Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано

482
Чи можливо ТОВ зменшити статутний капітал, що вже повністю сформовано? Зменшення статутного капіталу відбувається лише з метою виведення коштів, а не покриття збитків ТОВ

Йдеться про ситуацію, коли зменшення статутного капіталу проводиться з метою виведення коштів, а не покриття збитків ТОВ. І чи можна при цьому повернути реальні кошти засновникам у межах їхніх внесків, якщо водночас у ТОВ обліковуються збитки?

Насамперед варто зауважити, що статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) підлягає сплаті учасниками товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства (ч. 3 ст. 144 Цивільного кодексу України; ЦК). Ця сама вимога продубльовано і в частині 1 статті 52 Закону України «Про господарські товариства» від 19.03.1991 № 1576-XII (далі — Закон № 1576).

Інакше, якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень про:

  • виключення зі складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • зменшення статутного капіталу та визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
  • ліквідацію товариства.

Майте на увазі, що у разі, якщо зі спливом зазначеного вище строку не буде прийнято жодне із цих рішень, товариство може бути ліквідовано в судовому порядку.

Обов’язкове зменшення розміру статутного капіталу, згідно з частиною 4 статті 144 ЦК, відбувається також у випадку, якщо вартість чистих активів підприємства після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року виявиться меншою за розмір заявленого статутного капіталу та якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів.

Прийняття рішення про зміну розміру статутного капіталу ТОВ належить до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства (п. 2 ч. 4 ст. 145 ЦКст. 59 Закону № 1576). Причому таке рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більше як 50% загальної кількості голосів учасників товариства.

Зміни до статуту, зокрема, пов’язані зі зміною розміру статутного капіталу, вимагають внесення змін до статуту ТОВ та підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.

Проте слід зважити на те, що зменшення статутного капіталу ТОВ допускається лише після повідомлення в порядку, встановленому законом, усіх його кредиторів.

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: рішення про зменшення статутного капіталу ТОВ надсилається поштовим відправленням усім кредиторам ТОВ не пізніше триденного строку з дня його прийняття

І в цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов’язань товариства та відшкодування їм збитків (ч. 5 ст. 144 ЦК). Тобто, зменшення статутного капіталу, пов’язане з виплатами компенсацій (у вигляді грошових коштів чи товарно-матеріальних цінностей) засновникам (учасникам), за наявності заперечень кредиторів неприпустиме. Оскільки за таких обставин зменшується капітал, у межах якого ТОВ несе відповідальність перед своїми кредиторами, та обсяг майна, за рахунок якого могли б погашатися його борги.

Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, пов’язаних із зменшенням статутного капіталу, регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755). Зокрема, частина 4 статті 17 Закону № 755 визначає перелік документів, які потрібно подати для проведення реєстраційних дій. І не раніше як через три місяці після державної реєстрації та публікації про це у встановленому порядку рішення ТОВ про зменшення його статутного капіталу набирає чинності (ст. 56 Закону № 1576).

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: повідомлення про зменшення статутного (складеного) капіталу юридичної особи підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Мін’юсту за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 01.07.2015 № 1098/5. При цьому за оприлюднення відповідного повідомлення справляється плата в розмірі 0,05 мінімальної зарплати.

Отже, лише через три місяці після публікації повідомлення щодо зменшення статутного капіталу товариство і держреєстрації пов’язаних із цим змін можна здійснити виплату (повернення) засновникам грошових коштів або майна.

Водночас з огляду на зміст статей 147-149 ЦК, а також статей 545557 Закону № 1576 виплата частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному капіталі ТОВ, і як наслідок зменшення розміру статутного капіталу ТОВ, здійснюється в результаті неприйняття до складу ТОВ спадкоємця (правонаступника) учасника, виходу учасника з ТОВ, звернення стягнення на частку учасника в ТОВ (виключення учасника при зверненні стягнення на всю частку учасника в статутному капіталі ТОВ).

Чи може ТОВ зменшити статутний капітал, який повністю було сформовано Увага: при виході учасника з ТОВ йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.

Інших підстав, тим паче, з метою виведення коштів, для виплат часток засновникам ТОВ чинне законодавство не передбачає. Хоча, з іншого боку, відповідно до статті 116 ЦК та статті 10 Закону № 1576 учасники товариства, крім права на відчуження часток у статутному капіталі товариства в порядку, встановленому законом, можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства. Тобто законодавство не містить прямої заборони на здійснення виплат засновникам їх часток (у межах внеску чи ні) при зменшенні розміру статутного капіталу ТОВ за описаних вище обставин. Особливо, якщо можливість реалізації такої правомочності, звичайно, за результатами рішення загальних зборів учасників ТОВ, буде закріплена в статуті товариства. Але знову-таки відповідний сценарій виведення активів можливий лише після сплину встановленого законом тримісячного строку та виконання ТОВ своїх зобов’язань перед кредиторами (зокрема, контролюючими органами).

Більше цікавих рекомендацій шукайте у консультації:
"Статутний капітал: формування, оподаткування та облік"



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль