text
Головбух

Припинення підприємства: кому дістанеться переплата з податків

  • 15 червня 2017
  • 463

Держпідприємство, що перебуває у стані припинення, має правонаступника. У підприємства є переплата з податків до бюджету. Його перевірили всі інстанції та поки що не закрили філію, яка належала держпідприємству. Чи може правонаступник отримати переплату?

Юрособу припиняють у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації (ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України; ЦК).

Правонаступники бувають лише в разі реорганізації у будь-який спосіб, і до них переходять майно, права та обов’язки реорганізованих юросіб. Після спливу строку для пред’явлення вимог кредиторами і задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юрособи складає передавальний акт (злиття, приєднання чи перетворення) або розподільчий баланс (поділ).

Ці документи мають містити, зокрема, положення про правонаступництво щодо всіх зобов’язань юрособи, яка припиняється, всіх її кредиторів і боржників, включаючи зобов’язання, що їх сторони оспорюють (ст. 107 ЦК).

Загальні положення

Юрособу вважають припиненою із дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР) запису про її припинення (ч. 2 ст. 104 ЦК). Тож моментом переходу прав до правонаступника юрособи слід вважати дату внесення відповідного запису до ЄДР. І тут усе залежить від того, як саме припиняється держпідприємство.

Порядок припинення визначено у статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).

У разі злиття юросіб реєструють: новоутворену юрособу, припинення юросіб у результаті злиття. Злиття вважають завершеним із дати цієї держреєстрації.

Перетворення юросіб супроводжують держреєстрацією: припинення юрособи, новоутвореної юрособи у результаті перетворення. Перетворення вважають завершеним із дати цієї держреєстрації.

За поділу юрособи реєструють: новоутворені юрособи, припинення юрособи у результаті поділу. Поділ вважають завершеним із дати такої держреєстрації.

Приєднання юросіб супроводжує держреєстрація: припинення юросіб у результаті приєднання, змін до відомостей у ЄДР щодо правонаступництва юрособи, до якої приєднуються.

Приєднання вважають завершеним із дати цієї держреєстраці.

До ЄДР заносять дані про відокремлені підрозділи юрособи. Зокрема, про перехід відокремленого підрозділу юрособи, яка припиняється шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення, до юрособи-правонаступника (п. 20 ч. 2 ст. 9 Закону № 755).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

З огляду на це держпідприємство, що припиняється, має закрити філію або філія переходить до правонаступника.

Саме тоді інформація щодо припинення держпідприємства до ЄДР та його правонаступника буде повною.

Переплата податків і зборів — від припиненого платника до правонаступника

Чи перейде надміру сплачена сума податків і зборів від припиненого платника до правонаступника, визначає Податковий кодекс України (ПК).

Так, суми надміру сплачених грошових зобов’язань платника податків, що реорганізується, підлягають заліку в рахунок його непогашених грошових зобов’язань або податкового боргу за іншими податками (п. 98.8 ПК). Якщо сума таких грошових зобов’язань або невідшкодованих податків і зборів платника перевищує суму грошових зобов’язань або податкового боргу з інших податків, суму перевищення перераховують у розпорядження його правонаступників (п. 98.9 ПК).

Безпосередній механізм зарахування суми переплати платника податків, що припиняється, на користь його правонаступника визначений у пункті 4 розділу ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 07.04.2016 № 422.

Зокрема, якщо унаслідок припинення юрособи шляхом реорганізації частина її зобов’язань чи заборгованості залишається непогашеною або у платника обліковують складові суми переплат, до інтегрованих карток платника юросіб-правонаступників переносять відповідні облікові показники, дотримуючись хронології їх виникнення, на підставі одного із документів: рішення про узгодження плану реорганізації платника податків, передавального акта, розподільчого балансу.

Передавальний акт і розподільчий баланс затверджують учасники юрособи або орган, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл