Дозвільні документи на роздрібну торгівлю

315
Перш ніж торгувати, суб’єкти господарювання мають забезпечити відповідність торговельного приміщення (місця) необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі й устаткування — вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробництва та продажу відповідних товарів
 • Дозволи та санітарні документи

 • Документи на товари

Перш ніж торгувати, суб’єкти господарювання мають забезпечити відповідність торговельного приміщення (місця) необхідним санітарним нормам, а технічного стану приміщення (місця), будівлі й устаткування — вимогам нормативних документів щодо зберігання, виробництва та продажу відповідних товарів, а також охорони праці (п. 10 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою КМУ від 15.06.2006 № 833далі — Порядок № 833).

Дозвіл на початок роботи і «пожежний» дозвіл

Використовувати об’єкти нерухомості (будівлі, споруди, приміщення або їх частини) суб’єкт господарювання зможе, насамперед, на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі — декларація). Такі вимоги висуває частина друга статті 57 Кодексу цивільного захисту України.

Порядок подання і реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки затверджено постановою КМУ від 05.06.2013 № 440 (далі — Порядок № 440). Згідно з Порядком № 440 суб’єкт господарювання розробляє та подає/надсилає рекомендованим листом таку декларацію за місцем розташування об’єкта нерухомості до державного адміністратора або територіального органу Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Декларацію за формою, наведеною в додатку до Порядку № 440, подають у двох примірниках, один із яких не пізніше наступного робочого дня після реєстрації передають суб’єктові господарювання або державному адміністраторові з позначкою про дату і номер реєстрації декларації.

Декларацію безплатно реєструє ДСНС або її територіальний орган протягом п’яти робочих днів з дня її надходження. І саме з дня реєстрації декларації відповідним дозвільним органом суб’єкт господарювання набуває право провадити господарську діяльність.

Декларацію не подають:

 • у разі використання торговельних місць, кіосків і контейнерів, якщо їх розміщено на ринку відповідно до схеми, погодженої з органом державного пожежного нагляду;
 • орендарі об’єкта нерухомості за умови, що декларацію на об’єкт нерухомості зареєстрував його власник;
 • у разі використання об’єктів, що в установленому законодавством порядку приймають в експлуатацію після завершення будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Суб’єкт господарювання з високим ступенем прийнятного ризику разом із декларацією подає позитивний висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об’єкта чи приміщення. Ступінь ризику від провадження господарської діяльності оцінюють за критеріями, що встановлює постанова КМУ від 29.02.2012 № 306. Наприклад, отримувати відповідний висновок доведеться для магазину, який є місцем масового перебування людей (сто і більше).

Санітарні документи і процедури

Щоб торгувати, суб’єкт господарювання має також отримати документи, які засвідчують відповідність торговельного приміщення санітарним нормам. Нині такими документами є висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи та експлуатаційний дозвіл. Утім, експлуатаційний дозвіл потрібно отримувати тільки підприємствам, що провадять діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження. Для решти, зокрема закладів роздрібної торгівлі, достатньо зареєструвати потужності, яким присвоюють особистий реєстраційний номер (ст. 23 і 25 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР).

Висновок СЕС

Державну санітарно-епідеміологічну експертизу проводять головні управління Держпродспоживслужби відповідної області та міста Києва, за результатами якої видають відповідні висновки. Безпосередньо отримати висновок СЕС можна, звернувшись до місцевого центру надання адміністративних послуг. При цьому слід подати:

 • заяву про проведення робіт для потреб державної санітарно-епідеміологічної експертизи за формою, наведеною в додатку 1 до наразі чинного Порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи, затвердженого наказом МОЗ від 09.10.2000 № 247 (далі — Порядок № 247);
 • перелік документів, наведений у додатку 4 до Порядку № 247.

Висновок СЕС видають протягом 30 діб із дати надходження зазначених документів до виконавців експертизи (п. 7.10 Порядку № 247).

Відповідно до санітарних норм суб’єкт господарювання має утримувати не лише торговельні та складські приміщення, а й прилеглу до них територію. Зокрема, підприємства продовольчої торгівлі мають бути обладнані системами господарсько-питного та гарячого водопостачання, роздільними системами побутової та виробничої каналізації з самостійними випусками.

За відсутності централізованих систем водопостачання та каналізації в сільській місцевості допускається за погодженням з санепідстанцією (нині — з установою Держпродспоживслужби) влаштовувати колодязі та вигрібні ями для збору стічних вод (п. 17 Санітарних правил для підприємств продовольчої торгівлі (СанПиН 5781-91), затверджених Головним державним санітарним лікарем СРСР від 16.04.1991 № 5781-91).

Крім того, у санітарно-епідеміологічних цілях від суб’єкта господарювання органи контролю можуть вимагати укладання договору з вивезення сміття і договору на проведення робіт із дезінфекції/дезінсекції/дератизації.

Дозвільні документи на роздрібну торгівлю Читайте у продовженні статті про:

 • Реєстрацію потужності
 • Санпаспорт на авто
 • Санкнижки працівників
 • Документи на товариПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль