Головбух

Відображаємо у бухобліку перегляд вартості об’єкта фінлізингу

  • 15 червня 2017
  • 303

Як лізингоодержувач має обліковувати суму коригування вартості об’єкта фінлізингу?

Підприємство придбало у фінлізинга автомобіль для госпдіяльності. Строк договору фінлізингу — п’ять років. Більшу частину вартості автомобіля сплатили достроково, тому лізингодавець вніс корективи до графіка покриття витрат і виплати лізингових платежів.

Сторони договору погодилися, що лізингодавець щомісяця переглядає ціну, зазначену у видатковій накладній. Через це зростає вартість автомобіля. Як лізингоодержувач має обліковувати суму коригування цієї вартості?

Ситуація, яку розглядаємо, непоодинока. Аби уникнути фінансових втрат, сторони договорів фінлізингу часто «прив’язують» договірну ціну до її інвалютного еквівалента гривні.

Усе залежить від того, що конкретно переглядають сторони договору: вартість власне об’єкта фінлізингу, суму покриття витрат і винагороду лізингодавця або,можливо, обидві складові разом. Розберімось.

Коротко про фінлізинг

Лізингові платежі можуть включати:

У бухобліку лізингоодержувач (орендар) на дату отримання об’єкта у фін лізинг відображає придбаний актив (у нашому випадку автомобіль) і зобов’язання за найменшою на початок строку оренди оцінкою. Йдеться про справедливу вартість активу (її містить типовий договір фінлізингу) або теперішню суму мінімальних орендних платежів, збільшених для орендаря на суму його гарантованої ліквідаційної вартості (п. 5, 6 П(С)БО 14 «Оренда»).

Різниця між сумою мінімальних орендних платежів і вартістю об’єкта фінансової оренди, за якою його облікував орендар на початку строку оренди, — це фінансові витрати орендаря. Їх відображають в сумі, яка належить до звітного періоду.

Амортизацію на автомобіль, отриманий у фінлізинг, орендар нараховує протягом періоду очікуваного використання активу:

  • якщо угода передбачає перехід права власності — протягом строку корисного використання;
  • якщо переходу права власності на об’єкт фінансової оренди після закінчення її строку не передбачено — протягом коротшого з двох періодів (строку оренди або строку корисного використання об’єкта фінансової оренди) (п. 7 П(С)БО 14).

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Відображаємо у бухобліку перегляд вартості об’єкта фінлізингу
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Зміна суми лізингового платежу

Нацстандарти не містятьо собливостей відображення у бухобліку зміни ціни/суми лізингових платежів за умовами договору. Тому виходимо із суті операції.

Якщо за умовами договору змінюють вартість власне об’єкта лізингу, логічно коригувати його первісну вартість. У ситуації, що ми розглядаємо, саме цей відбувається, позаяк сторони щомісяця змінюють ціну, яку було зазначеноу видатковій накладній. У такому разі лізингодавець зазвичай складає коригувальну видаткову накладну. Коригування (збільшення ціни) відображають проведенням: дебетсубрахунку 105 «Транспортні засоби» із кредитом субрахунку 531 «Зобов’язання з фінансової оренди» —на суму збільшення вартості об’єкта фінлізингу.

Відображаємо у бухобліку перегляд об’єкта фінлізингу Увага: із місяця, коли змінилася ціна автомобіля, отриманого у фінлізинг, амортизацію розраховують на базі нової (переглянутої) вартості об’єкта фінлізингу

Якщо ціну змінюютьу бік зменшення, цю сумукоригують методом «сторно»:дебет субрахунку 105 із кредитом субрахунку 531.

Тож як надалі після коригування розраховувати амортизацію? Просто:з місяця, коли змінилася ціна автомобіля, отриманого у фінлізинг, амортизацію обчислюємо на базі нової (переглянутої) вартості об’єкта фінлізингу.

Якщо сторони переглядають лише суму комісії та відсотків, їх коригування зачепить лише фінансові витрати: дебет субрахунку 952 «Інші фінансові витрати» із кредитом субрахунку 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

У разі коригування лізингового платежу (як вартості об’єкта лізингу, так і відсотків, комісій) водночас коригуємо й балансову вартість об’єкта лізингу і фінвитрати.

Унаочнимо все це на практичному Прикладі.

Приклад: 

Облік отримання об’єкта фін лізингу й подальшого коригування його ціни

ТОВ «Меланіна» за договором фінлізингу отримало авто для адмінпотреб. Вартість авто становить 360 000,00 грн (у т. ч. ПДВ — 60 000,00 грн). У договорі прописано щомісячну сплату лізингових платежів і встановлено графік та суми таких платежів. Загальна сума комісій і відсотків за користування дорівнює 120 000,00 грн. Строк договору фінлізингу — п’ять років.

Амортизацію нараховують прямолінійним методом, отже, її щомісячний розмір становить 5000,00 грн (300 000,00 ÷ (5 × 12). За два місяці після отримання авто у фінлізинг за умовами договору збільшили вартість об’єкта фінлізингу на 6000,00 грн (у т. ч. ПДВ — 1000,00 грн), суму відсотків за цей збільшили на 500 грн.


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Д-т

К-т

Отримання авто у фінлізинг

1

Отримано автомобіль у фінансовий лізинг

152

531

300 000,00

2

Відображено податковий кредит з ПДВ (за умови реєстрації податкової накладної у ЄРПН)

641/пдв

531

60 000,00

3

Введено автомобіль в експлуатацію

105

152

300 000,00

4

Переведено частину заборгованості за фінорендоюу поточні зобов’язання

531

611

72 000,00

5

Нараховано лізинговий платіж без урахування частини компенсації вартості автомобіля

952

685

2000,00

6

Сплачено лізинговий платіж (частину вартості об’єкта фінлізингу, комісійні, відсотки)за місяць

685

611

311

311

2000,00

6000,00

7

Нараховано амортизацію на автомобіль

92

131

5000,00

Зміна суми лізингового платежу

1

Збільшено вартість авто

105

531

5000,00

2

Відображено податковий кредит з ПДВ (за умови реєстрації розрахунку коригування у ЄРПН)

641/пдв

531

1000,00

3

Нараховано лізинговий платіж без урахування частини компенсації вартості автомобіля

952

685

2500,00

4

Сплачено лізинговий платіж за місяць як у частині вартості об’єкта фінлізингу, так і комісійних, відсотків (частину компенсації вартості автомобіля, відсотки та комісію)

685

611

311

311

2500,00

6103,45

5

Нараховано амортизацію на автомобіль у місяці зміни вартості (зважаючи на балансову, тобто залишкову вартість на кінець місяця і залишок строку корисного використання з місяця перегляду ціни)

92

131

5 084,75

Якби переглядал исуму лізингового платежу без зміни ціни власне об’єкта фінлізингу, його первісну вартість не довелося б коригувати.

Більше корисного матеріалу шукайте у консультації: 
«Фінансовий лізинг: облік та оподаткування»
 

ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії: як відповісти

Відображаємо у бухобліку перегляд вартості об’єкта фінлізингу
Олег СічACCA DipIFR(rus), керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що в країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь. Якби ви зараз отримали лист від ДФС з проханням пояснити, чому у підприємства збиток, то що відповіли б? 1. Аргументовано відповім, але не «прогнуся» 2. Який лист? :) 3. Відкину частину витрат (може, потім їх покажу?) 4. Зроблю все, щоб догодити фіскалам Ми оцінили чотири варіанти відповіді на «лист щастя» від ДФС. Оберіть свій і дізнайтеся, що буде.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл