Головбух

Чи існує табу на згортання інформації про курсові різниці

  • 4 грудня 2015
  • 216

Неабияка волатильність валютних курсів у 2015 році «сприяла» виникненню вражаючих сум курсових різниць у підприємств. Не за горами вже й складання річної фінансової звітності, в якій знайдеться місце й для курсових різниць. З’ясуємо деталі

Насамперед нагадаємо, що в бухгалтерському обліку операційні та неопераційні курсові різниці спричинюють виникнення доходів або витрат.

Для відображення доходів від операційних курсових різниць користуються субрахунком 714 «Дохід від операційної курсової різниці», для витрат ― субрахунком 945 «Втрати від операційної курсової різниці». Відповідно, для відображення доходів/витрат від неопераційних курсових різниць застосовують субрахунок 744 «Дохід від неопераційної курсової різниці» або субрахунок 974 «Втрати від неопераційних курсових різниць».

Додамо, що існують також курсові різниці, інформацію про які узагальнюють на субрахунку 423 «Накопичені курсові різниці» та субрахунку 425 «Інший додатковий капітал». Вони виникають, відповідно, у разі здійснення операцій із господарськими одиницями за межами України та внаслідок перерахунку зобов’язань засновників під час формування статутного капіталу (п. 8, 9 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», а також лист Мінфіну від 19.11.2013 № 31-08410-07-16/33606).

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Згортання статей у фінзвітності

Підприємство обов’язково наводить у фінансовій звітності інформацію, розкриття якої вимагають національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку (НП(С)БО) або міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) та/або інші нормативно-правові акти Мінфіну з питань бухгалтерського обліку. При цьому в загальному випадку згортання будь-яких статей активів і зобов’язань, доходів і витрат є неприпустимим. Винятки із цього правила мають бути безпосередньо передбачені відповідними НП(С)БО або МСФЗ (п. 2, 3 розд. ІV НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»).

Разом із цим підприємства можуть не наводити статті, за якими відсутня інформація до розкриття (крім випадків, якщо таку інформацію подавали у попередньому звітному періоді), а також додавати статті зі збереженням їх назви і коду рядка з переліку додаткових статей фінансової звітності, якщо стаття відповідає таким критеріям:

  • інформація є суттєвою;
  • оцінку статті може бути достовірно визначено (п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 1).

Курсові різниці у фінзвітності

У фінансовій звітності інформацію про операційні та неопераційні курсові різниці виокремленими сумами обов’язково відображають у Звіті про рух грошових коштів (форма № 3-н) та Примітках до фінансової звітності (форма № 5), форму яких затверджено наказом Мінфіну від 29.11.2000 № 302.

У Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід, форма № 2) доходи або витрати від операційних курсових різниць відображають, відповідно, у рядку 2120 «Інші операційні доходи» або рядку 2180 «Інші операційні витрати», а від неопераційних курсових різниць ― у рядку 2240 «Інші доходи» або рядку 2270 «Інші витрати» без обов’язкового виокремлення їх сум зі складу таких доходів чи витрат. Так само не деталізовано суму неопераційних курсових різниць відображають у рядку 3520 «Збиток (прибуток) від неопераційної діяльності та інших негрошових операцій» Звіту про рух грошових коштів (форма № 3-н).

Утім інформацію, яка безпосередньо стосується лише курсових різниць, може містити:

  • рядок 3410 «Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів» та рядок 3515 «Збиток (прибуток) від нереалізованих курсових різниць» Звіту про рух грошових коштів (форма № 3-н);
  • рядок 450 «Операційна курсова різниця» та рядок 600 «Неопераційна курсова різниця» Приміток до фінансової звітності (форма № 5) із відображенням у стовпчику, призначеному для доходів чи витрат.

Примітки до фінансової звітності (форма № 5) є однією з обов’язкових форм фінансової звітності (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 1). Відображати в ній суму курсових різниць, що включена до складу доходів і витрат протягом звітного періоду, вимагає безпосередньо пункт 15 П(С)БО 21.

Отже, навіть коли підприємство не складатиме Звіт про рух грошових коштів (форму № 3-н), інформацію про операційні та неопераційні курсові різниці потрібно деталізовано навести у Примітках до фінансової звітності (форма № 5). Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід, форма № 2) міститиме інформацію про операційні та неопераційні курсові різниці у складі інших операційних або інших доходів/витрат.

Врахуйте:

Звіт про рух грошових коштів (форма № 3-н)

складають лише ті підприємства, які користуються непрямим методом під час звітування про рух грошових коштів

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл