Зміна адміністративного району: дії платника податків

416
Підприємство на загальній системі оподаткування змінило місце реєстрації — район у Києві. Що в такому разі потрібно робити? Які документи доведеться переоформити? Куди звітувати і сплачувати податки?

Зміна місцезнаходження юридичної особи чи підприємця підлягає обов’язковій державній реєстрації. При цьому немає потреби додатково повідомляти органам контролю про зміну своїх облікових даних (у т. ч. місцезнаходження), що їх вносять до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР). Адже такі відомості в день проведення державної реєстрації відповідних змін автоматично надходить до органів ДФС. Це передбачено пунктом 66.5 Податкового кодексу України (ПК), статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV та пунктом 9.2 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок № 1588).

У разі державної реєстрації зміни місцезнаходження платника податків, унаслідок чого змінюються адміністративний район та орган контролю, в якому перебуває на обліку платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків органи контролю за попереднім і новим місцезнаходженнями платника податків відповідно знімають з обліку та беруть на облік такого платника податків (п. 63.3 ПК). Причому, якщо нове місцезнаходження платника податків не входить до району, що контролює орган, де він зареєстрований за основним місцем обліку, його знімають з обліку в попередньому органі контролю та беруть на облік в іншому на підставі даних, що орган контролю (попередній чи новий) отримає саме від державного реєстратора.

Детальніше процедуру переведення платника податків на обслуговування з одного органу контролю до іншого (взяття на облік/зняття з обліку) регламентує розділ Х Порядку № 1588.

Подання форми № 20-ОПП

Читайте також: Повідомлення за ф. № 20-ОПП: кому та коли подавати

Якщо через зміну місцезнаходження платника змінилися відомості про об’єкт оподаткування (його місцезнаходження), до органів контролю за новим (основним) місцем обліку слід подати повідомлення за формою № 20-ОПП. Воно має містити оновлену інформацію про об’єкт оподаткування, щодо якого сталися зміни. Подають повідомлення протягом 10 робочих днів із дня виникнення змін.

Перереєстрація платником ПДВ

Підприємство — платник ПДВ має подати до органу ДФС реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ із позначкою «Перереєстрація» протягом 10 робочих днів, що настають за днем такої зміни (п. 183.15 ПК).

У разі перереєстрації дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою перереєстрації є останній день п’ятиденного строку від дня отримання реєстраційної заяви із позначкою «Перереєстрація» або бажана дата перереєстрації платником ПДВ.

До дати перереєстрації платник ПДВ використовує попередні реквізити податкової реєстрації.

Переоформлення ліцензії

Коли змінюються відомості про місцезнаходження (місце провадження діяльності) суб’єкта господарювання, зазначені у ліцензії (наприклад, на право роздрібної торгівлі алкогольними і тютюновими виробами), потрібно отримати нову ліцензію з урахуванням змін. Для цього органу ДФС, який видав ліцензію, подають:

  • заяву довільної форми;
  • документи, що підтверджують зміну відомостей.

На підставі цих документів орган ліцензування протягом трьох робочих днів має видати переоформлену ліцензію (ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95). Утім, якщо змінюється лише місце розташування офісу підприємства, а не місце провадження діяльності, ліцензію переоформлювати не потрібно.

Перереєстрація РРО та КОРО

Читайте також: Коли потрібен РРО: у пошуках істини


Заповнення звіту про книги обліку розрахункових операцій (ф. № ЗВР-1) та Довідки про використані розрахункові книжки

Якщо суб’єкт господарювання провадить діяльність із використанням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), то в разі зміни місцезнаходження та переходу суб’єкта господарювання до іншого територіального органу фіскальної служби, потрібно перереєструвати РРО та книги обліку розрахункових операцій (КОРО).

Для перереєстрації РРО необхідно подати такі документи:

  • заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО (№ 1-РРОВ) із позначкою «Перереєстрація»;
  • реєстраційне посвідчення за формою № 3-РРО (№ 3-РРОВ) (розд. 3 Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547).

Коли перереєструють РРО, фіскальний номер не змінюється і зберігається до дати скасування реєстрації РРО. Якщо суб’єкт господарювання змінив місцезнаходження, слід звертатися до органу контролю за місцем розташування господарської одиниці.

Зміна адміністративного району: дії платника податків Не подати заяву

за формами № 20-ОПП та № 1-ПДВ у встановлені строки для платника податків означає наразитися на штраф у розмірі 510 або 1020 грн (п. 117.1 ПК)

Аналогічною є процедура перереєстрації КОРО (розд. 2 Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547). До органу контролю подають реєстраційну заяву за формою № 1-КОРО із позначкою «Перереєстрація». Потрібно також зазначити причину перереєстрації та КОРО, яка підлягає перереєстрації.

Укладення договору про визнання електронних документів

Коли платник податків змінює місце реєстрації, орган контролю в односторонньому порядку розриває з таким платником договір про визнання електронних документів. Утім, платник податків, із яким розірвали договір, має право укласти новий.

Тож юрособа, узята на облік за новим місцезнаходженням у разі зміни адміністративного району та податкового органу, має укласти новий договір про визнання електронних документів. На підставі цього договору подають звітність у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису.

Такий договір укладають саме за місцезнаходженням платника податків (п. 5 розд. ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПА від 10.04.2008 № 233).

Варто пам’ятати про спрощення процесу укладання договорів про визнання електронних документів з територіальними органами ДФС. А саме, платник податків укладає один договір із територіальним органом ДФС за основним місцем обліку. Такий договір надає право подавати податкові документи до будь-якого органу ДФС, в якому платник перебуває на обліку.

Подання звітності й сплата податків

У разі зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання — платників податків після реєстрації встановлені законодавством податки та збори сплачують за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу України). Так само подають і податкову звітність.

Після зняття платника податків з основного місця обліку в органі контролю за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати там на обліку за неосновним місцем обліку, а орган контролю продовжує адмініструвати його податки та збори до:

  • закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов’язань за її результатами, якщо перевірку розпочато або призначено і орган контролю вже повідомив платника податків про її проведення;
  • повернення платежів, надміру сплачених, помилково або надміру зарахованих до бюджету, справляння яких контролюють органи контролю, або їх відшкодування платникові податків, якщо той згідно з поданими заявами чи податковими деклараціями (звітами, розрахунками) претендує і має право на таке повернення чи відшкодування, коли до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і висновки щодо відшкодування виконані у повному обсязі;
  • завершення процедур судового оскарження сум грошових зобов’язань та інших справ адміністративного судочинства, крім випадків заміни такого органу контролю (як сторони або третьої особи в адміністративній справі) іншим органом контролю (п. 10.14 Порядку № 1588).

До закінчення року платника податків обліковують в органі контролю за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) з ознакою того, що він є платником податків до закінчення року. В органі контролю за новим місцезнаходженням (основне місце обліку) — з ознакою того, що він є платником податків із наступного року.

Окремі платники податків (юрособи, які не є суб’єктами господарювання відповідно до норм Господарського кодексу; відокремлені підрозділи юридичної особи; самозайняті особи — фізособи-підприємці та особи, які провадять незалежну профдіяльність) сплачують податки та подають звітність за новим місцезнаходженням із дати взяття на облік в органі контролю за новим місцезнаходженням.

Інша справа з ЄСВ. Якщо у звітному періоді суб’єкт господарювання змінив місцезнаходження чи місце реєстрації, звіт з ЄСВ за цей звітний період (із першого до останнього календарного числа звітного періоду) подають до фіскального органу за новим місцем взяття на облік (п. 7 розд. ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435).

Тобто коли суб’єкт господарювання протягом бюджетного року змінює місцезнаходження через зміну адміністративного району, він подає звітність про суми нарахованого ЄСВ і сплачує ЄСВ за новим місцем узяття на облік.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль