Головбух

Страховий стаж для розрахунку лікарняних: що потрібно враховувати

 • 14 червня 2017
 • 5515

Для розрахунку лікарняних потрібно враховувати страховий стаж робітника. Як це робити і що потрібно знати, щоб правильно розрахувати лікарняні?

Від страхового стажу працівника залежить розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності. Чим більший страховий стаж тим більший відсоток виплати допомоги.  Необхідно знати, що таке страховий стаж для того, щоб правильно підрахувати розмір допомоги.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Що таке страховий стаж

Страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, та за який кожного місяця сплачено страхові внески, сума яких не менше ніж мінімальний страховий внесок.

Таке трактування страхового стажу визначено Законом України «Про загальнообов'яззкове державне соціальне страхування» від 23.09. 1999 року № 1105- XIV. За даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування  визначається страховий стаж.

 Страховий стаж для лікарняних та декретних

У порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяли раніше визначається страховий стаж за періоди до запровадження Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В залежності від того, як змінювалося законодавство розглянемо порядок розрахунку страхового стажу.

Страховий стаж: порядок розрахунку

До 28.02.2001року згідно із записами у трудовій книжці обчислювався загальний трудовий стаж. Для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, відповідно до правил обчислення загального трудового стажу затверджених постановою КМУ від 19.10. 1998 року № 1658 також зараховувалися й інші періоди , серед яких:

 • служба у Збройних силах, внутрішніх військах МВС та інших військових формувань України;
 • навчання у професійно - технічному закладі освіти;
 • період перебування у відпустці по догляду за дитиною до трьох та до шести років;
 • період одержання допомоги по безробіттю.

Страховий стаж для розрахунку лікарняних: що потрібно враховувати Важливий момент, не зараховувався час навчання у вищому закладі освіти та в аспірантурі.

З 28.02.2001 року до 01.01. 2011 року страховий стаж додається до загального трудового стажу, набутого за попередні періоди. Застосовується дата 28.02.2001 року саме тому, що з цієї дати вступив у дію Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року № 2240.

 Як документально підтвердити страховий стаж

Відповідно до цього закону рахується вже не загальний трудовий стаж, а страховий стаж. До страхового стажу додаються тільки два періоди. Перший - час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Другий - отримання виплат допомоги по безробіттю. Підставою як і раніше є трудова книжка.

З 01.01.2011 року, коли запроваджено Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, страховий стаж визначається за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб. Отже, за період роботи після 01.01.2011 року розмір страхового стажу пов'язано із розміром сплаченого страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється в місяцях на підставі довідки Пенсійного Фонду України за формою відповідно додатку 2 (форма ОК-7) до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою правління Пенсфйного фонду України від 18.06. 2014 року № 10.

► Страховий стаж для нових застрахованих осіб

Такі відомості надаються:

 • застрахованій особі, яка особисто звернулася за місцем проживання до органів Пенсійного фонду України;
 • страхувальникам про застрахованих осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Тільки за умови, якщо сума сплачених страхових внесків є не меншою ніж сума внеску, обчисленого з розміру мінімальної заробітної плати, можна зарахувати місяць роботи, як повний.

Період відпустки для догляду за за дитиною до досягннення нею трирічного віку, отримання  виплат по безробіттю та пенсії по інвалідності також зараховуються до страхового стажу.

► Які періоди трудових відносин враховують до страхового стажу

Враховуючи все вищесказане маємо, що для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності стаж визначається в три етапи: до 28.02.2001 року, з 28.02.2001 року до 01.01. 2011 року, та після 01.01.2011 року. Підсумовуються всі дані та визначається відсоток, який буде застосовано до середньоденної заробітної плати:

 •  до 3-х років - 50%
 •  від 3 до 5 років - 60%
 •  від 5 до 8 років — 70%
 • понад 8 років — 100%

Допомога, незалежно від страхового стажу призначається пільговим категоріям. Підставою для цього є відповідні документи чи посвідчення, що підтверджують право на пільгу:

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл