Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО

27
Підприємство на загальній системі виробляє і реалізує продукцію. Часто виникає потреба прийняти від покупців часткову оплату. Для цього планують встановити POS-термінал. Чи можна проводити такі розрахунки без РРО?

За загальним правилом суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають застосовувати РРО (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 № 265/95-ВРдалі — Закон про РРО).

Торгівля власною продукцією: коли потрібен РРО

Якщо підприємства торгують продукцією власного виробництва, застосовувати РРО не потрібно за умов (ч. 1 ст. 9 Закону про РРО):

  • проведення розрахунків у касах підприємств;
  • оформлення прибуткових і видаткових касових ордерів (ПКО та ВКО). Типові форми таких ордерів (№ КО-1, № КО-2) наведені у додатках 2, 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637);
  • видачі підписаних і засвідчених печаткою квитанцій (квитанцій до ПКО).

Як виняток, від застосування РРО під час продажу продукції власного виробництва не звільнені підприємства торгівлі і громадського харчування.

Застосовувати РРО потрібно також у разі продажу технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту. Незалежно від того, чи є вони для продавця продукцією власного виробництва. Це, зокрема, непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування тощо), які:

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Перелік технічно складних побутових товарів затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 № 231

Застосовувати РРО під час продажу перелічених товарів мають, у т. ч., виробники незалежно від форми розрахунку з покупцями — готівкової чи безготівкової (платіжними картками).

Розрахунки за допомогою платіжних карток через термінал вважають безготівковими (ч. 1 ст. 3 Закону про РРО). Це означає, що під час їх проведення не виконуються умови частини першої статті 9 Закону про РРО:

  • розрахунки з покупцями не обов’язково проводитимуть у касі підприємства. Адже терміналом можна скористатися де завгодно;
  • підприємство не оформлятиме ПКО (ВКО). Бо касовий ордер — це первинний документ, яким користуються для оформлення надходжень (видачі) готівки до каси (п. 1.2 Положення № 637). А в зазначеній ситуації термінал надрукує сліп (квитанцію платіжного термінала);
  • покупцям не видадуть підписаних і засвідчених печаткою квитанцій до ПКО.

Тому розрахунки з покупцями за продукцію власного виробництва за допомогою платіжних карток потребують застосування РРО.

Касову книгу (її форму наведено у додатку 5 до Положення № 637) також застосовують для первинного обліку готівки у касі. Тому безготівкові розрахунки (у нашому випадку — платіжними картками) у касовій книзі не відображають. Такі розрахунки фіксують, заповнюючи розділ 2 Книги обліку розрахункових операцій на РРО. Форму цієї книги наведено у додатку 1 до Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

Приймання часткової оплати через POS-термінал

Часто-густо сторони договору купівлі-продажу доходять згоди, що товар оплачуватимуть частинами. Це можливо у разі реалізації товару із розстроченням платежу, його продажу на умовах часткової попередньої оплати або в кредит (ч. 2 ст. 692, ч. 1 ст. 693, ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК).

На підприємства, що реалізують продукцію власного виробництва і не зобов’язані застосовувати РРО, не поширюються вимоги про обов’язкове встановлення платіжного термінала (постанова КМУ від 29.09.2010 № 878). Тобто вони добровільно приймають рішення встановити платіжний термінал.

Часткова оплата товару та РРО

Немає прямих нормативів, які б регулювали проведення часткових оплат через РРО. Тому під час їх проведення потрібно виконувати загальні вимоги до розрахункових операцій, встановлені статтею 3 Закону про РРО. Озвучимо деякі з них.

  • Проводити розрахункові операції на повну суму покупки із роздрукуванням фіскального чека РРО.
  • Видавати покупцеві чек РРО на повну суму проведеної операції.
  • Проводити через РРО розрахункові операції з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального — також із зазначенням коду товарної підкатегорії за УКТ ЗЕД (584-18)), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
  • Обліковувати товарні запаси на складах та/або за місцем їх реалізації. Продавати лише ті товари (послуги), які відображені в обліку.
  • Забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яку зазначено у денному звіті РРО.
  • Надавати покупцям на їх вимогу чеки, накладні (інші письмові документи), які свідчать про передання права власності на товари від продавця покупцеві, з метою виконання вимог Закону № 1023.

Приймання від покупців часткових оплат за допомогою платіжних карток (у т. ч. отримання часткового авансу) відповідає визначенню розрахункової операції (ст. 2 Закону про РРО).

Розглянемо нюанси проведення через РРО операцій, пов’язаних із частковою оплатою товарів через термінал.

Продаж товару із розстроченням

Продаж товару з розстроченням означає, що підприємство відпускає товар, покупець оплачує частину його вартості одразу, а решту (заборгованість) погашає у строки, встановлені договором.

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Через РРО потрібно проводити всю вартість покупки.

Позаяк покупець у момент продажу оплачує лише частину покупки, через РРО потрібно провести дві форми оплати: картку і кредит (п. 2, 4 р. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13далі — Положення № 13).

Касовий чек має містити обов’язковий реквізит — позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо) і суму коштів за цією формою оплати. Цей рядок повторюється в чеку стільки разів, скільки задіяно форм оплати (якщо відбувається лише готівкова оплата, цей рядок можна не друкувати).

Отже, в чеку потрібно зазначити найменування товару, його кількість і форми оплати: «Картка» і «Кредит».

Суму оплати доведеться поділити на частини пропорційно до застосованих форм. Наприклад, покупець оплачує 25% вартості товару одразу, решту 75% погашає у кредит. Загальна вартість товару — 100 грн. Тож за формою «Картка» потрібно провести 25 грн, за формою «Кредит» — 75 грн.

А у реквізиті чека «СУМА» (або «УСЬОГО») потрібно зазначити загальну вартість відпущених товарів.

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Приймаючи розрахунки за товари власного виробництва платіжними картками, обов’язково застосовують РРО

Коли згодом покупець погашатиме розстрочення за допомогою платіжної картки, доведеться щоразу друкувати чек РРО. Рекомендуємо попередньо запрограмувати умовний товар із найменуванням, наприклад, «Погашення розстрочення» і проводити оплату за формою «Картка». Найменування проданого товару вже не пишемо, бо воно зафіксоване у першому чеку в загальній кількості.

Отримання часткового авансу за товар

У чеку зазначають дробову частину товару пропорційно до суми отриманого авансу. Форма оплати — «Картка». Можна запрограмувати позначення такої форми оплати як «Картка, аванс».

Надалі під час відпускання товару покупцеві й отримання частини оплати, що залишилася, зазначають решту кількості товару. Форма оплати — «Картка».

Проводячи через РРО часткову попередню оплату, слід переконатися, що потрібний покупцеві товар є у наявності й відображений в обліку.

Вимоги до фіскального чека РРО

У разі проведення розрахунків із покупцями через платіжний термінал, з’єднаний (об’єднаний) з РРО, крім обов’язкових реквізитів (визначених пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 13), чек має додатково містити реквізити:

  • ідентифікатор еквайєра і торговця (або інші реквізити, які дають змогу їх ідентифікувати);
  • ідентифікатор платіжного пристрою;
  • суму комісійної винагороди (за наявності);
  • вид операції;
  • реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), що їх допускають правила безпеки платіжної системи. Перед ними друкують літери «ЕПС» (п. 4 р. ІІ Порядку № 13).

Підсумуємо. Виробниче підприємство, проводячи часткові розрахунки з покупцями за реалізовану продукцію платіжними картками, має застосовувати РРО. У касовій книзі такі операції не відображають.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль