text
Головбух

Списання безнадійної дебіторської заборгованості

  • 21 квітня 2017
  • 14302

Борги підприємству повертають, на жаль, не завжди. Причиною цього може бути прострочення строку позовної давності, банкрутство боржника, форс-мажор etc

Відобразимо в обліку загальну картину списання дебіторської заборгованості, яка стала безнадійною. Також з’ясуємо, які податкові наслідки такої операції?

Облік безнадійної дебіторської заборгованості

У бухгалтерському обліку для визнання поточної дебіторської заборгованості безнадійною має виконуватися принаймні одна з таких умов:

У загальному випадку безнадійну дебіторську заборгованість списують в рахунок зменшення резерву сумнівних боргів, а якщо суми останнього не вистачить, то залишок включають до інших операційних витрат (п. 11 П(С)БО 10). Тобто відображають проведення: дебет рахунку 38 «Резерв сумнівних боргів» з кредитом рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» або рахунку 37 «Розрахунки з різними дебіторами». А непокритий резервами залишок списують проведенням: дебет субрахунку 944 «Сумнівні та безнадійні борги» з кредитом рахунків 36 або 37 (Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291далі ― Інструкція № 291). Передувати списанню «дебіторки» буде відповідний наказ керівника підприємства.

Додамо, що резерв сумнівних боргів створюють лише щодо дебіторської заборгованості, яка є фінансовим активом (п. 7 П(С)БО 10). Тож, зокрема, товарну «дебіторку», яка виникла за попередньою оплатою, резерви не покривають. Водночас підприємство могло помилково не створити резерву сумнівних боргів або на момент списання заборгованості його вже повністю вичерпати. Далі саме про такий вид безнадійної дебіторської заборгованості, яка не покривається резервами.

Списання безнадійної «дебіторки» без резервів

Поточну дебіторську заборгованість, яка відповідає умовам безнадійної потрібно в будь-якому випадку виключити зі складу активів. Адже підприємство більше не може розраховувати на отримання майбутніх економічних вигод від наявності такої заборгованості (п. 5 П(С)БО 10). Так само відображення безнадійної «дебіторки» в складі активів підприємства порушує один із базових принципів бухгалтерського обліку ― обачності, який вимагає уникати завищення оцінки активів.

Тому підприємство зобов’язане списувати безнадійну дебіторську заборгованість незалежно від наявності резервів сумнівних боргів. При цьому користуються звичайним проведенням: дебет субрахунку 944 з кредитом рахунків 36 або 37.

Увага: безнадійну дебіторську заборгованість необхідно виключати зі складу активів підприємства у будь-якому випадку

Одночасно зі списанням безнадійної «дебіторки» підприємство ще й зобов’язане відобразити таку суму на позабалансовому субрахунку 071 «Списана дебіторська заборгованість». Безнадійна дебіторська заборгованість «зависне» на такому субрахунку не менше, ніж на три роки з дати списання з метою спостереження за можливістю її стягнення у випадках зміни майнового становища боржника (Інструкція № 291).

Якщо станеться «диво» і боржник повністю або частково поверне раніше списану дебіторську заборгованість, то підприємство відобразить проведення: дебет субрахунку 311 «Поточні рахунки в національній валюті», 301 «Готівка в національній валюті» з кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів». При цьому повернення списаного боргу може відбуватися й іншими активами, тож за дебетом такого проведення можуть бути не тільки рахунки грошових коштів, а й виробничих запасів, нематеріальних активів, основних засобів чи будь-яких інших активів.

Приклад: 

Списання безнадійної дебіторської заборгованості

У підприємства виникла безнадійна дебіторська заборгованість у сумі 50 тис. грн.

Розглянемо два варіанти списання такої заборгованості:

  • у зменшення резерву сумнівних боргів, розмір якого становить 20 тис. грн.;
  • із безпосереднім включенням до складу витрат.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Д-т

К-т

Списання частини заборгованості за рахунок резерву сумнівних боргів

1.1

Списано безнадійну дебіторську заборгованість у межах резерву сумнівних боргів

38

361

20 000

1.2

Списано залишок безнадійної дебіторської заборгованості до складу витрат (50 000 грн. – 20 000 грн.)

944

361

30 000

Списання заборгованості із включенням до складу витрат

2.1

Віднесено безнадійну дебіторську заборгованість до складу витрат

944

361

50 000

Безнадійну «дебіторку» помилково не списали

Згідно зі статтею 257 Цивільного кодексу України (ЦК) загальна позовна давність становить 3 роки. Однак є можливість перервати перебіг позовної давності. Для цього боржник повинен вчинити дію, що свідчить про визнання ним свого боргу, після чого відрахунок такого строку починається заново. Не варто також забувати про спеціальні строки позовної давності, передбачені статтею 258 ЦК.

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах