Головбух

Результати річного перерахунку ПДФО у формі № 1ДФ

  • 14 грудня 2015
  • 159

Кожен роботодавець наприкінці року має перевірити правильність оподаткування доходів працівників. Результат може бути «нульовим», а може й виявити недоплату чи переплату. Її потрібно відобразити у податковому розрахунку за формою № 1ДФ за IV квартал

Чинне законодавство не встановлює особливої форми документа, яким слід оформлювати результати проведення річного перерахунку ПДФО. Тож бухгалтер може оформити його у довільній форми. Зокрема, у вигляді бухгалтерської довідки з належним обгрунтуванням причин коригування ПДФО.

Донарахування ПДФО за результатами річного перерахунку має бути відображене у бухгалтерському обліку в місяці його проведення (у грудні звітного року). Донарахування ПДФО у разі виявлення його недоплати відображають проведенням: Д­т 661 «Розрахунки за заробітною платою» — К­т 641 «Розрахунки за податками». Переплату ПДФО відображають аналогічним проведенням методом «сторно».

Порядок відображення

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Результати перерахунку сум доходів, нарахованих платникові податку у вигляді заробітної плати, сум наданої податкової соціальної пільги (ПСП) і загалом податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) за результатами 2015 року роботодавці мають відобразити у податковому розрахунку форми № 1ДФ за ІV квартал 2015 року.

Оскільки податковий розрахунок форми № 1ДФ подається окремо за кожен квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів після останнього дня календарного звітного кварталу, за ІV квартал 2015 року роботодавці зобов’язані відзвітувати не пізніше за 9 лютого 2016 року.

Звітуючи за ІV квартал 2015 року, потрібно пам’ятати, що:

  • у колонках 3 «Сума виплаченого доходу» і 3a «Сума нарахованого доходу» відображаються відповідно доходи, виплачені та нараховані у звітному періоді;
  • у колонках 4 «Сума перерахованого податку» і 4а «Сума нарахованого податку» відображаються суми ПДФО з урахуванням сум переплат/недоплат ПДФО. Тобто відображається сума ПДФО, відкоригована в результаті річного перерахунку.

Розглянемо приклад.

ПРИКЛАД. Розрахунок податкових зобов’язань платника податку з ПДФО та їх відображення у звітності

У жовтні — грудні 2015 року працівникові нараховували заробітну плату в сумі 6000 грн.

Сума ПДФО, що підлягає утриманню з місячної заробітної плати, становить:

(6000 грн. – 6000 грн. × 3,6% × 15% = 867,60 грн.

Загальна сума заробітної плати, нарахованої у ІV кварталі 2015 року:

6000 грн. × 3 міс. = 18 000 грн.

Сума ПДФО, утриманого із заробітної плати у ІV кварталі 2015 року:

867,60 грн. × 3 міс. = 2602,80 грн.

У результаті проведеного перерахунку за 2015 податковий рік у працівника виникає недоплата ПДФО в сумі 202,22 грн. Отже, зазначену суму податку необхідно утримати із заробітної плати працівника за грудень 2015 року.

Загальна сума ПДФО, яка підлягає утриманню із заробітної плати працівника у грудні 2015 року:

867,60 грн. + 202,20 грн. = 1069,80 грн.

Загальна сума ПДФО, яка підлягає утриманню із заробітної плати працівника у ІV кварталі 2015 року:

2602,80 грн. + 202,20 грн. = 2805,00 грн.

Податковий розрахунок форми № 1ДФ за ІV квартал 2015 року (в разі своєчасних нарахування та виплати заробітної плати, утримання та перерахування ПДФО до бюджету) щодо працівника заповнюється так:

  • у колонках 3 «Сума виплаченого доходу» і 3a «Сума нарахованого доходу» відображається сума 18 000 грн.;
  • у колонках 4 «Сума перерахованого податку» і 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума 2805 грн.

Приклад заповнення податкового розрахунку форми № 1ДФ наведено у Додатку.

Додаток

Приклад заповнення податкового розрахунку форми № 1ДФ за результатами річного перерахунку ПДФО (Витяг)

Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку

Розділ І. Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку

№ з/п

Податковий номер або серія та номер паспорта*

Сума нарахованого доходу

(грн., коп.)

Сума виплаченого доходу
(грн., коп.)

Сума утриманого

податку (грн., коп.)

Ознака доходу

Ознака подат. соц. пільги

Ознака

(0, 1)

нарахованого

перерахованого

1

2

3

4

5

8

9

22

1

2

3

4

5

6

7

8

9

0

18 000

00

18 000

00

2805

00

2805

00

101

-

-

Всього

×

×

×

×

Відповідальність за невідображення результатів перерахунку у формі № 1ДФ

Відповідальність податкових агентів за невідображення результатів річного перерахунку ПДФО у податковому розрахунку форми № 1ДФ (зокрема, невідображення виявленої недоплати ПДФО) передбачено пунктом 119.2 Податкового кодексу України (ПК). Неподання податкового розрахунку форми № 1ДФ, подання не у повному обсязі, із недостовірними відомостями або з помилками тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 грн. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 грн. При цьому штрафи застосують, лише якщо недостовірні відомості чи помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку.

Зазначені штрафи не застосовують, коли недостовірні відомості або помилки виникли у зв’язку з проведенням перерахунку ПДФО та були виправлені відповідно до вимог статті 50 ПК.

Отже, бачимо, що відображення результатів річного перерахунку ПДФО у податковому розрахунку форми № 1ДФ не становить жодних складнощів. Результат перерахунку враховують щодо суми ПДФО, утриманої у грудні, й відображають під час звітування за IV квартал.

Якщо після перерахунку отримали переплату, на таку суму потрібно зменшити суму ПДФО за грудень. Відповідно, зменшена сума ПДФО потрапить до податкового розрахунку форми № 1ДФ. Якщо ж за результатами перерахунку доведеться додатково утримати ПДФО, то суму ПДФО, утриману з доходу працівника, потрібно збільшити на суму доутриманого ПДФО. Подавати розрахунки коригування при цьому не потрібно.

 

 Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджена наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл