Головбух

Правила коригування «умовного» ПДВ

  • 2 червня 2017
  • 1395

Дані у податкових накладних на «умовне» постачання коригуємо у двох випадках: коли змінюємо компенсацію вартості товарів/послуг і коли виявляємо помилки

Дані у податкових накладних на «умовне» постачання коригуємо у двох випадках: коли змінюємо компенсацію вартості товарів/послуг і коли виявляємо помилки. Щоб умовний ПДВ не призвів до штрафів, сформулюємо правила уникнення помилок у технічних податкових накладних та їх оперативного коригування, якщо такі помилки вже виникли.

Платники уже звикли нараховувати ПДВ-зобов’язання не лише на реальні постачання товарів/послуг/необоротних активів. ПДВ оподатковують також операції, за якими ніхто нікому ніщо не постачає. Адже Податковий кодекс України (ПК) з метою оподаткування ПДВ вважає постачанням також використання товарів/послуг/необоротних активів в операціях (п. 198.5 ПК):

а) що не є об’єктом оподаткування або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) звільнених від оподаткування;

в) в межах балансу, в т. ч. переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих;

г) що не є господарською діяльністю.

Ці операції об’єднує податковий кредит, використаний у не ПДВ-операціях.

Якщо скористався податковим кредитом в операціях, у яких сума ПДВ дорівнює нулю, — нарахуй податкові зобов’язання. У бухгалтерському побуті такі нарахування дістали псевдоніми, як-от «технічний», «умовний» ПДВ тощо. Адже це податок, нарахований не за реальними, а за умовними постачаннями. Податкові накладні за умовними постачаннями теж називають «технічними» й «умовними».

Як уникнути помилок у «технічних» податкових накладних

Мета сумлінного бухгалтера — не припускатися помилок. Тому сформулюємо основні правила уникнення помилок у «технічних» податкових накладних.

Перше правило

Скільки використали податкового кредиту в не ПДВ-операціях — стільки зобов’язань і нараховуємо.

Якщо, наприклад, весь «вхідний» податок використали у негосподарській операції, нараховуємо податок на всю суму «вхідної» податкової накладної Скільки використали податкового кредиту в не ПДВ-операціях — стільки зобов’язань і нараховуємо.

Якщо, наприклад, весь «вхідний» податок використали у негосподарській операції, нараховуємо податок на всю суму «вхідної» податкової накладної (п. 198.5 ПК).

Якщо використали вхідний податок у не ПДВ-операціях частково, нараховуємо податок пропорційно до частки не ПДВ-використання. Отже, розподіляємо податковий кредит. Вінцем ПДВ-балансу є перерозподіл податкового кредиту наприкінці року. Процедуру його розподілу та перерозподілу передбачено пунктом 199.1 ПК.

Друге правило

Нараховуємо технічний ПДВ саме за тими ставками податку, за якими придбали товари/послуги/необоротні активи. Наприклад, придбали медикаменти, постачання яких оподатковують за ставкою 7%, у податковій накладній на умовне їх постачання обчислюємо податок за ставкою 7%.

Третє правило

Базу оподаткування ПДВ у технічних податкових накладних визначено загальним підходом, що його містить пункт 188.1 ПК. Вона не може бути нижчою за:

  • ціни придбання товарів/послуг у разі не ПДВ-використання придбаних товарів/послуг;
  • звичайні ціни в разі не ПДВ-використанн» самостійно виготовлених товарів/послуг;
  • балансову вартість необоротних активів станом на початок звітного періоду, протягом якого їх використовують у не ПДВ-операція», або звичайну ціну, якщо підприємство не веде обліку необоротних активів.

Четверте правило

Нараховуємо умовні ПДВ-зобов’язання і складаємо технічні податкові накладні у звітному періоді, в якому починаємо використовувати активи у не ПДВ-операціях. Якщо актив придбаваємо спеціально для такого використання, податок нараховуємо у періоді його придбання.

Складаючи податкові накладні дотримуємось вимог Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307).

П’яте правило

Податкові накладні на умовні постачання реєструємо у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Адже з 01.01.2017 штрафують за нереєстрацію та несвоєчасну реєстрацію податкових накладних «не для покупця» за операціями, що оподатковують за ставками 7% і 20% (п. 120-1.1 ПК).

Як коригувати умовні податкові накладні

Якщо щось пішло не так: або платник порушив одне з правил умовного ПДВ, або постачальник змінив компенсацію вартості товарів/послуг/необоротних активів, які платник використовує у не ПДВ-операціях, тощо, платник має право відкоригувати технічний ПДВ. Аби не розпорошувати увагу, озвучимо два основних правила коригування умовних зобов’язань: реалістичне й оптимістичне — й одразу перейдемо до практичного прикладу.


 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл