Головбух

ФОП орендує приміщення: всі обов’язки — під контролем

  • 18 грудня 2015
  • 1109

Фізособа-підприємець 3-ї групи планує орендувати приміщення для роботи не за місцем реєстрації.Чи повідомляти про це контролюючий орган та куди слід звітувати і сплачувати податки,якщо орендоване приміщення буде основним/неосновним місцем діяльності?

Спершу слід з’ясувати, що є для підприємця податкова адреса і місце здійснення господарської діяльності. Відповідно до пункту 45.1 Податкового кодексу України (ПК) податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким її беруть на облік як платника податків у контролюючому органі. Зауважимо, фізособа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси, а здійснювати діяльність — за кількома адресами одразу. Тобто місце здійснення діяльності не обов’язково має відповідати податковій адресі. Але як про «основне», так і «неосновне» місце здійснення своєї діяльності підприємець має обов’язково повідомити контролюючі органи.

Відповідно до пункту 63.3 ПК платники податків, зокрема фізособи-підприємці, підлягають обов’язковій реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Отже, підприємець зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти контролюючі органи за основним місцем обліку про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (орендоване приміщення), згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок № 1588).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Основним місцем обліку підприємців вважається місце проживання фізичної особи. Неосновним місцем обліку платників податків вважається місце розташування (реєстрації) рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність. Платник має зареєструватися в контролюючому органі за місцем виникнення зазначених об’єктів.

Підприємець, що обрав спрощену систему оподаткування, у заяві на реєстрацію платником єдиного податку зазначає серед іншого податкову адресу (місце проживання) та місце провадження господарської діяльності. Причому здійснювати свою діяльність підприємець може як за місцем свого проживання (податковою адресою), так і в іншому місці, наприклад, у власному/орендованому приміщенні (чи приміщеннях). Тоді у разі здійснення господарської діяльності вдома (за місцем проживання) місце здійснення діяльності збігатиметься з податковою адресою та буде основним місцем обліку підприємця.

У разі оренди для роботи окремого приміщення місцем здійснення діяльності підприємця буде місце розташування саме цього приміщення — неосновне місце обліку.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Сплата податків та подання звітності

Незалежно від того, чи веде фізична особа — підприємець діяльність в інших адміністративних районах міста або взагалі в інших містах України, така особа має сплачувати єдиний податок, а також звітувати про нього до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси (295.4 ПК).

ВРІЗ 1

Подання звітності з єдиного внеску (ЄСВ) та сплату ЄСВ підприємець також здійснює до контролюючого органу за своїм основним місцем обліку (п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Водночас у контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством слід сплачувати на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків. Контролюючий орган, у свою чергу, стосовно такого платника податків здійснює адміністрування відповідних податків, зборів (п. 7.3 Порядку № 1588).

Орендоване приміщення — основне місце діяльності

Підприємець, який має намір зробити орендоване приміщення своїм основним місцем обліку, спершу має зареєструватися («прописатися») у такому приміщенні. Зокрема, на підставі договору оренди згідно з частиною 2 статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382-IV і пунктом 2.2 Порядку реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні, затвердженого наказом МВС від 22.11.2012 № 1077. До того ж орендарю житла за договором оренди не потрібно отримувати письмову згоду на реєстрацію в усіх власників житла. Але зважте на те, що в такому разі приміщення має бути саме житловим.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Місце проживання фізичної особи — житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово, що знаходиться за певною адресою, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою — підприємцем. Місце проживання фізичної особи підлягає реєстрації (внесенню інформації про нього до Єдиного державного демографічного реєстру) з одночасним внесенням відомостей про нього до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України та інших документів, що посвідчують особу (ЗІР, категорія 119.13).

Зміна місця проживання фізичної особи — підприємця підлягає обов’язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР). Таку вимогу містить частина 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755).

Порядок державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу — підприємця, які містяться в ЄДР, а саме зміни щодо місця її проживання, та перелік необхідних для цього документів регламентує стаття 45 Закону № 755.

ВРІЗ 2

Повідомляти у такому разі контролюючі органи про зміни у своїх облікових даних (зокрема, про зміну свого місця проживання), якщо такі зміни внесено до ЄДР, не потрібно (п. 66.5 ПК). Адже усі реєстраційні відомості податківці автоматично отримають безпосередньо від державного реєстратора. Навіть якщо нове місце проживання платника податків не охоплює район контролюючого органу, де він перебуває на обліку як за основним місцем обліку, підставою для зняття його з обліку в попередньому контролюючому органі та взяття на облік в іншому тепер будуть дані, які контролюючий орган (попередній чи новий) отримає саме від державного реєстратора (п. 66.3 ПК, розд. X Порядку № 1588).

Орендоване приміщення — неосновне місце діяльності

Якщо місце здійснення підприємницької діяльності фізособи не збігається з місцем її проживання (основним місцем обліку), така особа має стати і на облік у контролюючих органах за неосновним місцем обліку.

Згідно з пунктом 8.3 Порядку № 1588, якщо у платника податків відбувається реєстрація, створення чи відкриття об’єкта оподаткування на території адміністративно-територіальної одиниці, де він не перебуває на обліку, такий платник податків зобов’язаний стати на облік за неосновним місцем обліку у контролюючому органі за місцезнаходженням такого об’єкта.

Для взяття на облік за неосновним місцем обліку підприємець зобов’язаний протягом 10 робочих днів після реєстрації рухомого чи нерухомого майна або відкриття об’єкта, через який провадиться діяльність або які підлягають оподаткуванню чи пов’язані з оподаткуванням, подати до відповідного контролюючого органу реєстраційну заяву за формою № 5-ОПП (додаток 9 до Порядку № 1588) з позначкою «облік за неосновним місцем обліку» (п. 7.2 Порядку № 1588).

Повідомлення про об’єкти оподаткування чи об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, подають за формою № 20-ОПП (додаток 11 до Порядку № 1588) протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. У зазначеному випадку реєстраційну заяву за формою № 5-ОПП та повідомлення за формою № 20-ОПП підприємець має подати до контролюючого органу протягом 10 робочих днів із дати оформлення договору оренди приміщення.

Штрафи за порушення порядку взяття на облік у контролюючих органах

За неподання, порушення строку подання реєстраційної заяви за формою № 5-ОПП та/або повідомлення за формою № 20-ОПП (протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування або об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням або через який провадиться діяльність), а також за подання цього повідомлення з помилками чи у неповному обсязі стаття 117 ПК передбачає відповідальність у вигляді накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 грн.

Неусунення таких порушень або ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої було застосовано штрафи за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на підприємця у розмірі 340 грн.

ВРІЗ 1

Із документа

Сплата єдиного податку платниками першої — третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси (п. 295.4 ПК)

ВРІЗ 2

Зверніть увагу

За проведення держреєстрації зміни місця проживання фізособи-підприємця справляється адміністративний збір у розмірі 0,02 мінімальної заробітної плати

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл