Поворотна фіндопомога: облік в отримувача

1059
Перевірені партнери часто виручають один одного, коли не вистачає обігових коштів. Рятувальним кругом стає поворотна фінансова допомога. Наведемо основні правила обліку й оподаткування в отримувача коштів

Під поворотною фінансовою допомогою розуміють суму коштів, отриману в користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та обов’язкову до повернення (пп. 14.1.257 Податкового кодексу України; ПК).

Тобто поворотна фінансова допомога має відповідати таким вимогам:

  • її надають у грошовій формі;
  • вона не передбачає нарахування відсотків або іншої компенсації за користування;
  • її обов’язково мають повернути.

Отже, лише за умови одночасного дотримання таких вимог можна говорити про поворотну фінансову допомогу.

Читайте також: 

Поворотна фіндопомога: облік у надавача

Вимоги до договору

Договір поворотної фінансової допомоги укладають у письмовій формі. Винятком є випадки, коли допомогу надає фізособа в розмірі, що не перевищує 170 грн (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) (ст. 1047 Цивільного кодексу України; ЦК).

У договорі зазначають: предмет договору, умови надання, строк і порядок повернення коштів та відповідальність сторін.

Обов’язково зазначають у договорі строк повернення фінансової допомоги. Адже контролери часто визнають фінансову допомогу безповоротною, якщо в договорі немає умови щодо строків її повернення.

Бухгалтерський облік

У бухобліку дохід визнають під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу, за умови, що оцінку доходу можна достовірно визначити (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»).

Оскільки отримана поворотна фінансова допомога не призводить до збільшення активів чи зменшення зобов’язань, у бухобліку отримувача допомоги доходи не виникають. Суму допомоги обліковують на підприємстві як кредиторську заборгованість до її погашення.

Поворотну фінансову допомогу зі строком погашення до 12 місяців відображають як короткострокову на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» та як поточне зобов’язання у балансі за сумою погашення (п. 4, 12 П(С)БО 11 «Зобов’язання»).

Поворотна фіндопомога: облік в отримувача Не визнають доходом у бухобліку поворотну фінансову допомогу

Поворотну фінансову допомогу зі строком погашення більше ніж 12 місяців обліковують як довгострокову на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання» або субрахунку 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті» (субрахунку 506 «Інші довгострокові позики в іноземній валюті»). Довгострокову допомогу, за якою до повернення лишається менше ніж 12 місяців, відображають на субрахунку 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті» (субрахунку 612 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в іноземній валюті»).

Повернення фінансової допомоги підприємством відображають проведенням: дебет субрахунку 685 (611, 612) з кредитом субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті».

Якщо ж отриману поворотну фінансову допомогу не повернули (і така допомога не підлягає погашенню), то на її суму у звітному періоді визнають дохід (п. 5 П(С)БО 11). Таке може бути, якщо:

  • минув строк позовної давності й прийнято рішення не погашати борг після його закінчення або кредитора було ліквідовано;
  • борг прощено (ст. 605 ЦК).

Списання відображають проведенням за дебетом субрахунків 685 (611, 612) і кредитом субрахунку 717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості».

Поворотна фіндопомога: облік в отримувача Читайте у продовженні статті про:

  • Облік на стороні отримувача
  • Оподаткування фіндопомоги ПДВ
  • Єдиним податком
  • Податком на прибутокПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль