Поворотна фіндопомога: облік у надавача

3949
Надавати поворотну фіндопомогу — справа благородна, головне, щоб боржник вчасно її повернув. Адже неповернені борги надавачу доведеться покривати власним коштом. Нагадаємо основні правила обліку й оподаткування поворотної фінансової допомоги у надавача

Надана поворотна фінансова допомога не зменшує активів підприємства, бо таку допомогу обліковують як дебіторську заборгованість. Тому за сумами наданої поворотної фінансової допомоги у підприємства-надавача витрати не виникають (п. 5 П(С)БО 16 «Витрати»).

Поворотну фінансову допомогу, яку погасять протягом 12 місяців, відображають у складі поточної дебіторської заборгованості на субрахунку 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». А поворотну фінансову допомогу зі строком погашення більшої тривалості — як довгострокову дебіторську заборгованість на субрахунку 183 «Інша дебіторська заборгованість», доки до строку погашення не залишиться 12 місяців. Далі заборгованість переводять із довгострокової до поточної проведенням: дебет субрахунку 377 із кредитом субрахунку 183.

Погашення поворотної фінансової допомоги відображають проведенням: дебет субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті» з кредитом субрахунку 377. Як бачимо, якщо надану фінансову допомогу повертають вчасно, у підприємства-надавача не виникає ні доходів, ні витрат.

Бухоблік неповерненої фіндопомоги

Поворотну фінансову допомогу списують із балансу, коли вона відповідає визначенню безнадійної дебіторської заборгованості. Тобто коли є впевненість, що боржник її не поверне, або за нею сплив строк позовної давності.

Безнадійну дебіторську заборгованість списують із балансу з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. Таке списання відображають проведенням: дебет рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів» та кредит субрахунку 377. За недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів заборгованість відносять на інші операційні витрати проведенням: дебет субрахунку 944 «Сумнівні та безнадійні борги» з кредитом субрахунку 377. Такий порядок списання заборгованості передбачає пункт 11 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість».

Якщо з балансу списують як безнадійну поточну дебіторську заборгованість, щодо якої резерв сумнівних боргів не створюють, її також відносять до складу інших операційних витрат (абз. 2 п. 11 П(С)БО 10). Відповідно, списання заборгованості відображають проведенням: дебет субрахунку 944 із кредитом субрахунку 377.

Якщо підприємство приймає рішення про прощення (анулювання) боргу, суму прощеної допомоги відображають у складі витрат проведенням: дебет субрахунку 977 «Інші витрати діяльності» з кредитом субрахунку 377.

Облік фінансової допомоги в надавача

ТОВ «Барбариска» надало поворотну фінансову допомогу ТОВ «Ромашка» у сумі 100 000 грн на строк 12 місяців. Протягом 12 місяців ТОВ «Ромашка» повернуло 50 000 грн такої допомоги, іншу частину після спливу строку позовної давності списали за рахунок резерву сумнівних боргів.


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Надано поворотну фінансову допомогу ТОВ «Ромашка»

377

311

100 000

2

Повернуто частину поворотної фінансової допомоги протягом 12 місяців

311

377

50 000

3

Списано дебіторську заборгованість ТОВ «Ромашка»

38

377

50 000

Податковий облік

Податок на прибуток

Підприємства будь-якої дохідності під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток не формують різниць щодо сум наданої поворотної фінансової допомоги. Адже Податковий кодекс України (ПК) не передбачає таких різниць.

Операції з надання та повернення поворотної фінансової допомоги у строки, передбачені договором, під час визначення фінансового результату до оподаткування враховують за правилами бухгалтерському обліку. А згідно з ними надання та повернення фінансової допомоги не спричиняє визнання ані витрат, ані доходів. Адже для надавача така допомога є дебіторською заборгованістю.

Відшкодування комунальних послуг орендодавцю: облік і оподаткування Не формують різниць за операціями з надання та повернення поворотної фінансової допомоги

Якщо отримувач не поверне кошти у межах строку позовної давності, це матиме певні податкові наслідки для підприємства — надавача фіндопомоги.

Зокрема, у підприємства — надавача допомоги, яке не застосовує різниць, передбачених розділом ІІІ ПК, формування резерву сумнівних боргів і списання заборгованості вплине на об’єкт оподаткування за бухобліковими правилами.

Підприємство, яке застосовує різниці, має користуватися правилами, передбаченими пунктом 139.2 ПК. Тому йому доведеться збільшувати фінансовий результат до оподаткування на суму витрат:

  • на формування резерву сумнівних боргів відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів.

А також зменшувати фінансовий результат до оподаткування на суму:

  • коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;
  • списаної дебіторської заборгованості (у т. ч. за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 ПК.

Відшкодування комунальних послуг орендодавцю: облік і оподаткування Читайте у продовженні статті:

  • Сплата єдиного податку
  • Сплата ЄСВ
  • ПДФО та Військовий збір
  • ПДВПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль