text
Головбух

Виправлення істотних помилок у податковій накладній

  • 18 травня 2017
  • 3321

Не помиляються лише ті бухгалтери, які нічого не обліковують та не складають податкових накладних. Ця стаття не для них, а для облікових «бджілок», зайнятих нелегкою справою ПДВ-оподаткування

Проаналізуємо помилки у податковій накладній та ризики, пов’язані з ними. Розкриємо секрет їх виправлення та сформуємо основні правила коригування, що економлять час і гроші платника ПДВ.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

План «А» складання податкової накладної (ПН) — не припускатись помилок. На жаль, його виконання залежить не лише від бухгалтера. Коли план «А» не вдався, бухгалтер переходить до плану «Б» — «Порятунок «рядового» податкового кредиту» — та виправляє помилки.

Бухгалтер діє на підставі Податкового кодексу України (ПК) та Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307). Але в них є лише принципи виправлення помилок:

  • щоб виправити помилку у ПН, складають розрахунок коригування (РК), в якому зазначають виправлені дані (п. 192.1 ПК та п. 21 Порядку № 1307);
  • порядок складання РК та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) аналогічний до порядку, передбаченого для ПН;
  • не можна виправляти дату складання та порядковий номер ПН тощо.

Оскільки таких вказівок замало, під час складання РК маємо керуватися ще й роз’ясненнями податківців та вже усталеними на їх основі правилами коригування.

Помилку виправляють залежно від її суті. Адже помилки в ПН бувають різні: сумові та несумові, істотні та несуттєві, за які штрафують та які «прощають». Найбільше бухгалтера турбують істотні помилки, за які карають.

Отож, розберемось, як врятувати податковий кредит. А особливу увагу приділимо саме тим заходам із порятунку ПДВ-кредиту, без яких він «не виживе».

Несумові помилки

Постачальник товарів/послуг відображає податкові зобов’язання на дату їх виникнення, незважаючи та те, чи склав він ПН, чи вона правильна та навіть чи зареєстрував він її в ЄРПН.

Протилежна ситуація для покупця. Адже у нього податковий кредит виникає лише за ПН, зареєстрованою в ЄРПН.

Виправлення істотних помилок у податковій накладній Увага: предметом статті не є податковий кредит на підставі інших документів, зазначених у пункті 201.11 ПК

При цьому вона не повинна містити суттєвих помилок, якими є помилки у реквізиті «код УКТ ЗЕД» та інших обов’язкових реквізитах, якщо вони заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу), період, сторони та суму податкових зобов’язань (п. 201.10 ПК).

Ні ПК, ні Порядок № 1307, ні роз’яснення податківців не дають вичерпного переліку помилок, що заважають ідентифікувати операцію. Це дає можливість податківцям мати запас для «фіскальних ПДВ-варіацій» під час перевірок.

Отож, пригадаємо спершу несумові помилки. Тобто допущені у обов’язкових і необов’язкових реквізитах ПН, не пов’язаних із сумовим вираженням операції.

Виправлення істотних помилок у податковій накладній Увага: помилку у ПН виправляють, складаючи розрахунок коригування, в якому зазначають виправлені дані

Детальніше зупинимось на безспірно істотних помилках у обов’язкових несумових реквізитах ПН, які обов’язково виправляємо:

  • у даті складання ПН;
  • у податкових номерах постачальника та покупця;
  • в описі (номенклатурі) товарів/послуг;
  • у коді товару за УКТ ЗЕД.

Адже зазначені помилки не дають права на податковий кредит. Перші три помилки заважають ідентифікувати операцію (відповідно період, сторони операції та зміст). А помилку в коді УКТ ЗЕД прямо визначає ПК як істотну, що не дає права на податковий кредит.

Інші несумові помилки в обов’язкових реквізитах — привід для роздумів платників ПДВ. Істотні чи неістотні, заважають чи не заважають ідентифікації. До прикладу, у пункті 201.10 ПК нічого не сказано про суттєвість/несуттєвість помилки в коді послуг за ДКПП, «спорідненого» реквізиту до коду товару за УКТ ЗЕД. Тому й у платників ПДВ теж є деякі «ПДВ-лазівки».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл