Головбух

Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур (форма № 4-сг (річна))

 • 31 травня 2017
 • 2384

Статистична звітність хоча й не викликає сплати податків і зборів державі, але її неподання чи неправильне заповнення теж може причинити штраф. Вміння правильно її заповнити убезпечить вас від цього. Сьогодні розглянемо форму № 4-сг (річну)

Хто подає звіт за формою № 4-сг (річна)?

Лицьова частина форми даного звіту та Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2017 рік, затверджений наказом Держстату від 29 грудня 2016 року № 259, чітко вказують, що його подають юридичні особи, відокремлені підрозділи юридичних осіб, які здійснюють сільськогосподарську діяльність.

Коли треба подати звіт?

Звіт подається на 5-й день після закінчення сівби ярих культур, але не пізніше 2 червня 2017 р.

Як заповнити звіт?

Сам звіт за формою 4-сг (річна) складається всього з 2 розділів. Сучасна його форма затверджена наказом Держстату від 24.06.2016 № 103. Даний звіт відображає площі посівів за видами сільськогосподарських культур та загальну площу сільськогосподарських угідь.  Регулюють його заповнення такі нормативні документи:

 • Інструкція щодо заповнення форми державного статистичного спостереження № 4-сг “Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 200_ року” (річна), затверджена наказом Держкомстату від 27.08.2008 р. № 296 (далі – Інструкція № 296).
 • Роз’яснення щодо заповнення форми № 4-сг (річна) “Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур” державного статистичного спостереження щодо площ, валових зборів та урожайності сільськогосподарських культур, затверджене наказом Держстату від 15.07.2016 р. № 17.4-12/11) (далі – Роз’яснення).

Незважаючи на досить великі за обсягами таблиці та роз’яснення Держстату, форма 4-сг в цілому є простою та логічною у заповненні. Ключовим у її складанні є призначення (мета) посівів сільськогосподарських культур, поділ на озимі та ярі культури, правильне врахування пересівів культур та врахування площ загиблих культур. Як це все пов’язати? Спробуємо дати пояснення у вигляді простих шести правил сформульованих на основі згаданого Роз’яснення.

Правило перше. До форми 4-сг включаємо площі посівів тільки тих культур, які мають пряму мету щодо одержання врожаю. Тобто не треба враховувати площі самосіву (падалиця) – це площі, на яких посів у звітному році не було здійснено, а наявність сходів зумовлена проростанням культур, які не були зібрані у попередніх роках. Також виключаються:

 • кулісні посіви  на парах, так як їх мета – захисна щодо інших посіяних сількогосподарських культур;
 • посіви люпину, середепи  та інших сидеральних культур, що мають призначення зеленого добрива;
 • посіви багаторічних трав, проведені для корінного поліпшення природних сіножатей та пасовищ після їх попередньої оранки, наприклад, посіви багаторічних трав на залуження.

Правило друге. Включаємо існуючі посіви попереднього та інших минулих років:

 • озимих (пшениця озима, ячмінь озимий, жито озиме, тритикале озиме, ріпак озимий), що збереглися до закінчення весняної сівби;
 • трав багаторічних безпокривних;
 • попередніх культур на розораних луках і пасовищах.

Правило третє. Слід виключити можливий подвійний рахунок, тобто ситуації коли одна ж і та сама площа порахована двічі – під однією культурою, а потім ще й під іншою. Пересіви та врахування площ загиблих культур якраз і потребують особливої уваги. Виняток – зріджені посіви (про них – правило четверте). Отже, необхідно:

 • пересів площ загиблих в осінньо-зимовий період озимих культур (включаючи загиблі озимі весною, під якими збереглись підсіяні трави) треба відображати не як озимі культури, а як відповідні ярі культури у розмірі фактичних площ посіву. Площі загиблих озимих взагалі не враховуються у звіті, тобто в рядках 0050, 0130, 0160, 0190 вони не наводяться. Наприклад, якщо засіяно було 20 га ячменя озимого і пересів було проведено на даних площах ячменем ярим на 5 га, то у звіт піде 15 га ячменя озимого та 5 га  ячменя ярого;
 • взагалі не включаються до звіту посіви у міжряддях просапних культур (виключення – посів у міжряддях садових дерев). Також виключаються проміжні, повторні та підпокривні посіви;
 • у разі загибелі ярих культур і пересіві їх ярими культурами за відповідними рядками відображають площі тих ярих культур, якими було здійснено пересів у розмірі фактичної площі пересіву. Наприклад,  якщо засіяно було 20 га ячменя ярого і пересів було проведено на даних площах ячменем ярим на 5 га, то у звіт піде 20 га  ярого ячменя, а не 25 га.

Правило четверте. Зріджені посіви на площах яких були підсіяні інші культури, по-суті, стають площами подвійного призначення та дадуть врожай декількох культур. При цьому розділити їх на частини складно, тому підсів зріджених озимих посівів ярими зерновими чи зернобобовими культурами відображається як відповідна яра чи зернобобова культура. При цьому відповідно до п. 4 розділу ІІ Роз’яснення площа під зрідженими озимими посівами також враховується за рядками озимих (0050, 0130, 0160, 0190), що є по факту подвійним рахунком. Наприклад, було підсіяно на зріджених посівах озимої пшениці 5 га ярої пшениці. У звіті буде 5 га озимої пшениці та 5 га ярої пшениці.

Відшкодування комунальних послуг орендодавцю: облік і оподаткування Звіт містить інформацію тільки про посіви метою яких є отримання врожаю. При обліку площ підсівів чи загиблих площ слід уникати подвійного рахунку, крім зріджених посівів

Правило п’яте. Посіви у міжряддях садів включаються до звіту. Площі садів не відображаються у даному звіті, а тому подвійного рахунку в даній ситуації не виникає.

Правило шосте. При класифікації культур, що можуть мати подвійне призначення слід звертати увагу на їх поточну мету посіву. Так, якщо озимі при посіві призначалися для використання на силос, зелений корм, сінаж тощо, то їх слід наводити у рядку 2300 (трави однорічні). Це ж саме можна сказати про овес (рядок 0210): якщо він має кормове призначення, то у звіті є рядок 2430 (культури кормові інші). Це ж саме стосується насінників різних культур.

Розберемо тепер деякі джерела інформації  для даного звіту.

Розділ або графа звіту

Джерело інформації

Розділ І. Посівні площі сільськогосподарських культур (зернові та зернобобові, технічні, коренеплоди та бульбоплоди, культури овочеві та баштанні продовольчі, картопля, культури овочеві відкритого ґрунту, культури овочеві коренеплідні маточні, культури баштанні продовольчі, насінники культур овочевих, насінники культур баштанних продовольчих, культури кормові)

Форма № ВЗСГ-4 “Акт №__ витрати насіння і садивного матеріалу”,

Акт на списання загиблих площ довільної форми

Розділ ІІ. Сільськогосподарські угіддя у власності та користуванні

державні акти на право власності на земельну ділянку та державні акти на право користування земельною ділянкою

у т.ч. взяті в оренду

типовий договір оренди землі

Рілля

внутрішні розпорядження підприємства щодо використання земель

Які можливі помилки при складанні звіту?

Здебільшого тут можуть бути помилки пов’язані з класифікацією сількогосподарських культур по рядках звіту та подвійний рахунок деяких площ, про що мова йшла вище.

Також слід звернути увагу, що на титульному аркуші звіту містяться дві адреси: юридична та адреса здійснення діяльності (фактична). Згідно Інструкції № 296 звіт за формою 4-сг подається до органу державної статистики за місцем здійснення діяльності (місцезнаходження земельних ділянок) підприємства.

Показники у звіті наводяться в га з округленням до сотих.

Яка відповідальність по звіту?

Відповідальність за неподання, запізнення чи подання неправильних даних органам державної статистики для проведення державних статистичних спостережень визначається ст. 186-3 КпАП. До посадових осіб може бути застосований адміністративний штраф від 170 до 255 грн (ч. 1 ст. 186-3 КпАП) або ж від 255 до 425 грн у разі повторного порушення протягом року (ч. 2 ст. 186-3 КпАП).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл