Головбух

Офісні МШП і МНМА: в чому різниця і як обліковувати

1 жовтня 2019
73100
Середній бал: 5 із 5
Бухгалтер-експерт, кандидат економічних наук, м. Чернігів

З’ясуємо, як розрізнити й обліковувати такі, на перший погляд, несуттєві та схожі активи.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Не всі активи можна одразу класифікувати як основні засоби або запаси. То не дотримано вартісного критерію для визнання основних засобів, то строк використання становить більше чи менше ніж рік... Йдеться про офісну малоцінку — МНМА та МШП. 

Як розпізнати офісні МШП і МНМА

Нормативні документи, зокрема П(С)БО, не дають прямого визначення таких понять як малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) та малоцінні швидкозношувані предмети (МШП). Найбільше, що ми там знайдемо визначення понять «основні засоби» та «запаси».

Але ознайомившись з П(С)БО 7 «Основні засоби» можна сказати, що:

 • МНМА — це матеріальні активи зі строком використання більше 1 року та вартістю меншою за встановлену вартісну межу для основних засобів. Такі активи обліковують як інші необоротні матеріальні активи на субрахунку 112 «Малоціннi необоротні матеріальні активи». Вартісну межу для основних засобів підприємство визначає самостійно у наказі про облікову політику. Більшість підприємств враховуючи норми підпункту 14.1.138 Податкового кодексу України (ПК) встановлює межу у розмірі 6000 грн і рекомендуємо дотримуватися саме її.
 • МШП — це активи зі строком використання менше 1 року, які є предметами багаторазового використання, що не змінюють в ході використання свого функціонального призначення і фізичної форми. Такі активи придбавають для власного споживання і вони не призначені для подальшого продажу. В обліку МШП відображають у складі запасів на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».  

Аби деталізувати відмінності обліку МШП та МНМА розглянемо Таблицю 1.

Таблиця 1 Відмінності обліку офісних МШП та МНМА

Критерій порівняння

МШП

МНМА

Очікуваний строк служби

< 1 року

> 1 року

Вартісна межа

відсутня

встановлена підприємством (з урахуванням норм ПК — 6000 грн.)

Зміна фізичної форми та функціонального призначення

не змінюється

не змінюється

Амортизація

не нараховується

нараховується

Визнання витрат

при передачі у використання

у порядку нарахування амортизації

Відображення у фінансовій звітності

запаси

основні засоби

Рахунок (субрахунок) обліку

22

112

Форми первинних документів

затверджені наказом Мінстату від 22.05.1996 № 145

затверджені наказом Мінстату від 29.12.1995 №352 або наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818

Облік

Кількісний облік за місцями експлуатації та відповідальними особами

Пооб’єктний облік

Присвоєння інвентарного номера

Ні

Так, але може присвоюватися номер на всю номенклатурну групу

Інші необоротні матеріальні активи амортизують за прямолінійним та виробничим методом. МНМА можна амортизувати за такими методами:

 • 50%/50%, тоді у першому місяці використання об’єкта нараховують амортизацію у розмірі 50% його вартості, а решту 50% — у місяці його вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом;
 • 100%, коли у першому місяці використання об’єкта нараховують амортизацію у розмірі 100% його вартості. Метод амортизації МНМА підприємство обирає самостійно, та прописує в наказ про облікову політику на підприємстві.

Види МШП та МНМА в офісі

Вичерпного переліку офісних об’єктів МШП та МНМА немає. Але скориставшись Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999  № 291, можна умовно розподілити офісні активи, які обліковуватимуться на субрахунку 112 та рахунку 22 (Таблиця 2).

Таблиця 2 Умовний розподіл активів між МШП та МНМА

Об’єкт та рахунок (субрахунок) обліку

Об’єкти офісного призначення

МНМА (112)

 • офісні меблі (столи, стільці, шафи, полиці, тумби, вішалки, гардеробні, дивани, крісла, книжкові шафи, стелажі тощо);
 • телефони, мобільні телефони, комп’ютери (десктопи), ноутбуки, колонки для комп’ютера, принтери, ксерокси, сканери, мишки, клавіатури, інша оргтехніка;
 • проектори, безперебійники (UPS), зовнішні накопичувачі на жорстких дисках (вінчестери), SSD-накопичувачі, мережеві карти, веб-камери, телевізори, ТВ-тюнери, фотоапарати;
 • холодильники, кондиціонери, обігрівачі, бойлери, вентилятори, мікрохвильові печі, електрочайники, кавоварки;
 • настільні набори для робочого столу (якщо вони мають значну вартість та виступають більше як елемент декору), дошки, фліпчарти;
 • офісний інструмент (наприклад, потужні степлери на 100 сторінок, діркопробивачі на 100 сторінок);
 • предмети інтер’єру (різні годинники (настінні, настільні, підлогові), вічнозелені та штучні дерева, штучні та живі квіти, скульптури, вази, предмети антикваріату);
 • облаштування санвузла (дзеркала, умивальники, сушарки, унітази, біде, крани, тощо) (якщо вони не є частиною вартості приміщення);
 • світильники, плафони, ліхтарі тощо (якщо вони не є частиною вартості приміщення);
 • сигналізація.

за умови відповідності вартісній межі, інакше – це основні засоби

МШП (22)

 • предмети конторського облаштування (папки-реєстратори);
 • дрібне канцелярське приладдя (діркоколи, степлери, антистеплери, ножиці, лупи, канцелярські ножі);
 • дрібні настільні набори, лотки для паперу, підложки на столи;
 • смарт-картки;
 • господарський інвентар (відра для прибирання, корзини для сміття, швабри);
 • спеціальний одяг.

Спірна класифікація

Але з класифікацією деяких активів усе не так просто, зокрема флеш-пам’ять та калькулятори можна віднести як до МНМА (субрахунок 112), так і до МШП (рахунок 22). А картриджі до принтера окрім того, що можна обліковувати як МНМА і МШП, можна віднести ще й на субрахунок 209 «Інші матеріали».

Якщо говорити про розрізнення МШП та МНМА у спірних ситуаціях, то основним критерієм є не строк використання активу, а його суттєвість з точки зору його місця у фінансовій звітності підприємства, тобто чи є він достатньо значимим для відображення у фінансовій звітності.

До прикладу, придбану підприємством флеш-пам’ять, вартість якої 2000 грн, яка використовуватиметься протягом декількох років для резервування інформації, визнають МНМА. При цьому її вартість співставна з вартістю звичайного зовнішнього вінчестера, тобто об’єкт є суттєвим для пооб’єктного обліку, присвоєння інвентарного номера та відображення у фінансовій звітності.

Розглянемо інший приклад коли незважаючи на строк використання актив не є значимим для фінансової звітності. Зокрема, кошик для паперів вряд чи можна вважати значущим активом, щоб обліковувати як МНМА. Його обліковують як МШП. Те саме стосується і флешки незначної вартості. Як бачимо, головним критерієм віднесення цих активів до МШП є їх мала вартість.

Дещо складніше з класифікацією картриджів до принтера. Бо використовуються вони одноразово і строк служби їх навряд чи перевищує один рік. Крім того, після початку використання картридж практично змінює свою форму (наповнення чорнилом, тонером). Це говорить за доцільність його обліку як виробничого запасу (субрахунок 209).

За бажанням картридж можна заправити, реставрувати та використовувати багаторазово. Строк служби такого активу вже буде більшим за рік. Тож актив можна класифікувати як МНМА, а витрати на його відновлення (заправку) обліковувати як витрати на ремонт.

Але є й картриджі, які придбавалися разом з принтером і фактично входять до його вартості. Тут можливі варіанти. А саме, обліковувати їх як окремі об’єкти: картридж як МШП, принтер як МНМА або обидва активи як один МНМА.

Для унаочнення викладеного наведемо Приклади 1 та 2.

Приклад 1.Облік офісних МНМА та МШП виробничого призначення

Для бухгалтерії придбані канцтовари (діркопробивач та степлер) на загальну суму 120 грн, у т. ч. ПДВ 20 грн, та зовнішній накопичувач на жорсткому диску (вінчестер) вартістю 1800 грн, у т.ч. ПДВ — 300 грн. Витрати на доставку вінчестера склали 60 грн, у т.ч. ПДВ 10 грн.

Канцтовари віднесено до МШП, оскільки вони є багаторазового використання, але не значущі для обліку. Вартісна межа для основних засобів згідно з обліковою політикою підприємства становить 6000 грн. Вінчестер визнано МНМА. Для МНМА застосовують метод амортизації «100%». Витрати на доставку вінчестера віднесено до його первісної вартості відповідно до п. 8 П(С)БО 7 «Основні засоби».

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн

Дт

Кт

1

Оприбутковано канцтовари

22

631

100

2

Відображено право на податковий кредит

6442

631

20

3

Нараховано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

20

4

Оплачено вартість канцтоварів

631

311

120

5

Передано канцтовари у використання

92

22

100

6

Оприбутковано вінчестер

153

631

1500

7

Відображено право на податковий кредит

6442

631

300

8

Нараховано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

300

9

Відображено витрати на доставку вінчестера

153

631

50

10

Відображено право на податковий кредит

6442

631

10

11

Нараховано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

10

12

Оплачено вартість вінчестера

631

311

1800

13

Сплачено витрати на доставку

631

311

60

14

Вінчестер переданий в експлуатацію

112

153

1550

15

Нарахована амортизація вінчестера

92

133

1550

Приклад 2 Облік офісних МНМА та МШП невиробничого призначення

Для кабінету директора придбали міні-холодильник вартістю 5400 грн, у т.ч. ПДВ - 900 грн, а також флеш-пам’ять для фотоапарату вартістю 420 грн, у т.ч. ПДВ - 70 грн. Вартісна межа для основних засобів згідно з обліковою політикою підприємства становить 6000 грн. Для МНМА застосовують метод амортизації «100%». Фотоапарат обліковується як невиробничий основний засіб. Активи визнано невиробничими МНМА.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн

Дт

Кт

1

Оприбутковано флеш-пам’ять

22

631

350

2

Відображено право на податковий кредит

6442

631

70

3

Нараховано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

70

4

Нараховано технічні податкові зобов’язання з ПДВ

22

641/пдв

70

5

Передано флеш-пам’ять у використання

949

22

420

6

Оплачено вартість флеш-пам’яті

631

311

420

7

Оприбутковано міні-холодильник

153

631

4500

8

Відображено право на податковий кредит

6442

631

900

9

Нараховано податковий кредит з ПДВ за зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

900

10

Нараховано технічні податкові зобов’язання з ПДВ

643

641/пдв

900

11

Сума нарахованого ПДВ віднесена до первісної вартості холодильника

153

643

900

12

Холодильник введено в експлуатацію

112

153

5400

13

Нарахована амортизація міні - холодильника

949

133

5400

14

Оплачено вартість міні - холодильника

631

311

5400

Податковий облік

Податок на прибуток

Підприємства будь-якої дохідності при визначенні об’єкта оподаткування податку на прибуток не формують різниці щодо МШП та МНМА, у т.ч. призначених для використання поза господарською діяльністю підприємства, адже це не передбачено ПК. Отож витрати на придбання МШП та амортизацію МНМА при визначенні фінансового результату до оподаткування визначають за правилами бухгалтерському обліку.

Погоджуються з тим, що не потрібно коригувати фінансовий результат до оподаткування за МНМА й податківці (лист ДФС від 02.03.2017 № 4346/6/99-99-15-02-02-15). Зокрема, вони визнають, що МНМА не належать до основних засобів, тому різниці, які визначають згідно зі статтею 138 ПК, за такими активами у платника не виникають. Тому у рядках 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства записують різниці, які виникають у разі нарахування амортизації необоротних активів без урахування амортизації МНМА.

ПДВ

Інша справа з обліком ПДВ. Платники ПДВ мають звертати увагу на виробниче чи невиробниче призначення придбаних активів. Адже незважаючи на те, що податковий кредит у підприємства виникає незалежно від їх призначення за наявності податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), у разі невиробничого використання активу доведеться нарахувати технічні податкові зобов’язання з ПДВ. Так, пункт 198.5 ПК вимагає від платника скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за товарами чи необоротними активами.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини