Головбух

Матеріальне заохочення працівників

  • 15 травня 2017
  • 2685

Із запровадженням гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати зріс інтерес до питань виплати доплат і надбавок. Позаяк деякі з таких виплат можуть суттєво впливати на розмір доплати до рівня мінзарплати

Із запровадженням гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати зріс інтерес до питань виплати доплат і надбавок. Позаяк деякі з таких виплат можуть суттєво впливати на розмір доплати до рівня мінзарплати. Тому розглянемо, як встановити на підприємстві систему матеріального заохочення і якими документами при цьому керуватися.

Сума доплат і надбавок суттєво впливає на дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, у т. ч. на забезпечення мінімальної заробітної плати (ст. 3-1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 №  108/95-ВРдалі — Закон № 108).

Важливість питання виплати працівникам різних надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, демонструє лист Мінсоцполітики від 18.04.2012 № 283/13/155-12. Адже саме у ньому бухгалтери можуть знайти відповідь на запитання, як нараховувати працівникові премії за час його відрядження. У документі зазначено, що весь період перебування у відрядженні є робочим часом працівника. За який відповідно до статті 121 Кодексу законів про працю України (КЗпП) мають виплачувати заробітну плату згідно з умовами трудового або колективного договору, а також нараховувати премії, якщо вони передбачені цими умовами. Причому розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Тому питанням матеріального заохочення працівників підприємствам слід приділяти належну увагу. Які нормативні документи допоможуть правильно сформувати систему матеріального заохочення? Відповідаємо: локальні акти. Пояснимо.

Нормативне регулювання

Питання оплати праці регламентує Закон № 108. На підставі норм цього нормативного акта регулювання оплати праці розділяють на державне та договірне.

Державне регулювання оплати праці полягає в наданні працівникам підприємств, установ, організацій всіх форм власності мінімальних гарантій у оплаті праці. Йдеться про мінімальну зарплату, менше якої роботодавець не має права оплачувати роботу, гарантії оплати роботи вночі та мінімальний розмір доплати за таку роботу тощо.

Держава регулює оплату праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій (ст. 8 Закону № 108). Відповідно до статті 12 Закону № 108 КЗпП та інші акти законодавства визначають норми оплати за роботу:

  • в надурочний час;
  • у святкові, неробочі та вихідні дні;
  • у нічний час;
  • за час простою не з вини працівника;
  • з виготовлення продукції, що виявилася браком не з вини працівника;
  • працівників молодше 18 років за скороченої тривалості їх щоденної роботи тощо.

Форми й системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат підприємства встановлюють у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (ст. 15 Закону № 108).

Тобто державне регулювання в оплаті праці визначає, за що необхідно платити, а договірне — скільки. Тому марно шукати нормативні акти, які б визначали умови матеріального заохочення працівників, у т. ч. їх преміювання, для підприємств недержавного сектору економіки. Ці питання мають і можуть бути врегульовані тільки локальними актами підприємства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл