Книга обліку платника єдиного податку

342
Книга обліку платника єдиного податку - необхідна річ для будь якого підприємця, що перебуває на єдиному податку. І у цьому матеріалі ми розкажемо все про ведення книги обліку, її отримання, дії при втраті і т.д.

Підприємці-єдиноподатники обліковують результати своєї діяльності у книзі (тут і далі під словом «книга» без деталізації її назви розуміємо книгу обліку доходів та книгу обліку доходів та витрат).

Зокрема, єдиноподатники першої та другої групи, а також третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів. Підприємці — єдиноподатники третьої групи, які є платниками ПДВ, ведуть книгу обліку доходів і витрат (пп. 296.1.1296.1.2 Податкового кодексу України; ПК).

Наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579 затверджені:

  • форми книги обліку доходів, книги обліку доходів та витрат;
  • Порядки ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, та книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість (далі — Порядки).

Належне ведення книги обліку — запорука правильного заповнення звітності з єдиного податку. Тоді як легковажне ставлення до книги обліку коштуватиме дорого, бо штраф за неоприбуткування у ній коштів стягують у п’ятикратному розмірі. Тож допоможемо єдиноподатникам розібратися із нюансами ведення книги обліку.

Порядки дають право єдиноподатнику обрати форму ведення книги: паперову або електронну. Але на сьогодні немає можливості вести книги в електронному вигляді, позаяк органи ДФС не розробили необхідного програмного забезпечення для реєстрації електронної книги обліку.

Ситуація: чи може єдиноподатник вести книгу обліку доходів у комп’ютерній програмі «1С: Бухгалтерія», а потім роздруковувати її

Хоча ведення книги обліку доходів (далі — Книга) у комп’ютерній програмі «1С: Бухгалтерія» є більш зручним, єдиноподатники не мають іншого виходу, як вести облік доходів у паперовій Книзі. Пояснимо чому.

Положення Порядку ведення книги обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 579 (далі — Порядок), дійсно передбачає можливість обрання єдиноподатником способу ведення Книги: на папері та в електронній формі. Однак, аби вести облік як у паперовій Книзі, так і в електронній, спочатку її слід зареєструвати.

Паперову Книгу для реєстрації єдиноподатник подає до контролюючого органу за основним місцем обліку. Своєю чергою, контролюючий орган засвідчує реєстрацію пронумерованої та прошнурованої книги підписом керівника (заступника керівника) та печаткою (п. 3 Порядку).

А от для реєстрації електронної Книги до контролюючого органу слід подавати заяву про обрання способу ведення Книги в електронній формі засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб. Реєстрацію електронної Книги підтверджують повідомленням контролюючого органу про реєстрацію Книги із зазначенням її реєстраційного номера та дати реєстрації. Норми пункту 4 Порядку навіть містять умови, необхідні для подання заяви. Зокрема, йдеться про отримання в акредитованому центрі сертифікації ключів, включеному до системи подання податкових документів в електронному вигляді, посилених сертифікатів відкритих ключів та укладення договору про визнання електронних документів з контролюючим органом за основним місцем обліку.

Тобто питання ведення електронної Книги законодавчо врегульовано, але наразі немає форми заяви про обрання способу ведення Книги в електронній формі, відповідно, й можливості надіслати таке повідомлення. Нагадаємо, що надіслати до контролюючих органів можна лише документ в електронному вигляді у затвердженому форматі (стандарті) (п. 2 розд. ІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами електронного зв’язку, затвердженої наказом ДПС від 10.04.2008 № 233). Тож допоки не будуть вирішені ці проблеми, єдиноподатники, як і раніше, мають вести паперову Книгу, позаяк лише показники з належно зареєстрованої Книги використовують для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.

Як зареєструвати книгу обліку 

Перш ніж узятися до ведення книги обліку платника, її потрібно зареєструвати в органі контролю за місцем податкової реєстрації єдиноподатника. Для цього необхідно заповнити титульний аркуш книги. А саме, зазначити: прізвище, ім’я та по-батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податку, податкову адресу. Особи, які відмовилися прийняти реєстраційний номер і мають відповідну відмітку в паспорті, зазначають серію та номер паспорта. Книга обліку платника єдиного податку нумерується і прошиваєтсья.

Книга обліку платника єдиного податку Увага: відображення у книзі доходів, отриманих до дати її реєстрації у контролюючому органі, є порушенням вимог Податкового кодексу та Порядків

Після цього книгу подають для реєстрації до центру обслуговування платників за місцем податкової реєстрації єдиноподатника. Про реєстрацію книги свідчитиме підпис керівника органу контролю або його заступника на останній сторінці, засвідчений печаткою органу контролю.

Згідно з інформаційною карткою адміністративної послуги «Реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку», затвердженою наказом ДФС від 13.01.2015 № 7, єдиноподатник має отримати зареєстровану книгу у день її подання для реєстрації.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль