Головбух

Рахунки спецрежимника і використання коштів із них

  • 11 грудня 2015
  • 61

Підприємству, яке застосовує спецрежим оподаткування ПДВ, відкрито у казначействі два електронних рахунки. Які особливості використання додаткового електронного ПДВ-рахунку? Це та інші питання-розглянемо далі

Сільськогосподарські підприємства використовують у системі електронного адміністрування два електронних рахунки: основний і додатковий.

Основний електронний рахунок призначений для проведення розрахунків із бюджетом. Крім того, на цей рахунок сільгосппідприємства перераховують зі свого поточного рахунку кошти в сумах, необхідних для реєстрації податкових накладних щодо діяльності, іншої, аніж сільськогосподарська.

Додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств. На цей рахунок сільгосппідприємство зараховує з поточного рахунку таку суму коштів, яка необхідна для реєстрації податкових накладних, що воно складає під час здійснення операцій із постачання сільськогосподарських товарів, послуг у межах спеціального режиму оподаткування.

Із додаткового електронного рахунку Держказначейство автоматично перераховує кошти на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств протягом того операційного дня, коли кошти надійшли на такий електронний рахунок. Реквізити спеціального рахунку сільгосппідприємство має зазначити у податковій звітності з ПДВ. Роз’яснення щодо особливостей застосування системи електронного адміністрування ПДВ для сільськогосподарських підприємств викладено у листі ДФС від 11.08.2015 № 29560/7/99-99-19-03-02-17.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Розрахунок реєстраційної суми

Для сільськогосподарських підприємств складова формули «Сума поповнення електронного рахунку» (SПопРах) включає:

  • суму поповнення основного електронного рахунку з поточного рахунку платника ;
  • суму поповнення додаткового електронного рахунку з поточного рахунку платника .

Водночас для сільськогосподарського підприємства реєстраційна сума обчислюється у цілому для усіх видів діяльності (як для сільськогосподарської, так і для іншої) і використовується для реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування, складених як щодо сільськогосподарської, так і щодо іншої діяльності платника.

Звертаємо увагу, що Податковий кодекс України (ПК) не передбачає розрахунку реєстраційної суми окремо щодо сільськогосподарської діяльності в межах спеціального режиму оподаткування й окремо — щодо іншої діяльності сільгосппідприємства. Тобто на основі показників за сільськогосподарською та іншою діяльністю платника, який використовує спеціальний режим оподаткування, розраховують одну реєстраційну суму, в межах якої такий платник має право зареєструвати податкову накладну чи розрахунок коригування за сільськогосподарською та/або іншою діяльністю.

Збільшення реєстраційної суми за рахунок спецрахунку

Пунктом 209.2 ПК передбачено, що до настання граничних термінів, передбачених для сплати задекларованих податкових зобов’язань, необхідно, щоб загальна сума коштів, перерахованих на додатковий електронний рахунок, з якого кошти автоматично списуються на спеціальний рахунок, була не менше суми податкових зобов’язань, задекларованих сільськогосподарським підприємством у податковій декларації, у якій відображаються результати діяльності в межах спеціального режиму оподаткування за відповідний звітний (податковий) період (декларації з ПДВ 0121-0123).

Згідно із цією самою нормою кошти, акумульовані на спецрахунку, необхідно спрямовувати на виробничі цілі.

ВРІЗ 1

Застерігаємо, що кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку на основний або додатковий електронний рахунок з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі, тобто використані не за цільовим призначенням. Вони підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 ПК із застосуванням відповідних штрафних санкцій. На цьому акцентують увагу й податківці, зокрема у листі ДФС від 11.09.2015 № 33835/7/99-99-19-03-01-17.

Інше використання коштів зі спецрахунку

Нагадаємо, на які цілі сільськогосподарські підприємства, які обрали спеціальний режим оподаткування, можуть використовувати суми ПДВ, акумульовані на спеціальному рахунку.

Відповідно до пункту 209.2 ПК сума ПДВ, яку сільськогосподарське підприємство нарахувало на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету. Вона повністю залишається у розпорядженні такого сільгосппідприємства для відшкодування суми ПДВ, сплаченої (нарахованої) постачальникові на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку — для інших виробничих цілей.

ВРІЗ 2

Перелік виробничих факторів містить підпункт 209.15.1 ПК. До них, зокрема, належать:

  • товари (послуги), які придбаваються сільськогосподарським підприємством для їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції;
  • основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції;
  • послуги, супутні постачанню сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку (для прикладу, сіяння та саджання рослин, збирання врожаю, проведення інших польових робіт, зберігання сільськогосподарської продукції, пакування та підготовка її до продажу тощо).

При цьому ПК не містить переліку факторів, що їх можна було б віднести до інших виробничих цілей. З огляду на роз’яснення податківців (зокрема надані в листі ГУ ДФС у Миколаївській області від 08.10.2015 № 2679/10/14-29-15-01-10) цільовим використанням сільськогосподарськими товаровиробниками акумульованих коштів зі спеціального рахунку також вважають:

  • погашення кредиту і відсотків за кредитом (за умови цільового використання кредиту на придбання товарів (послуг) виробничого призначення);
  • виплату заробітної плати працівникам, задіяним у виробництві сільськогосподарських товарів (послуг).

Але є умова: розрахунки з постачальниками в частині відшкодування сум ПДВ, сплачених (нарахованих) на вартість виробничих факторів, мають бути проведені у повному обсязі.

Зважаючи на зазначене не викликає сумніву, що перерахування коштів із спецрахунку ПДВ контрагентові за товари, призначені для перепродажу, не є їх цільовим використанням. Адже придбаний товар не буде використаний у виробництві сільськогосподарської продукції.

Водночас, як було зазначено, основні фонди, які придбаваються (споруджуються) з метою їх використання у виробництві сільськогосподарської продукції, належать до виробничих факторів, визначених у підпункті 209.15.1 ПК. При цьому ПК не містить обмежень джерел, за рахунок яких потрібно придбавати основні фонди, що належать до виробничих факторів. Якщо сільгосппідприємство придбало трактор у кредит з метою його використання для виробництва сільськогосподарської продукції, в такому разі погашення кредиту і відсотків за кредитом вважається цільовим використанням коштів зі спеціального рахунку.

ВРІЗ 1

Важливо

Кошти, акумульовані на спецрахунку, мають спрямовуватися на виробничі цілі

ВРІЗ 2

Зверніть увагу

Сума ПДВ, що акумулюється на спеціальному рахунку, не підлягає вилученню до державного бюджету

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл