Декларація акцизного податку: особливості заповнення та подання

1960
Декларація акцизного податку - важливий документ у бухгалтерському обліку і у той же час, це велика, складна декларація, подання якої є обов'язковим для підприємств, що займаються продажем підакцизних товарів

Про акциз теоретики говорять, що цей податок спрямований на урізання прибутку на високоприбуткові товари (акциз – від лат. слова “урізати”). Однак, можливо, він більше спрямований на урізання на себе дорогоцінного часу роботи бухгалтера? Розглянемо, що ж собою являють більше 25 сторінок декларації акцизного податку.

Кому та куда подається декларація акцизного податку?

Перелік платників акцизного податку визначено пунктом 212.1 ПК. На лицьовій частині декларації акцизного податку ставиться позначка “х” щодо відповідності декларанта певному пункту ПК. Наприклад, платник акцизного податку, який є суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі здійснює таку позначку у комірці колонки “212.1.11”.

Не потрібно подавати декларацію акцизного податку фізичним особам, які є імпортерами підакцизних товарів, згаданим у п. 212.1.3 ПК (даний пункт відсутній у переліку декларантів на лицьовій стороні декларації акцизного податку) за винятком:

 • імпортерів алкогольних напоїв  та тютюнових виробів;
 • осіб, що порушили митний режим або умови цільового використання (див. також ЗІР, категорія 116.07).

Декларація акцизного податку подається в органи ДФС за основним місцем обліку. Платник акцизного податку роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів не за основним місцем обліку, подає декларації в органи ДФС, які обслуговують відповідні адміністративно-територіальні одиниці, в яких розташовані такі пункти продажу. Податок при цьому сплачується у місцевий бюджет (п. 222.3.2 ПК).

Нормативні документи для заповнення декларації акцизного податку

Основні нормативні, документи, якими слід скористатися:

 • Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку, затверджений наказом МФУ від 23.01.2015 р. № 14 (у редакції наказу МФУ від 26.09.2016 р. № 841) (далі – Порядок);
 • лист ДФС України від 09.12.2016 № 39423/7/99-99-15-03-03-17, який роз’яснює згаданий Порядок;
 • деякі класифікатори, наприклад, УКТ ЗЕД, КОАТУУ.

Матеріали для завантаження:


завантажити декларацію акцизного податку Завантажити декларацію акцизного податку

Коли та як подавати декларацію акцизного податку?

Звітним періодом є місяць, який зазначаємо на лицьовій стороні декларації. Декларація акцизного податку подається протягом 20 календарних днів після закінчення місяця. Так, для декларації за травень 2017 р. останнім днем є 20 червня 2017 р., за червень 2017 р. –  20 липня 2017 р.

Декларація акцизного податку може бути подана до органу ДФС такими способами:

 • особисто платником податку (уповноваженою особою платника);
 • поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;
 • засобами електронного зв’язку в електронній формі (наприклад, через Єдине вікно подання електронної звітності).

У разі, якщо у платника податку наявна ліцензія на право провадження діяльності, яка підлягає ліцензуванню, але відсутня господарська діяльність протягом місяця, то все одно декларація акцизного податку щодо цих видів діяльності заповнюється та подається. Наприклад, це платники акцизу з реалізації пального, торгівці підакцизними товарами (у тому числі роздрібні торгівці алкоголем та тютюном). Якщо платник податку не підпадає під вказаний перелік осіб і у нього відсутні показники, які підлягають декларуванню, то подавати декларацію акцизного податку він не зобов’язаний (див. ЗІР, категорія 116.07).

Які види декларацій акцизного податку можуть подаватися?

Декларації з акцизного податку можуть бути:

 • звітна – подається вперше за відповідний звітний період;
 • звітна нова – подається після виявлення помилки, але до закінчення граничного строку подачі декларації акцизного податку за відповідний звітний період;
 • уточнююча – містить суми акцизного податку, що збільшують (зменшують) податкові зобов’язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки допущеної в попередніх звітних періодах (додаток 8 до декларації) (див. також п. 16 розділу ІІІ Порядку).

Навпроти відповідного виду декларації акцизного податку ставимо знак “х”.

Що ж саме треба подавати?

Заспокійливим є те, що усі розділи та додатки декларації акцизного податку заповнювати не треба. Заповнювати та подавати треба тільки ті розділи та додатки до декларації акцизного податку, які стосуються тих операцій, які здійснює платник податку та по яких виникають податкові зобов’язання зі сплати акцизу (п. 2 розділу І Порядку).

Декларація акцизного податку: особливості заповнення та подання Заповнювати та подавати треба тільки ті розділи та додатки, які стосуються платника податку!

В цілому декларація акцизного податку містить:

 • загальну частину (звітний період, тип декларації акцизного податку, вид платника, реквізити);
 • 6 розділів (А, Б, В, Г, Д, Е) – заповнюються залежно від виду господарської діяльності платника;
 • додатки що містять розрахунки для обчислення суми акцизного податку. Навпроти такого додатку, який подається, в колонці “Ознака подання” останнього аркуша декларації ставимо позначку “х” та вказуємо кількість його примірників та сторінок. Кількість примірників може бути більша 1, якщо підприємство здійснює свою діяльність на різних адміністративно-територіальних одиницях (за кодом КОАТУУ);
 • розділ, який заповнюється посадовими особами ДФС після подання декларації.

Якщо платник податку є одночасно платником акцизного податку за різними видами діяльності, то складається одна декларація з відповідними розділами (п. 3 розділу ІІІ Порядку).

Складання декларації акцизного податку на прикладі платника акцизного податку з роздрібної торгівлі

Платник акцизного податку, що є суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, заповнює та подає лише додаток 6 та розділ Д до декларації акцизного податку. Розпочинати заповнення треба з додатку, а потім уже розділ декларації. Розглянемо деякі рядки більш детально.

Графа декларації

Як заповнювати

Додаток 6 “Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів”

Код операції

Код, який відповідає операції, що вказана в розділі Д декларації. Наприклад, якщо підприємство проводить діяльність на трьох адміністративно-територіальних одиницях, то складаються 3 додатки 6 з кодами операції Д1.1, Д1.2, Д1.3.

Звітний період

Місяць, рік (наприклад, “/0/5/2/0/1/7/”)

Код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ

Код КОАТУУ органу адміністративно-територіальної одиниці, куди подається декларація. Беремо з самого класифікатора (КОАТУУ) або реєстраційних документів.

Розділ І

3. Вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів) підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування (грн)

Вартість вказуємо у розрізі таких видів підакцизних товарів:

 • лікеро-горілчана продукція;
 • виноробна продукція, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць;
 • пиво;
 • тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

 До даної класифікації існує роз’яснення податківців у листі ДФС від 22.10.2015 р. № 9817/Б/99-99-21-05-14:

 • лікеро-горілчана продукція – це спиртний напій міцністю від 1,2 до 60% об’ємних одиниць, виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами та інгредієнтами. У цьому рядку зазначаються горілки  та лікеро-горілчані напої (лікери, наливки, настоянки, бальзами, аперитиви, коктейлі, напої десертні);
 • виноробна продукція – вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне та інші виноматеріали, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів та ягід (сидри, перрі тощо);
 • інші спиртові дистиляти – віскі, ром, джин, текіла, продукти з вмістом спирту етилового 8,5% об’ємних одиниць та більше, які не ввійшли до рядків з виноградною продукцією та лікеро-горілчаною продукцією.

4. Ставка податку (%)

Беремо з пункту 215.3.10 ПК (ставимо “5”)

Розділ ІІ

3. Обсяг реалізованого (відпущеного) товару (л)

Роздрібний акциз щодо пального скасований Законом від 20.12.2016 № 1791-VIII, тому суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію пального уже не заповнюють даний розділ. Такими платниками податку він заповнюється лише у разі виправлення або уточнення показників декларації за податкові (звітні) періоди до 01.01.17.

4. Курс НБУ, визначений згідно з абзацом другим п. 217.3 статті 217 розділу VІ Кодексу (грн)

5. Ставка податку (євро)

Розділ Д декларації

Д1.1 Код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ

Код КОАТУУ, який вказаний у додатку 6. Якщо додатків 6 декілька, то вказуються усі коди КОАТУУ з цих додатків окремими рядками, а кількість рядків збільшується. Наприклад, при здійсненні діяльності на трьох адміністративно-територіальних одиницях, це будуть рядки Д.1.1, Д.1.2 та Д.1.3.

Д1.1, Д1.2, Д1.3 і т.д. (всього по розділам І та ІІ)

Сума переноситься з додатку 6 в розрізі кодів КОАТУУ.

Д1 Податкові зобов’язання за кодом органу місцевого самоврядування за КОАТУУ

Загальна сума акцизного податку з роздрібної торгівлі, розрахована шляхом додавання зобов’язань по кожному з кодів.

Усі показники в декларації акцизного податку (крім додатків) проставляються у гривнях без копійок з відповідним округленням за загальноприйнятими правилами.

Яка відповідальність по декларації акцизного податку?

Відповідальність така ж, як і за деклараціями з інших податків і зборів. Неподання  або несвоєчасне подання платником податків декларації акцизного податку тягне за собою штраф згідно з п. 120.1 ПК у розмірі 170 грн за кожне таке неподання чи несвоєчасне подання.

Ті самі дії, учиненні платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення,  тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль