Особливості сплати податків підприємствами, що перебувають в зоні АТО

132
Тема сплати податків завжди була актуальною, а для деяких підприємців зараз дуже актуальне питання сплати податків в зоні АТО. Як буде звітувати до ДФС бізнес в зоні АТО?

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» стосовно уточнення деяких положень та усунення суперечливих моментів, що виникли під час ухвалення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 23.03.2017 року № 1989 - VIII (далі - Закон № 1989) були внесені певні зміни до ПК, які стосуються сплати податків підприємствами в зоні АТО.

Які моменти потрібно знати і враховувати підприємствам в зоні АТО?

Загальні моменти

У новій редакції Закон № 1989 виклав пункт 38 підрозділ 10 р. XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України (далі - ПК), в якому встановлено особливості оподаткування підприємств, які знаходяться у зоні проведення антитерористичної опервції (далі - АТО).

Тимчасово, на період проведення АТО, для платників податків, які мали місцезнаходження (місце проживання) станом на 14 квітня 2014 року на тимчасово окупованій територіїї, яка визнана такою згідно до Постанови Верховної Ради України «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих тетиторіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей визначених у цьому пункті. 

Особливості сплати податків, передбачені в ПК застосовуються з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому буде завершено проведення АТО. Дата набрання чинності  Указом Президента України від14.04.2014 року. № 405/2014  - є датою початку АТО.

Датою закінчення АТО, відповідно, вважатиметься дата набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення АТО або військових дій на території України. Визначений порядок зазначено у статті 1 Закону України «Про  тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року. № 1669 - VII (далі - Закон про АТО). 

Про закінчення АТО мова не йде допоки немає такого указу. Не поширюється чинність пункту 38 на територію України, визнану тимчасово окупованою згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207 -VII Цей Закон про територію АР Крим та місто Севастополь.

Нюанси сплати податків підприємствами в зоні АТО

Оскільки бізнес в зоні АТО і так страждає через проведення бойових дій, для підприємців, що перебувають на тимчасово окупованій території діють певні податкові послаблення. Все одно, деякі підприємства не мають жодної змоги не те що вчасно, а взагалі сплатити податки. А отже і штрафи до підприємств в зоні АТО не застосовуються. 

Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб не є об'єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, якщо вони розташовані на тимчасово окуплваній території або території населених пунктів на лінії зіткнення.

Плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди  фізичних або юридичних осіб, не нараховується та не сплачується.

Особливості сплати податків підприємствами, що перебувають в зоні АТО На загальних підставах сплачується плата на землі сільськогосподарського призначення, які розташовані на лінії зіткнення.

У разі відсутності у платника податків рахунку у банку нараховані та сплачені суми податку на нерухоме майно та плати за землю не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі.

Законотворці не забули і про платників единого податку IV групи. Земельні ділянки не є об'єктом оподаткування єдиним податком , якщо  вони розташовані на тимчасово окупованій території (територі на лінії зіткнення).

Для платників у яких всі земельні ділянки розташовані на зазначеній території для переходу на спрощену систему оподаткування або підтвердженя статусу платника єдиного податку в році, що настає після року в якому завершено АТО, не надається розрахунок частки сільськогосподарського виробництва.

Суб'єкт  господарювання або самозайнята особа, які нараховують фізичним особам - підприємцям, що знаходяться на тимчасово окупованій території (незлежно від системи оподаткування) доходу від здійснення ними підприємницької діяльності, зобов'язані утримати податок на доходи із джерела оплати. 

Необоротні активи, придбані (збудовані, створені, споруджені) до 14.04.2014 року і котрі станом на 01.01.2017 року розташовані на тимчасово окупованій території або території населених пунктів на лінії зіткнення, з метою оподаткування ПДВ не вважаються невиробничими необоротними активами і такими, що призначаються для використання в операціях, що не є господарською діяльністю платника податків.

Платники податків, які здійснюють виробництво (імпорт) алкогольних напоїв чи тютюнових виробів які знаходяться у зоні АТО не мають права замовляти марки акцизного податку для маркування тютюнових виробів чи алкогольних напоїв, які виробляються на тимчасово окупованій території.

Особливості сплати податків підприємствами, що перебувають в зоні АТО Заборонено ввезення тютюнових виробів чи алкогольних напоїв, вироблених на тимчасово окупованій території  на іншу територію України.

На період проведення АТО зупиняється нарахування штрафних (фінансових ) санкцій ( штрафів ) та пені за несвоєчасне погашення станом  на 14.04.2014 року грошових зобов'язань для платників податків, які станом на 14.04.2014 року проживали на тимчасово окупованих територіях або територіях населених пунктів на лінії зіткнення , які станом на 01.01 2017 року не змінили своє місце проживання на іншу територію Укрвїни. 

Зупиняється відлік строку давності, визначений статтею 102 ПК на період, протягом якого не застосовуються заходи стягнення. З дати реєстрації зміни місця проживання фізичною особою - платником податків і переселення на іншу територію України на постійне місце проживання фізичної особи - підприємця та зміни місцезнаходження юридичної особи чинність цієї норми зупиняється. 

Норми цього пункту застосовуються на весь строк військової служби для платників податків -  самозайнятих фізичних осіб, яких призвали на військову службу під час мобілізації.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль