Головбух

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО

 • 19 червня 2017
 • 459

Підприємство на загальній системі виробляє і реалізує продукцію. Часто виникає потреба прийняти від покупців часткову оплату. Для цього планують встановити POS-термінал. Чи можна проводити такі розрахунки без РРО?

За загальним правилом суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають застосовувати РРО (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 № 265/95-ВРдалі — Закон про РРО).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Торгівля власною продукцією: коли потрібен РРО

Якщо підприємства торгують продукцією власного виробництва, застосовувати РРО не потрібно за умов (ч. 1 ст. 9 Закону про РРО):

 • проведення розрахунків у касах підприємств;
 • оформлення прибуткових і видаткових касових ордерів (ПКО та ВКО). Типові форми таких ордерів (№ КО-1, № КО-2) наведені у додатках 2, 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637);
 • видачі підписаних і засвідчених печаткою квитанцій (квитанцій до ПКО).

Як виняток, від застосування РРО під час продажу продукції власного виробництва не звільнені підприємства торгівлі і громадського харчування.

Застосовувати РРО потрібно також у разі продажу технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту. Незалежно від того, чи є вони для продавця продукцією власного виробництва. Це, зокрема, непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування тощо), які:

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Перелік технічно складних побутових товарів затверджено постановою КМУ від 16.03.2017 № 231

Застосовувати РРО під час продажу перелічених товарів мають, у т. ч., виробники незалежно від форми розрахунку з покупцями — готівкової чи безготівкової (платіжними картками).

Розрахунки за допомогою платіжних карток через термінал вважають безготівковими (ч. 1 ст. 3 Закону про РРО). Це означає, що під час їх проведення не виконуються умови частини першої статті 9 Закону про РРО:

 • розрахунки з покупцями не обов’язково проводитимуть у касі підприємства. Адже терміналом можна скористатися де завгодно;
 • підприємство не оформлятиме ПКО (ВКО). Бо касовий ордер — це первинний документ, яким користуються для оформлення надходжень (видачі) готівки до каси (п. 1.2 Положення № 637). А в зазначеній ситуації термінал надрукує сліп (квитанцію платіжного термінала);
 • покупцям не видадуть підписаних і засвідчених печаткою квитанцій до ПКО.

Тому розрахунки з покупцями за продукцію власного виробництва за допомогою платіжних карток потребують застосування РРО.

Касову книгу (її форму наведено у додатку 5 до Положення № 637) також застосовують для первинного обліку готівки у касі. Тому безготівкові розрахунки (у нашому випадку — платіжними картками) у касовій книзі не відображають. Такі розрахунки фіксують, заповнюючи розділ 2 Книги обліку розрахункових операцій на РРО. Форму цієї книги наведено у додатку 1 до Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.

Інструкція для касира, або Квест «Продай товар через РРО»

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
Касиру не буває сумно: пробивай товар, контролюй стрічку в РРО, роздруковуй чеки, підклеюй звіти... Голова йде обертом. А раптом вимкнули світло чи зламався касовий апарат — куди бігти? Спокійно! Усе під контролем. «Головбух» розробив для вас пам’ятку

Приймання часткової оплати через POS-термінал

Часто-густо сторони договору купівлі-продажу доходять згоди, що товар оплачуватимуть частинами. Це можливо у разі реалізації товару із розстроченням платежу, його продажу на умовах часткової попередньої оплати або в кредит (ч. 2 ст. 692, ч. 1 ст. 693, ст. 694 Цивільного кодексу України; ЦК).

На підприємства, що реалізують продукцію власного виробництва і не зобов’язані застосовувати РРО, не поширюються вимоги про обов’язкове встановлення платіжного термінала (постанова КМУ від 29.09.2010 № 878). Тобто вони добровільно приймають рішення встановити платіжний термінал.

Часткова оплата товару та РРО

Немає прямих нормативів, які б регулювали проведення часткових оплат через РРО. Тому під час їх проведення потрібно виконувати загальні вимоги до розрахункових операцій, встановлені статтею 3 Закону про РРО. Озвучимо деякі з них.

 • Проводити розрахункові операції на повну суму покупки із роздрукуванням фіскального чека РРО.
 • Видавати покупцеві чек РРО на повну суму проведеної операції.
 • Проводити через РРО розрахункові операції з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального — також із зазначенням коду товарної підкатегорії за УКТ ЗЕД (584-18)), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
 • Обліковувати товарні запаси на складах та/або за місцем їх реалізації. Продавати лише ті товари (послуги), які відображені в обліку.
 • Забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яку зазначено у денному звіті РРО.
 • Надавати покупцям на їх вимогу чеки, накладні (інші письмові документи), які свідчать про передання права власності на товари від продавця покупцеві, з метою виконання вимог Закону № 1023.

Приймання від покупців часткових оплат за допомогою платіжних карток (у т. ч. отримання часткового авансу) відповідає визначенню розрахункової операції (ст. 2 Закону про РРО).

Розглянемо нюанси проведення через РРО операцій, пов’язаних із частковою оплатою товарів через термінал.

Інвалютні операції: імпорт, експорт товарів, курсові різниці, валютні обмеження

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО
МОРОЗОВСЬКА Галинаексперт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • валютні обмеження: обов’язковий продаж валюти, зарахування зустрічних однорідних вимог, розрахунки за старими боргами, виплата дивідендів нерезидентам тощо; • облікова політика: які норми щодо інвалюти прописати; • як обраний варіант обліку валюти вплине на податок на прибуток; курсові різниці; • механізм розрахунку й обліку курсових різниць; • чи складати первинний документ на курсові різниці; • облік доходів і витрат від купівлі валюти; • облік послуг банку; • обов’язковий продаж інвалюти; • облікові наслідки продажу; • курсові різниці; • первісна вартість імпортних товарів; • облік витрат на страхування, транспортних витрат тощо; • як визначити базу з ПДВ у разі продажу імпортних товарів; • облік безоплатно отриманих від нерезидента товарів

Продаж товару із розстроченням

Продаж товару з розстроченням означає, що підприємство відпускає товар, покупець оплачує частину його вартості одразу, а решту (заборгованість) погашає у строки, встановлені договором.

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Через РРО потрібно проводити всю вартість покупки.

Позаяк покупець у момент продажу оплачує лише частину покупки, через РРО потрібно провести дві форми оплати: картку і кредит (п. 2, 4 р. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13далі — Положення № 13).

Касовий чек має містити обов’язковий реквізит — позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо) і суму коштів за цією формою оплати. Цей рядок повторюється в чеку стільки разів, скільки задіяно форм оплати (якщо відбувається лише готівкова оплата, цей рядок можна не друкувати).

Отже, в чеку потрібно зазначити найменування товару, його кількість і форми оплати: «Картка» і «Кредит».

Суму оплати доведеться поділити на частини пропорційно до застосованих форм. Наприклад, покупець оплачує 25% вартості товару одразу, решту 75% погашає у кредит. Загальна вартість товару — 100 грн. Тож за формою «Картка» потрібно провести 25 грн, за формою «Кредит» — 75 грн.

А у реквізиті чека «СУМА» (або «УСЬОГО») потрібно зазначити загальну вартість відпущених товарів.

Часткова оплата продукції через POS-термінал: чи потрібен РРО Приймаючи розрахунки за товари власного виробництва платіжними картками, обов’язково застосовують РРО

Коли згодом покупець погашатиме розстрочення за допомогою платіжної картки, доведеться щоразу друкувати чек РРО. Рекомендуємо попередньо запрограмувати умовний товар із найменуванням, наприклад, «Погашення розстрочення» і проводити оплату за формою «Картка». Найменування проданого товару вже не пишемо, бо воно зафіксоване у першому чеку в загальній кількості.

Отримання часткового авансу за товар

У чеку зазначають дробову частину товару пропорційно до суми отриманого авансу. Форма оплати — «Картка». Можна запрограмувати позначення такої форми оплати як «Картка, аванс».

Надалі під час відпускання товару покупцеві й отримання частини оплати, що залишилася, зазначають решту кількості товару. Форма оплати — «Картка».

Проводячи через РРО часткову попередню оплату, слід переконатися, що потрібний покупцеві товар є у наявності й відображений в обліку.

Вимоги до фіскального чека РРО

У разі проведення розрахунків із покупцями через платіжний термінал, з’єднаний (об’єднаний) з РРО, крім обов’язкових реквізитів (визначених пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 13), чек має додатково містити реквізити:

 • ідентифікатор еквайєра і торговця (або інші реквізити, які дають змогу їх ідентифікувати);
 • ідентифікатор платіжного пристрою;
 • суму комісійної винагороди (за наявності);
 • вид операції;
 • реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), що їх допускають правила безпеки платіжної системи. Перед ними друкують літери «ЕПС» (п. 4 р. ІІ Порядку № 13).

Підсумуємо. Виробниче підприємство, проводячи часткові розрахунки з покупцями за реалізовану продукцію платіжними картками, має застосовувати РРО. У касовій книзі такі операції не відображають.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл