Порядок оподаткування ПДВ операцій з отримання міжнародної технічної допомоги

158
Як оподатковуються ПДВ та відображаються операції з отримання міжнародної технічної допомоги. Чи потрібно враховувати обсяги проведених операцій при обрахунку для обов’язкової реєстрації платником ПДВ?

Міжнародна технічна допомога – ресурси та послуги, що надаються донорами певній країні, уряду, компанії і т.д. на безоплатній основі, з метою подальшого розвитку реципієнта, удосконалення існуючих систем, методик, технологій і т.д. У бухгалтерському обліку піж міжнародною технічною допомогою зазвичай розуміють різноманітні форми безоплатного отримання певних матеріальних ресурсів чи інтелектуальної власності, що у подальшому можуть бути використані для розвитку підприємства.

Та чи потрібно вказувати таку «допомогу» у деклараціях із нарахування ПДВ? Давайте детально розглянемо це питання та з’ясуємо, як і де потрібно відобразити отримання міжнародної технічної допомоги.

Відображаємо у податкових документах міжнародну технічну допомогу

Спочатку розглянемо питання щодо реєстрації платником ПДВ. Так, якщо загальна сума доходу від здійснених операцій з постачання послуг чи певних товарів, які підлягають оподаткуванню, протягом останніх 12 місяців склала понад 1 млн. грн (звісно без урахування ПДВ), така особа має зареєструватися як платник ПДВ. Реєстрація проводиться за місцем реєстрації чи місцем проживання платника податків. Вся процедура має проходити з дотриманням вимог статті 183 Податкового кодексу України. Реєстрація не обов’язкова для платників єдиного податку 1-3 груп.

Відповідно до пункту 185.1 ПК, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів чи послуг, якщо їх місце розташування знаходиться на території України.

А відповідно до розділів V та ХХ ПК до оподатковуваних операцій з постачання товарів та послуг належать операції, які підлягають оподаткуванню за основною ставко ПДВ – 7%, ат нульовою ставкою ПДВ та звільнені від оподаткування ПДВ.

Операції, що звільняються від оподаткування ПДВ

Відповідно до пункту 197.11 ПК від оподаткування ПДВ звільняються операції із:

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, що надається відповідно до міжнародних договорів України. За умови, що згода на їх обов’язковість надана у встановленому законодавством порядку;
  • постачання та ввезення на митну територію України товарів, які фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, що надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість надання яких надана у встановленому законодавством порядку;
  • ввезення на митну територію України майна, що класифікується як гуманітарна допомога, що була надана згідно з нормами закону України «Про гуманітарну допомогу».

Відповідно до пункту 3.2 ПК, якщо міжнародним договором згода на обов’язковість якого надана урядом, встановлено інші правила ніж ті, що передбачені ПК, то до такого договору застосовуються загальні правила міжнародних договорів.

Використання міжнародної технічної допомоги та сплата ПДВ

Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року №153 «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» зі змінами та доповненнями (далі – Порядок № 153). Саме за дотримання вимог цього порядку реалізується право платників податків на одержання податкових пільг.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 153, для реалізації права на одержання пільг чи привілеїв і т.д., що передбачені законодавством і міжнародними договорами України, обов’язковою умовою є державна реєстрація проектів, що є підставою для акредитації їх виконавців, основними з яких у відповідності до пункту 2 Порядку № 153 виступають:

  • донор, тобто іноземна держава, уряд та уповноважені урядом органи, іноземний муніципальний орган чи міжнародна організація, які надають міжнародну технічну допомогу відповідно до міжнародних договорів України;
  • виконавець – будь-яка особа, що має письмову угоду з донорами або уповноваженими донорами особою та забезпечує реалізацію проекту чи програми;
  • бенефіціар – центральний орган виконавчої влади, до компетенції якого належить реалізація державної політики у відповідній галузі чи регіоні, де передбачається впровадження проекту (програми), та яка є заінтересованою у результаті виконання проекту;
  • реципієнт – резидент, який безпосередньо одержує міжнародну технічну допомогу згідно до проекту.

Підставою для акредитації учасників проекту, здійснюваного за рахунок міжнародної технічної допомоги, є державна реєстрація проекту, та наявність реєстраційної картки проекту, що передбачена пунктом 18 порядку №  153.

Реалізація права на податкові пільги що передбачені законодавством та міжнародними договорами України, має здійснюватися на підставі:

  • реєстраційної картки проекту міжнародної технічної допомоги, що видається Міністе6рством економічного розвитку і торгівлі України;
  • плану закупівель товарів та робіт, послуг, що були придбані за кошти міжнародної технічної допомоги в рамках проекту, засвідченого донором чи виконавцем та погодженого бенефіціаром, що надається до Мінекономрозвитку (план закупівлі).

Наявність в реєстраційній картці відповідних записів свідчить про те, що при постачанні товарів чи послуг, які було закуплено за рахунок міжнародної технічної допомоги в рамках відповідного проекту, передбачається право на отримання податкової пільги з оподаткування ПДВ.

Тобто, якщо у реєстраційній картці проекту міжнародної технічної допомоги присутній запис про підтвердження наявності плану закупівлі та перелік організацій виконавців, що заявили про право на податкові пільги, в рамках програми міжнародної технічної допомоги донори матимуть право на відвантаження відповідних товарів чи послуг без сплати ПДВ.

Якщо донор не подає плану закупівель відповідно до проекту, то за проектом, це розглядатиметься як відсутність необхідності в реалізації донором права на податкові пільги при реалізації такого проекту міжнародної технічної допомоги. Відповідна відмітка буде зроблена у реєстраційній картці проекту.

Якщо у реєстраційній картці проекту буде зроблено одну з наступних приміток:

  • про те, що податкова пільга за операціями, що здійснюються на митній території України міжнародним договором не передбачається;
  • про те, що план закупівель не було подано;

Все це означатиме, що в рамках проекту податкові пільги відсутні, або донор не заявив про необхідність застосування податкових пільг. У такому разі, товари чи послуги відвантажені за програмо міжнародної технічної допомоги будуть оподатковуватись ПДВ відповідно до чинного законодавства.

Також, платник податків, який здійснює операції з постачання товарів чи послуг в рамках відповідного міжнародного договору, повинен зберігати у справі:

  • копію реєстраційної картки проекту, в рамках якого було здійснено закупівлю товарів чи послуг. Копія картки має бути засвідчена печаткою донора чи виконавця проекту;
  • копію плану закупівлі, що засвідчена печаткою донора чи виконавця проекту;
  • копію контракту на постачання товарів чи послуг, засвідчені печаткою виконавця проекту.

Оподаткування операцій з міжнародною технічною допомогою

Відповідно до пункту 23 порядку № 153, виконавець, який реалізує право на податкові пільги, що передбачені законодавством та міжнародними договорами технічної допомоги, щомісяця до 20-го числа складає та подає інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до порядку № 153. Ці документи мають подаватися в місцеві органи ДФС та Міністерство економічного розвитку.

Якщо виконавець – нерезидент і не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження має подаватись в письмовому та електронному вигляді контролюючого органу за адресою акредитації такої особи на території України та копії в Мінекономрозвитку.

У рядку 5 декларації з податку на додану вартість вказуються обсяги операцій, враховуючи і  постачання товарів чи послуг, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197 ПК, тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до підрозділу 2 розділу XX ПК та звільнених відповідно до міжнародних договорів.

Платники податку що заповнюють рядок 5 обов'язково мають подати додаток 6.

Додаток 6 заповнюється в розрізі операцій, які не є об’єктом оподаткування звільнених від оподаткування операцій з постачання послуг за межами митної території України та послуг, які здійснюються за межами митної території України. У разі роботи за договорами міжнародної технічної допомоги, постачання товарів та послуг у додатку 6 відображається із зазначенням назви відповідного міжнародного договору.

Для отримання податкової пільги, якщо це передбачено міжнародним договором, платникові податків потрібно надати копії наступних документів:

  • реєстраційної картки проекту;
  • плану закупівель товарів чи послуг;
  • договору поставки з виконавцем-нерезидентом.

Виконавець проекту має бути акредитованим на митній території України, якщо він не має реєстрації.

Враховуючи всі вищезазначені умови, якщо вони дотримані і це не суперечить міжнародному договору та власне проекту – донор звільняється від сплати ПДВ за отримані на умовах договору товари чи послуги.



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль