Головбух

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано

  • 12 червня 2017
  • 6395

Чи можливо ТОВ зменшити статутний капітал, що вже повністю сформовано? Зменшення статутного капіталу відбувається лише з метою виведення коштів, а не покриття збитків ТОВ

Йдеться про ситуацію, коли зменшення статутного капіталу проводиться з метою виведення коштів, а не покриття збитків ТОВ. І чи можна при цьому повернути реальні кошти засновникам у межах їхніх внесків, якщо водночас у ТОВ обліковуються збитки?

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Насамперед варто зауважити, що статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства (ч. 3 ст. 144 Цивільного кодексу України; ЦК). Ця сама вимога продубльовано і в частині 1 статті 52 Закону України «Про господарські товариства» від 19.03.1991 № 1576-XII (далі — Закон № 1576).

Інакше, якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень про:

  • виключення зі складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • зменшення статутного капіталу та визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • ліквідацію товариства.

Майте на увазі, що у разі, якщо зі спливом зазначеного вище строку не буде прийнято жодне із цих рішень, товариство може бути ліквідовано в судовому порядку.

Скачайте зразки скарг на рішення фіскалів

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано
Олена Сердюкексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
За останні дев’ять місяців ДФС скасувала більше 2 тис. податкових повідомлень-рішень на 15,6 млрд грн, а платники податків виграли у суді 18,5 тис. справ і заощадили 58,9 млрд грн. Тому не приймайте покірно усі рішення податківців. Скаржтеся, а ми допоможемо :)

Обов’язкове зменшення розміру статутного капіталу, згідно з частиною 4 статті 144 ЦК, відбувається також у випадку, якщо вартість чистих активів підприємства після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року виявиться меншою за розмір заявленого статутного капіталу та якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів.

Прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу ТОВ належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства (п. 2 ч. 4 ст. 145 ЦКст. 59 Закону № 1576). Причому таке рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більше як 50% загальної кількості голосів учасників товариства.

► Мінус один, або Якщо учасник вийшов із ТОВ

Зміни до статуту, зокрема, пов’язані зі зміною розміру статутного капіталу, вимагають внесення змін до статуту ТОВ та підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

Проте слід зважити на те, що зменшення статутного капіталу ТОВ допускається лише після повідомлення в порядку, встановленому законом, усіх його кредиторів.

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: рішення про зменшення статутного капіталу ТОВ надсилається поштовим відправленням усім кредиторам ТОВ не пізніше триденного строку з дня його прийняття

І в цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства та відшкодування їм збитків (ч. 5 ст. 144 ЦК). Тобто, зменшення статутного капіталу, пов’язане з виплатами компенсацій (у вигляді грошових коштів чи товарно-матеріальних цінностей) засновникам (учасникам), за наявності заперечень кредиторів неприпустиме. Оскільки за таких обставин зменшується капітал, у межах якого ТОВ несе відповідальність перед своїми кредиторами, та обсяг майна, за рахунок якого могли б погашатися його борги.

► Первинні документи в бухгалтерському обліку

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, пов’язаних із зменшенням статутного капіталу, регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755). Зокрема, частина 4 статті 17 Закону № 755 визначає перелік документів, які потрібно подати для проведення реєстраційних дій. І не раніше як через три місяці після державної реєстрації та публікації про це у встановленому порядку рішення ТОВ про зменшення його статутного капіталу набирає чинності (ст. 56 Закону № 1576).

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: повідомлення про зменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Мін’юсту за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 01.07.2015 № 1098/5. При цьому за оприлюднення відповідного повідомлення справляється плата в розмірі 0,05 мінімальної зарплати.

Отже, лише через три місяці після публікації повідомлення щодо зменшення статутного капіталу товариство і держреєстрації пов’язаних із цим змін можна здійснити виплату (повернення) засновникам грошових коштів або майна.

Інвентаризація: обов’язок чи спосіб зберегти майно підприємства

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано
СЕРДЮК Оленаексперт МСFR Головбух, канд. екон. наук
Бухгалтер, як детектив, перед інвентаризацією шукає помилки в обліку основних засобів і виправляє їх. З нашим фахівцем зробите це швидко та безболісно для фінансів вашої компанії. Поспішіть отримати готові рішення 10-ти проблемних ситуацій щодо роботи з ОЗ: • що і коли інвентаризувати; • як бути, якщо провести інвентаризацію вимагають податківці; • якщо не провести інвентаризацію: які ризики для підприємства і для головбуха; • яка процедура інвентаризації; • як інвентаризувати активи і заборгованість; • як обліковувати лишки і нестачі; • як оцінювати розмір збитків і стягувати матеріальну шкоду; • чи коригувати фінрезультат через нестачі

Водночас з огляду на зміст статей 147-149 ЦК, а також статей 545557 Закону № 1576 виплата частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі ТОВ, і як наслідок зменшення розміру статутного капіталу ТОВ, здійснюється в результаті неприйняття до складу ТОВ спадкоємця (правонаступника) учасника, виходу учасника з ТОВ, звернення стягнення на частку учасника в ТОВ (виключення учасника при зверненні стягнення на всю частку учасника в статутному капіталі ТОВ).

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: при виході учасника з ТОВ йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.

Інших підстав, тим паче, з метою виведення коштів, для виплат часток засновникам ТОВ чинне законодавство не передбачає. Хоча, з іншого боку, відповідно до статті 116 ЦК та статті 10 Закону № 1576 учасники товариства, крім права на відчуження часток у статутному капіталі товариства в порядку, встановленому законом, можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства. Тобто законодавство не містить прямої заборони на здійснення виплат засновникам їх часток (у межах внеску чи ні) при зменшенні розміру статутного капіталу ТОВ за описаних вище обставин. Особливо, якщо можливість реалізації такої правомочності, звичайно, за результатами рішення загальних зборів учасників ТОВ, буде закріплена в статуті товариства. Але знову-таки відповідний сценарій виведення активів можливий лише після сплину встановленого законом тримісячного строку та виконання ТОВ своїх зобов’язань перед кредиторами (зокрема, контролюючими органами).

Більше цікавих рекомендацій шукайте у консультації:
"Статутний капітал: формування, оподаткування та облік"

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл