Проектні роботи виконує нерезидент: визначаємо собівартість

139
Резидент працює на підставі договору підряду з іншим резидентом. До виконання цієї розробки планують залучити на умовах субпідряду нерезидента. Оплата — в інвалюті. Чи це можливо і як у такому разі визначити собівартість проектних робіт?

За договором підряду на виконання проектних робіт підрядник за завданням замовника має розробити проектну документацію або виконати обумовлені договором проектні роботи, а замовник — прийняти їх та оплатити (ст. 324 Господарського кодексу України; ГК). До відносин, що виникають у процесі виконання таких робіт, можна застосовувати положення статті 318 ГК. Ця стаття безпосередньо регулює порядок укладання і виконання договорів підряду на капітальне будівництво. Утім, логічним її продовженням є стаття 319 ГК. Вона дає можливість залучати субпідрядників до виконання договору підряду на капітальне будівництво.

Проектні роботи виконує нерезидент: визначаємо собівартість Не забуваймо також про параграф 1 глави 61 Цивільного кодексу України (ЦК), що містить загальні положення про підряд. Застосовувати ці норми можуть усі учасники таких договірних правовідносин.

Генпідряд у проектуванні

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти й оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК). А стаття 838 ЦК передбачає: якщо інше не встановлено договором, підрядник має право залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їх роботи.

У такому разі підрядник щодо замовника є генеральним підрядником, а щодо субпідрядника — замовником. При цьому генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов’язків за договором підряду, а перед замовником — за порушення свого обов’язку субпідрядником.

Як бачимо, законодавство не забороняє залучати до виконання договору підряду на проектні роботи будь-якого субпідрядника, хоч і нерезидента. Тож є всі підстави вважати резидента — виконавця проектних робіт генеральним підрядником, а точніше генеральним проектувальником.

Про те, що під час виконання проектних робіт часто-густо застосовують систему генерального підряду, свідчить і судова практика. Наприклад, про це йдеться у рішенні Господарського суду міста Києва від 03.02.2009 у справі № 47/21постанові Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 31.03.2009 № 13/328-08рішенні Господарського суду Волинської області від 30.09.2010 № 01/76-68.

Зв’язка генпідрядник ↔ субпідрядник

ЦК не забороняє передавати субпідрядникам увесь обсяг робіт зі збереженням за генеральним підрядником загальних функцій із керівництва та організації виконуваних робіт. Такий субпідрядний договір за своєю правовою природою також є договором підряду на виконання проектних робіт, у якому генеральний підрядник (генеральний проектувальник) є замовником, а субпідрядник — підрядником.

Тому систему генерального підряду можна застосовувати під час виконання проектних робіт, якщо інше не встановлено договором. І якщо договір, наприклад, забороняє субпідрядникам виконувати проектні роботи без письмової згоди замовника, підрядник мусить виконувати роботи самостійно. Згадку про таку сувору умову договору знаходимо у рішенні Господарського суду Рівненської області від 27.03.2009 у справі № 5/10.

Те, що до виконання проектних робіт можна залучати субпідрядників, беззаперечно підтверджує Порядок розроблення проектної документації на будівництво об’єктів, затверджений наказом Мінрегіонбуду від 16.05.2011 № 45 (далі — Порядок № 45). Він, зокрема, наголошує:

  • генеральний проектувальник — проектувальник, який за згодою замовника залучає до виконання робіт третіх осіб (субпроектувальників);
  • субпідрядний проектувальник — проектувальник, якого у порядку, визначеному договором підряду й на підставі договору субпідряду, укладеного з генпроектувальником, залучають до виконання робіт.

Найменування субпідрядників (за їх наявності) та розділів або частин проекту, що вони виконують, наводять у пояснювальній записці до проекту (п. 16 Порядку № 45).

Наразі є чинними ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», які також передбачають залучення субпідрядників для розроблення будівельної проектної документації. А позаяк субпідрядним проектувальником обрали нерезидента, разом із цим субпідрядний договір набуває ознак ЗЕД-контракту. Отже, до нього потрібно включити усі істотні умови, передбачені Положенням про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів), затвердженим наказом Мінекономіки від 06.09.2001 № 201.

Собівартість проектних робіт

Сформувати собівартість допоможуть Методичні рекомендації з формування собівартості проектних робіт з урахуванням вимог положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджені наказом Держбуду України від 29.03.2002 № 64 (далі — Методрекомендації № 64). Вони встановлюють методичні засади формування собівартості проектно-вишукувальних робіт і поширюються на всі проектно-вишукувальні організації та їх відокремлені структурні підрозділи (незалежно від форм власності), які виконують проектні та вишукувальні роботи.

Так, Методрекомендації № 64 визначають термін «собівартість проектних робіт»: це виробничі витрати проектної організації, безпосередньо пов’язані з виконанням на замовлення організацій, підприємств, установ та громадян на свій ризик і власними силами проектних робіт, дохід від яких було визнано у звітному періоді.

Згідно з Методрекомендаціями № 64 собівартість проектних робіт проектної організації, яка має статус юридичної особи, але не має у своєму складі відокремлених структурних підрозділів, і виконує проектні роботи самостійно, складається із виробничих витрат цієї організації. Витрати на виконання проектних робіт кожна проектна організація планує (так само, як і обліковує) на підставі договорів (контрактів) на виконання робіт і надання послуг1.

1 За П(С)БО 16 «Витрати» перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) також встановлює підприємство.

За Методрекомендаціями № 64 об’єктом обліку витрат під час формування собівартості проектних робіт можуть бути:

  • повністю завершені проектно-вишукувальні роботи — розробка (тема) загалом;
  • об’єкти проектування;
  • окремі етапи, завдання тощо.

Як бачимо, окремі етапи (розділи або частини) проектної документації, що їх виконали субпідрядні проектувальники, — це складові проектної документації. І за розділом IV «Групування витрат собівартості проектних робіт за статтями калькулювання» Методрекомендацій № 64 витрати, пов’язані з основною діяльністю проектної організації, групують за статтями калькулювання цих витрат.

Передбачена така стаття витрат, як «Витрати на роботи, які виконують сторонні підприємства, установи і організації». До неї включають ті витрати на проведення проектних робіт (послуг), що не можуть виконати штатні працівники або наявне обладнання організації. Тобто сюди відносять витрати на роботи, що їх виконують на договірній основі субпідрядники незалежно від форм власності. І, як ми уже встановили, незалежно від їх резидентності.

Отже, собівартість проектних робіт генпроектувальника, який на умовах договорів субпідряду залучає до виконання проектних робіт субпідрядника-нерезидента, містить також вартість робіт, виконаних за договором субпідряду.

Інвалютна складова собівартості проектних робіт

Якщо вартість робіт і розрахунки з нерезидентом передбачені в інвалюті, під час формування собівартості проектних робіт у бухобліку зважають на таке. Витрати, пов’язані з отриманням субпідрядних робіт від нерезидента, визначають з огляду на пункти 5 і 6 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів». Тобто інвалютну вартість субпідрядних робіт перераховують у гривневий еквівалент за курсом НБУ, який діяв на дату події, що відбулася першою:

  • перерахування авансу (попередньої оплати) нерезидентові;
  • виконання нерезидентом субпідрядних робіт із відстроченням оплати.

У першому випадку розмір еквівалента визначають за курсом НБУ на дату перерахування коштів. Саме цю суму під час фактичного отримання результатів виконаних субпідрядних робіт включають до собівартості проектних робіт. У другому випадку отримання результатів таких робіт супроводжують розрахунком гривневого еквівалента їх вартості за курсом НБУ, що діяв на дату оформлення документа, який це підтверджує. Зокрема, акта виконаних робіт. Далі ця сума потрапить до собівартості проектних робіт.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль