Головбух

Відкриваємо інтернет-магазин

  • 22 травня 2017
  • 3166

Торгівля через інтернет економить витрати продавців на збут товарів та час покупців на шопінг. Тож не дивина, що все більше суб’єктів господарювання відкриває інтернет-магазини

З’ясуємо, за яким КВЕДом здійснювати торгівлю в мережі, та як обліковувати витрати на сайт для інтернет-магазину.

Наразі єдиним нормативним документом, який напряму стосується діяльності інтернет-магазинів, є Закон України «Про електронну комерцію» від 03.09.2015 № 675-VIII (далі — Закон № 675).

Так, електронна торгівля — це господарська діяльність у сфері електронної купівлі-продажу, реалізації товарів дистанційним способом покупцю шляхом вчинення електронних правочинів із використанням інформаційно-телекомунікаційних систем (пп. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 675).

Інтернет-магазини є засобами для представлення або реалізації товару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину (пп. 8 ч. 1 ст. 3 Закону № 675).

Також про торгівлю через інтернет як різновид торгівлі поза магазинами йдеться у підпункті 3.3.8 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Держкомстату від 24.10.2005 № 327. Це украй важливо знати, щоб обрати потрібний КВЕД.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Вибираємо КВЕД

Щоб торгувати в інтернеті, треба перевірити наявність відповідного виду діяльності у статуті товариства та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу — підприємця (далі — ЄДР). Як уже з’ясували, торгівля через інтернет є різновидом торгівлі поза магазином. Для роздрібної торгівлі поза магазинами передбачено групу 47.9. Здебільшого для здійснення діяльності інтернет-магазину підійде КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет».

А от якщо інтернет-магазин продаватиме деталі та приладдя до автотранспортних засобів та мотоциклів, то варто вибрати вид діяльності із груп 45.3 «Торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів» або 45.4 «Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів» відповідно.

Тож, коли відповідні види діяльності не передбачено в статуті підприємства та ЄДР, доведеться внести до них зміни.

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Відкриваємо інтернет-магазин
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

«Будуємо» інтернет­магазин

Відкрити інтернет-магазин набагато простіше та швидше, ніж звичайний. А головне — дешевше, бо для створення сайту не потрібно придбавати жодних будматеріалів. Проте витрат зовсім не уникнути.

Одразу зауважимо, витрати на розроблення сайту потраплять до первісної вартості створеного нематеріального активу. Адже сайт інтернет-магазину повністю підпадає під визначення нематеріального активу.

Відкриваємо інтернет-магазин Увага: нематеріальний актив — немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований (абз. 8 п. 4 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи»)

У бухгалтерському обліку сайт інтернет-магазину обліковують на субрахунку 125 «Авторське право та суміжні з ним права». Але перед тим як туди потрапити, витрати з його розроблення акумулюють на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів». І вже при введенні сайту в експлуатацію їх списують на відповідний субрахунок нематеріальних активів.

До речі, при введенні в експлуатацію сайту комісія складає акт за формою № НА-1, яку затвердив наказ Мінфіну від 22.11.2004 № 732. Також потрібно буде завести й інвентарну картку за типовою формою № НА-2.

Тож які витрати понесе підприємство, створюючи магазин в інтернеті?

Головною затратною статтею буде безпосередньо створення сайту. Він стане віртуальною вітриною, з якої покупці дізнаються про наявний у магазині товар.

Не заглиблюючись у технічний бік цього питання, зауважимо: підприємство має два шляхи — «будувати» власноруч або скористатися послугами сторонніх фахівців чи підприємств.

Додамо, що сайт інтернет магазину, як нематеріальний актив, підлягає й податковій амортизації (ст. 138 Податкового кодексу України; ПК). Адже такий необоротний актив безумовно призначений для використання у господарській діяльності платника податку на прибуток.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Відкриваємо інтернет-магазин
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл