розмір мінімальної зарплати повинен залежати від економічної ситуації в країні, хоча вона і встановлюється за рішенням уряду. У ідеальному варіанті мінімалка повинна складати 60% від середньої зарплати по країні.

Існує декілька наслідків підвищення мінімальної зарплати: доходи найбідніших українців зростають, штрафи для роботодавців збільшуються, повинні збільшити фонд заробітної плати частина підприємств, відрахування у Пенсійний фонд зростають.

Із слів старшого наукового співробітника інституту демографії та соціальних досліджень: «Коли у нас уряд в минулому році вирішив відірвати мінімальну зарплату від прожиткового мінімуму, він не придумав, чим це замінити. Потрібне нове рішення, на що орієнтуватися, як перевстановлювати мінімальну зарплату».

Дуже добре було б коли мінімальна зарплата  становила 60% від середньої.  Існував би стимул працювати на будь - якій роботі. Але потрібно брати до уваги характер роботи, умови праці. Правильно буде, коли не сам уряд вирішить, а щоб перед цим провели консультації із соціальними партнерами, зауважує науковий співробітник.

Прогнозоване зростання середніх зарплат також розрахувало Міністерство фінансів. 7104 грн досягне середня зарплата українців у цьому році. У наступному 2018 році цей показник може збільшиться до 8629 грн, у 2019 році - 9540 грн, а у 2020році - 10537 грн.

Зростання цін

Для економіки, що розвивається  високий рівень інфляції є нормальним явищем. У країнах, що мають розвинену економіку ціни в середньому зростають за рік на  один два  відсотки. Так у 2008 році, під час світової кризи рівень інфляції в Україні  сягнув 33.3%. в той час як в країнах Європейського союзу - 3.4%. Підсумки минулого року показали, що в Україні ціни виросли на 12.4%. а у ЄС всього на 1.66%.

Не зростання ціни є головним, а як зростає купівельна спроможність населення. Спеціалісти пояснюють, що при будь - якій інфляції, якщо доходи населення зростають швидше. ніяка інфляція не страшна.

При високому рівні інфляції гроші швидко знецінюються. Навіть якщо зростання цін відбувається повільніше, ніж зростання доходів, примножити, або навіть зберегти свої заощадження  в умовах високої інфляції досить складно.

В найближчі кілька років, відповідно до бюджетної резолюції, значно скоротяться темпи зростання індексу інфляції. Враховуючи підсумки цього року ціни можуть вирости на 11.2%, в наступному році на 7%, у 2019 році на 5.9%, а в 2020 році на 5%. 

Як пояснюють аналітики, даний показник цілком реальний. Виконання його можливе за умови зростання обсягу зовнішньої торгівлі, що призведе до стабілізації нашого торгового балансу. Завдяки чому, ми будемо свідками стабілізації курсу та інфляції також.

Наша країна імпортує велику частину товарів, що ми споживаємо або переробляємо,тому зміна курсу тягне за собоюі зміну цін.  До речі, Міністерство фінансів також передбачає зниження дефіциту держбюджету та скорочення обсягу державного боргу.

Як можуть змінитися штрафи та податки

Українцям, які володіють нерухомістю, загальна площа якої більша за встановлені  норми, (норму визначає місцева рада) кожного року доводиться платити податок за кожен «зайвий» квадратний метр. Місцеві ради самостійно визначають процентну ставку податку - від 0 до1.5% від мінімальної зарплати.

Також місцеві ради мають право встановлювати і площу нерухомості, яка не оподатковується: від 50 квадратних метрів за квартиру, від  120 - за будинок, та від 180 квадратних метрів за сумарну площу будинку і квартири.

Наприклад, враховуючи рішення Київради, кияни за кожен «зайвий» метр площі будуть сплачувати 1% від мінімальної зарплати. Людині, яка володіє двома квартирами загальною площею 160 квадратних метрів, доведеться сплатити податок за  100 квадратів.

Норма в столиці для квартир - 60 квадратних метрів. Потрібно враховувати, що відсоток від мінімальної зарплати береться за минулий рік. В наступному році за 100 квадратних метрів доведеться сплатити 3200 грн, а у разі зростання мінімальної зарплати, що передбачено в бюджетній резолюції, то у 2019 році ці ж самі 100 «зайвих метрів» будуть коштувати вже 3723 грн.

Як зміняться податкові та трудові штрафи

В Україні більшість штрафів розраховується не від мінімальної заробітної плати. Зокрема, як певна кількість неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що становить 17 грн) визначаються всі штрафи, що визначені в Кодексі України про адміністративні правопорушення  та в Кримінальному кодексі.

Роботодавцям, що порушують Трудове законодавство доведеться платити більше. Зараз за кожного неоформленого працівника потрібно сплачувати штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат, тобто 96 тисяч грн, та вже у 2020 році за те ж саме порушення доведеться сплатити 132 тисячі грн.

Такий штраф доведеться сплатити у тому випадку, коли співробітник оформлений на половину ставки, а фактично працює повний робочий день. У випадку, якщо роботодавець не оплачує роботу на вихідних та в нічний час -доведеться сплатити штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат -32 тисячі грн у цьому році, та більше ніж 37 тисяч грн у наступному році.

Мінімальна заробітна плата має значення, у випадку, якщо правопорушення віднесені до категорії злочину. Приклад, крадіжка вважається злочином, у разі коли вартість вкраденого перевищує 10% від мінімальної заробітної плати (зараз це становить 320 грн).

Враховуючи матеріали проекту бюджетної резолюції, маємо прогнозоване зростання мінімальної заробітної плати та поступове сповільнення темпів зростання цін. Це буде певним чином впливати на штрафи та податки.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл