Головбух

Продаж корпоративних прав фізичним особам: особливості оподаткування

  • 20 червня 2017
  • 4740

Учасники товариства з обмеженою відповідальністю мають право продати свою частку статутного капіталу. Проте необхідно знати, як будуть обліковуватись такі операції як для самої фізособи так і для компанії в цілому

Одним із способів реалізації учасником товариства з обмеженою відповідальністю свого права є - продаж частки у статутному капіталі. Це передбачено законодавчими актами України, а саме: статтею 147 Цивільного кодексу України, статтею 53 Закону України «Про господарські товариства».

Отже пропонуємо дізнатися, як проводиться продаж корпоративних прав, яким чином обліковується продаж частки у статутному капіталі підприємства.

Продаж корпоративних прав

У Цивільному кодексі України та у положеннях Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб  - підприємців та громадських формувань» вказано вимоги до договору купівлі - продажу, яким реалізується перехід прав та обов'язків від однієї сторони до іншої.

Вчиняти правочини у письмовій формі, відповідно до статті 208 Цивільного кодексу України, належить між юридичними особами, правочини між фізичною та юридичною особами, правочини фізичних осіб між собою, на суму, що у двадцять разів і більше перевищує розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (відповідно до пункту 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, яким встановлено розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у розмірі 17 гривень, сума більша за 340 грн.), інші правочини, стосовно яких законом встановлена письмова форма.

Коли відбувається державна реєстрація змін  до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, згідно з пунктом 10 частини 4 статті 17 Закону України  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, та громадських формувань» потрібно подати договір про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи - при внесенні змін, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

► Мінус один, або Якщо учасник вийшов із ТОВ

Договір купівлі - продажу частки у статутному капіталі повинен бути укладений у письмовій формі, враховуючи законодавчі вимоги, що вказані вище.

Облік і оподаткування продажу корпоративних прав

До бази оподаткування податку на прибуток фізичних осіб, згідно до підпункту 164.2.0. пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, відноситься інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, які випущені в інших, ніж цінні папери формах, крім доходів від операцій зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.40, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.

Податок на прибуток 

Особи, які визначені в пункті 162.1 статті 162 Податкового кодексу України повинні сплачувати даний податок, а саме:

  • фізичні особи - резиденти, що отримують доходи як з джерела походження в Україні, так і іноземні доходи;
  • фізичні особи - нерезиденти, що отримують доходи з джерела в Україні;
  • податкові агенти.

Платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат ведеться облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами. Звітним періодом для цілей оподаткування інвестиційного прибутку вважається календарний рік.

 Продаж фізособою корпоративних прав: оподаткування та облік

Платник податку за результатами календарного року зобов'язаний подати декларацію про майновий стан доходів. В декларації потрібно відобразити загальний фінансовий результат (інвестиційний прибуток або інвестиційний збиток) отриманий протягом такого звітного року.

За формою, що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» має бути подана декларація про майновий стан і доходи.

Продаж корпоративних прав фізичним особам: особливості оподаткування Податкова декларація подається, відповідно до статті 49 Податкового кодексу України, за звітний період, в установлені цим Кодексом строки.

Вона подається до контролюючого органу, в якому платник податків перебуває на обліку, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період. Звітний період дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (пп.49.18.4. п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України).

Зазначену суму податкового зобов'язання яка подана в декларації про майновий стан і доходи, фізична особа повинна сплатити самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 197.7. ст. 197 Податкового кодексу України).

 Алгоритм купівлі-продажу корпоративних прав

З урахуванням норм підпунктів 170. 2.4. - 170.2.6 цього пункту (пп.170.2.2. п. 170.2.2.ст.170 Податкового кодексу України) розраховується інвестиційний прибуток.

Це позитивна різниця між доходом, який отримав платник податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається  із суми витрат на придбання такого активу документально підтверджених.

Продаж корпоративних прав фізичним особам: особливості оподаткування Будь - які документально підтверджені витрати фізичної особи можуть бути віднесені до витрат, які пов'язані із придбанням корпоративних прав.

Наприклад, при створенні товариства - спрямовані на формування статутного капіталу, придбання частки у статутному капіталі товариства, що передувало наступному продажу такої частки та інші витрати.

Відповідно до пункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України, коли відчуження корпоративних прав настає шляхом продажу, ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування.

► Як визначити дохід фізособи від продажу корпоративних прав

Дохід, отриманий платником податків від продажу інвестиційних активів протягом звітного податкового року. Сума такого доходу не повинна перевищувати суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (пп. 170.2.8. п. 170.2. ст. 170 та пп. 169.4.1. п. 169.4. ст. 169 Податкового кодексу України).

► Прожитковий мінімум 2018

Прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2017 року становить 1600 гривень, згідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік». У 2017 році сума доходу не повинна перевищувати 2240 гривень.

Законодавство України передбачає і інші способи відчуження корпоративних прав, що мають свої особливості оподаткування (дарування,  прийняття у спадщину).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл