Головбух

Свято наближається: оподатковуємо витрати на корпоратив

 • 7 грудня 2015
 • 45

Свята повторюються з року в рік,однак правила оподаткування операцій,пов’язаних із корпоративами,майже щоразу вносять різноманіття у життя бухгалтера.Цьогоріч неабиякою приємністю є можливість забути про обмеження щодо визнання господарських витрат

Головною метою минулорічного документального оформлення корпоративу було намагання якимось чином пов’язати запланований захід із господарською діяльністю підприємства. Для цього витратам на святкування, наприклад, надавали представницьких рис.

Після того як Податковий кодекс України (ПК) «збіднів» на поняття «податкові витрати», прив’язка до господарської діяльності підприємства залишилася актуальною лише для платників ПДВ, які бажають не донараховувати податкові зобов’язання з ПДВ унаслідок негосподарського використання товарів/послуг (пп. «г» п. 198.5 ПК).

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Які документи оформити

Ще на етапі оформлення наказу керівника про проведення новорічного корпоративу необхідно подбати про документування статусу такого святкування. Платникам ПДВ, які не бажають донараховувати податкові зобов’язання з ПДВ у зв’язку з негосподарським використанням товарів/послуг, таке святкування можна документально трансформувати у річні збори учасників підприємства, презентаційний захід тощо. Для такої метаморфози необхідно підготувати:

 • наказ про проведення свята чи презентації;
 • запрошення, що їх надіслати представникам інших організацій;
 • кошторис витрат;
 • звіт про фактичні витрати.

Не зайвим буде скласти програму свята чи презентації, а для гарантії ще й підготувати невеличкі рекламні буклети. Адже потрібно бути готовим до того, що такі збори чи представницький захід, найімовірніше, привертатимуть увагу податківців.

Якщо всі ці «заморочки» не для вас, можна оформити наказ керівника про проведення корпоративу (чи пак бенкету!) і забути про можливість не донараховувати ПДВ. Тож вибір за вами…

Бухгалтерський облік

Залежно від документального оформлення новорічного корпоративу витрати на його проведення потраплять до складу:

 • адміністративних витрат, якщо свято пов’язане зі здійсненням представницьких функцій;
 • витрат на збут, коли маємо справу з рекламним чи презентаційним заходом;
 • інших операційних витрат ― у разі документального оформлення новорічного корпоративу власне як корпоративу (п. 18, 19, 20 П(С)БО 16 «Витрати»).

Відповідно, для цього підприємство користуватиметься рахунком 92 «Адміністративні витрати», рахунком 93 «Витрати на збут» або субрахунком 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Додамо, що витрати на оплату подарунків для дітей працівників потраплять до складу інших витрат операційної діяльності, що відображаються на субрахунку 949.

Податок на прибуток

Невтомно нагадуємо, що з 01.01.2015 розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток базується на фінансовому результаті, визначеному за правилами бухгалтерського обліку. Відтоді ж розділ ІІІ ПК більше не встановлює порядку визнання витрат. Тож логічно, що у 2015 році стаття 14 ПК більше не містить і поняття «податкові витрати». Відповідно, визнання всіх витрат, які впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток через фінансовий результат до оподаткування, потрібно провадити за правилами бухгалтерського обліку. Таку думку поділяють і податківці (див. лист ДФС від 09.06.2015 № 11999/6/99-99-19-01-01-15, а також підкатегорію 102.08.06 ЗІР).

Вріз 1

Отже, у який би спосіб підприємство не документувало проведення новорічного корпоративу, витрати на його проведення впливатимуть на розрахунок податку на прибуток через «бухгалтерський» фінансовий результат. Так само не існує перепон і для витрат на оплату подарунків для дітей працівників.

застосування різниць

З метою визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток «бухгалтерський» фінансовий результат підлягає коригуванню на різниці у разі, коли підприємство:

 • отримає понад 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу;
 • не повідомить контролюючий орган про незастосування різниць (п. 134.1 ПК).

Однак у будь-якому разі розділ ІІІ ПК не вимагає коригувати фінансовий результат до оподаткування через визнання у бухгалтерському обліку негосподарських витрат.

Не менш важливо й те, що у нашій ситуації застосування окремих різниць не залежить від документального оформлення новорічного корпоративу. Має значення лише статус контрагентів, у яких підприємство придбаває товари чи отримує послуги для його проведення.

Насамперед йдеться про неприбуткові організації. Адже ймовірною є ситуація, коли підприємство винайме приміщення для проведення святкування від якоїсь профспілки, громадського об’єднання чи навчального закладу.

Згідно з підпунктом 140.5.4 ПК існує спеціальна різниця, пов’язана з придбанням товарів або отриманням послуг (робіт) від неприбуткових організацій. Вона передбачає збільшення фінансового результату до оподаткування на 30% вартості товарів, у т. ч. необоротних активів, робіт і послуг, придбаних у неприбуткових організацій.

Утім одразу ж заспокоїмо — така різниця не стосується придбання товарів / отримання послуг від бюджетних установ. До того ж коригування, передбачені підпунктом 140.5.4 ПК, необхідно проводити лише в тому випадку, якщо сума операцій протягом звітного (податкового) року перевищить 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на початок року (у 2015 році — 60 900 грн.). Коли ж сума операцій із неприбутковими організаціями не перевищить вартісного ліміту, такої різниці загалом не виникатиме.

Вріз 2

У разі придбання товарів (у т. ч. необоротних активів, робіт і послуг) у неприбуткових організацій (крім бюджетних установ) на суму, що перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, 30%-ву різницю доведеться застосувати до всієї суми операцій з такими організаціями.

Додамо, що різниці внаслідок святкування корпоративу могли б виникати й у разі придбання товарів / отримання послуг від нерезидентів ― пов’язаних осіб або від резидентів іноземних держав із низькою податковою юрисдикцією (п. 140.5 ПК). Утім, про п’ятимільйонні обсяги операцій із такими особами в результаті, зокрема, придбання подарунків для дітей працівників навряд чи доцільно говорити у нашій ситуації…

ПДВ

У будь-якому випадку придбання товарів чи отримання послуг дає підприємству право сформувати податковий кредит з ПДВ незалежно від того, чи будуть використовувати такі товари/послуги у господарській діяльності платника ПДВ (п. 198.3 ПК). Звісно, якщо факт виникнення податкового кредиту з ПДВ підтвердить належним чином оформлена податкова накладна, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

Далі все просто ― якщо святковий захід не пов’язаний із господарською діяльністю підприємства, потрібно донарахувати податкові зобов’язання з ПДВ згідно з підпунктом «г» пункту 198.5 ПК. При цьому якщо товари/послуги завідомо не планують використовувати у господарській діяльності підприємства, то і податковий кредит, і податкові зобов’язання з ПДВ виникають в одному звітному періоді.

Вріз 3

База оподаткування ПДВ за негосподарською операцією визначається згідно з пунктом 189.1 ПК. Зокрема, така база за придбаними товарам / отриманими послугами не може бути нижчою від ціни їх придбання.

Так само навряд чи можливо пов’язати із господарською діяльністю придбання подарунків для дітей працівників. Тож знову-таки потрібно донарахувати податкові зобов’язання з ПДВ через негосподарське використання таких товарів.

Крім цього, варто пам’ятати, що власне операція з безоплатного постачання товарів/послуг є об’єктом оподаткування ПДВ (пп. 14.1.185, 14.1.191, п. 185.1 ПК). Тож можлива ситуація, коли податкові зобов’язання з ПДВ доведеться нарахувати двічі: через негосподарське використання товарів і внаслідок їх безоплатного постачання.

У разі безоплатного постачання база оподаткування за придбаними товарами буде також не нижчою від ціни їх придбання (п. 188.1 ПК). При цьому підприємству доведеться скласти і зареєструвати в ЄРПН дві податкові накладні:

 • одну ― на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання товару;
 • іншу ― на суму перевищення ціни придбання над фактичною ціною (п. 20 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу Мінфіну від 14.11.2014 № 1129)).

Отже, підсумуємо: операції, пов’язані з новорічним святкуванням, впливатимуть на розрахунок податку на прибуток через «бухгалтерський» фінансовий результат. Нюанси можуть виникати лише для великодохідних підприємств, які взаємодіятимуть із неприбутковими організаціями. Ряснітимуть такі операції й ПДВ-наслідками, а от про формування ПДФО та військового збору можна говорити лише в разі перевищення подарункового ліміту.

Вріз 1

Важливо

Визнання витрат

для податкових цілей відбувається за правилами бухгалтерського обліку

Вріз 2

Врахуйте

Різниця, пов’язана з придбанням товарів

або отриманням послуг (робіт) від неприбуткових організацій не стосується операцій із бюджетними установами

Вріз 3

Важливо

Податкову накладну,

складену в результаті негосподарського використання товарів/послуг, реєструють в ЄРПН

 

 Див. також лист МГУ ДФС ― Центрального офісу з ОВП від 30.10.2015 № 24463/10/28-10-06-11.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл