Головбух

Як банки перевірятимуть операції клієнтів на фіктивність

  • 1 червня 2017
  • 524

НБУ оприлюднив критерії, за якими будуть виявляти клієнтів, фінансові операції яких містять ознаки фіктивності та викликають підозру

Мало підприємцям клопоту із зупиненням реєстрації ризикових податкових накладних та розрахунків коригування, так відтепер і НБУ перевірятиме операції клієнтів на фіктивність. У своєму листі від 26.05.2017 р. № 25-0008/37888, НБУ оприлюднив перелік критеріїв, за якими перевірятимуть фінансові операції клієнтів на фіктивність.

Що це означає і навіщо це потрібно?

Як і зупинення реєстрації ризикових податкових накладних та розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, ці перевірки мають сприяти детінізації економіки та виявленні фінансових та податкових злочинців. Однак призупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН вже наробило чимало галасу та додало клопоту бухгалтерам та керівникам підприємств. Отже підприємці побоюються, чи не додасть нове рішення НБУ додаткових проблем.

Перевірці підлягатимуть як нові клієнти, так і ті, що вже давно співпрацюють із банками. Також, перевірка фіктивності фінансових операції передбачає співпрацю підрозділів банків з моніторингу підозрілих та ризикових операцій.

НБУ заспокоює, що наявність у підприємства одного чи декількох критеріїв є лише підставою для перевірки. Якщо перевірка не виявить жодних ознак фіктивності чи незаконності проведених фінансових операцій, клієнтові не загрожують жодні санкції.

Однак, якщо фінансові операції клієнта викликають підозру – банк має право провести перевірку та звірити з іншими банківськими установами, з якими співпрацює клієнт. Якщо ж і у інших банків виникають підозри – це хороша підстава для проведення позапланової перевірки підприємства. А за необхідності діло можуть передати і СБУ.

У будь якому випадку, банки матимуть повне право присвоїти підозрілим клієнтам найвищий ступінь ризику і розірвати ділові стосунки. Але тільки тоді, якщо підозри на фіктивність фінансових операцій будуть обґрунтованими та беззаперечними.

Критерії для виявлення клієнтів що провадять підозрілу фінансову діяльність

Попереджаємо: якщо підприємство відповідає критеріям проведення ризикових чи фіктивних фінансових операцій, це ще не означає, що банк гарантовано розірве ділові стосунки з таким клієнтом. Таке рішення буде прийнято лише після детального аналізу всіх наявних даних, а за необхідності і даних, отриманих з інших фінансових установ.

Високий рівень підозри

Середній рівень підозри

Низький рівень підозри


Основний вид діяльності – оптова торгівля

Підозру викликають підприємства, основний вид діяльності яких є неспеціалізованою оптовою торгівлею чи дуже широкий перелік зареєстрованих видів діяльності. При цьому, всі зареєстровані види діяльності відрізняються своєю специфікою

Підприємство не є виробником, а лише посередником, та здійснює купівлю та продаж різних груп товарів.

Під підозру може потрапити чимало інтернет-магазинів, великих та мережевих гіпермаркетів, які здійснюють торгівлю господарським товарами, будівельними матеріалами, технічними засобами та продуктами харчування.


Період існування клієнта

Підозрілим є надто короткий період існування клієнта, що може бути меншим за податковий звітній період.

Так, деякі підприємства можуть законно уникнути перевірок контролюючими органами.


Місце розташування

Якщо за адресою розташування підприємства зареєстровано велику кількість інших підприємств, або якщо підприємство не розташоване за зазначеною при реєстрації адресою.

Багато підприємств зареєстрованих за однією адресою це звісно підозріло, але поглянемо на звичайний бізнес-центр, в якому знаходиться декілька десятків офісів різних компаній. У такому випадку не виключено, що у певного відсотка таких компаній адреса реєстрації співпадатиме.

Гірше, коли підприємство не можна знайти за вказаною у реєстраційних документах адресою.


Офшорний статус засновників та учасників

Засновники підприємства чи його учасники можуть мати реєстрацію у країні, що має офшорний статус.

Ні для кого не є секретом, що офшорні зони застосовують для відмивання грошей чи приховуванню доходів. Отже цей критерій однозначно може викликати підозру.


Часті зміни в діяльності підприємства

Часті зміни установчих документів, зміна найменування, структури власності керівників. Зміни напрямків виду діяльності компанії при придбанні іншої компанії. Особливо якщо остання має значну кредиторську заборгованість. Зміни контрагентів для виплати кредитної заборгованості чи зміна обслуговуючого банку одразу після зміни керівництва.

У житті компанії може відбуватися багато змін, але якщо це «фундаментальні» зміни що відбуваються надто часто – це підозріло.


Невідповідність наявних ресурсів обсягам діяльності:

У штаті підприємства одна, або декілька працюючих осіб, яких може бути просто мало для нормального функціонування підприємства. Або керівником, бухгалтером та засновником підприємства є одна особа.

Статутний капітал надто малий і не перевищує 10000 грн. У той самий час, обіг грошових потоків перевищує мільйони гривень.

Проведення операцій із купівлі чи продажу товарів та послуг без ПДВ, коли суми операцій складають мільйони гривень. А статутний капітал, як писали вище, не перевищує 10000 грн, або взагалі має мінімальний розмір.

Купівля та продаж цінних паперів у емітента, що має ознаки фіктивності.

Так, у штаті підприємства може бути всього декілька чоловік, а керівник може перший час виконувати функції бухгалтера, керівника і засновника. Для нових підприємств, що тільки починають розвиватися це нормально.

Але такі підприємства точно не можуть при мінімальному статутному капіталі здійснювати багатомільйонні операції з купівлі чи продажу товару та послуг. Це підозріло і підлягає перевірці.


«Схемні» розрахунки

Кошти перераховуються підприємству, яке впродовж декількох днів перераховує їх на рахунки інших підприємств чи осіб із різними призначеннями платежу. Часто це свідчить про проведення так званих безтоварних операцій.

На рахунках підприємства низький або взагалі нульовий баланс, при тому що підприємство впродовж дня або декількох днів проводить перерахунки мільйонів гривень за різноманітні товари та послуги.

Такі операції і так є підозрілими. Однак у будь якого підприємства можуть виникати ситуації, коли кошти що надійшли на рахунок потрібно одразу переказати іншим особам. Навряд такі поодинокі випадки будуть викликати особливу увагу НБУ, але подібна систематична діяльність однозначно є підозрілою.


Спільний зв'язок діяльності

Підприємство разом з декількома іншими підприємствами мають спільну електронну адресу пошти, IP-адресу, поштову адресу та навіть один номер телефону.

Подібні підприємства можуть мати одного засновника, який одночасно може бути керівником всіх підприємств, кінцевим бенефіціаром.

Звісно, ніхто не заважає одній людині керувати декількома підприємствами одночасно та бути їх засновником. Також, вони можуть розташовуватись в одному офісі, завдяки чому матимуть і спільну IP-адресу, і номер телефону. Викликати підозру можуть часті перекази багатомільйонних сум між такими підприємствами в короткі строки.


Отримання негативної інформації стосовно підприємства

Наявність кримінальних проваджень щодо власників, засновників чи керівників підприємства, що були надані банку від правоохоронців, Державної служби фінансового моніторингу, ЗМІ, інших юридичних чи фізичних осіб, державних органів.

Тут критерій може бути справедливим, адже якщо людина один раз «попалася» на фінансовому злочині, вона завжди буде під підозрою. А от чесним підприємцям взагалі не варто боятися цього критерію.


Підробка документів та надання неправдивої інформації

Реєстрація підприємства на підставну особу, особливо за підробленими, втраченими чи викраденими документами (а як же інакше?). Реєстрація за неіснуючою адресою. Наявність неправдивих даних про керівників чи засновників.

Все це вже є підозрілим, а підробка документів є злочином. А у фінансовій та економічній площині – тим більше.


Штучне поповнення статутного капіталу

«Штучне» створення статутного капіталу підприємства, яке відбувається шляхом проведення циклічних фінансових операцій із неодноразовим перерахуванням певної грошової суми від юридичних осіб із призначенням платежу «поповнення статутного капіталу».

Особливо підозрілими такі дії можуть біти, коли перераховані суми є дуже великими, а юридичні особи, як і саме підприємство чий капітал «поповнюють» зареєстроване за підробленими документами.


Керівник підприємства належить до соціально вразливих верств населення чи є особою, що зареєстрована на непідконтрольній Україні території

Призначення на посаду керівника студента чи особу віком до 20-ти років, пенсіонера за віком після 75 років, непрацюючого громадянина або громадянку, що знаходиться в декретній відпустці, або особи, що зареєстрована в зоні проведення АТО чи на території окупованого Криму.

Звісно, люблячий (і заможний) батько може призначити керівником новоствореного підприємства свого сина чи дочку ще з молодого віку. Так само як і люблячі діти можуть створити підприємство для своїх батьків пенсійного віку. В житті трапляється всяке. Якщо керівник надто молодий чи похилого віку, це не відміняє того факту, що він може бути справжнім «генієм бізнесу». Однак всі подібні ситуації викликають підозру.


Надання права управляння рахунком третім особам

Надання права управління банківським рахунком, а відповідно і коштами особам, що не пов'язані із діяльністю підприємства, однак їм надано відповідні довіреності.

Все це може свідчити про певні незаконні дії як з боку підприємства, так і з боку третіх осіб. Раптом вони силою чи шантажем змусили підприємця надати довіреності?


Значний обсяг операцій з готівкою

Проведення підприємством чи його керівництвом, засновниками операцій на мільйонні суми, що не пов'язані із діяльністю підприємства, або проведення великої кількості операцій із картковими рахунками.

Наявність великої кількості операцій на значні суми, що здійснюються на карткові рахунки вже важко пояснити.


Зовнішньоекономічні розрахунки

Зовнішньоекономічна діяльність, що провадиться новоствореним клієнтом.

Інформація з відкритих джерел щодо невиконання нерезидентом своїх зобов'язань після здійснення підприємством оплати за контрактами чи часткової передплати.

Звісно, нечесний нерезидент може просто обманути підприємця, зарахувати гроші на оплату і не поставити йому товар чи послугу. Однак, якщо підприємство регулярно перераховує кошти за певні товари, яких не отримує – це підозріло.


Як бачимо, критерії підозрілості різноманітні і в деякому сенсі досить розпливчасті. Однак не слід їх боятися, адже наявність одного чи декількох критеріїв ще нічого не означає.

Якщо підприємство було створене нещодавно і має незначний статутний капітал – що ж тут підозрілого?

Однак, якщо новостворене підприємство зареєстроване за фіктивною адресою та за фіктивними документами, його засновник був засуджений за фінансові злочини, а підприємство одразу перераховує мільйонні суми на рахунки нерезидента, що знаходиться в офшорній зоні – всі підозри та перевірки будуть цілком справедливими. 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл