Головбух

Нова форма декларації з податку на прибуток — перше знайомство

 • 30 листопада 2015
 • 22

Нові правила розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток діють уже майже рік. Незважаючи на це Мінфін,здається, зовсім не поспішав затверджувати нову форму декларації з податку на прибуток.І ось нарешті сталося ― маємо актуальну форму декларації

Наказом від 20.10.2015 № 897 Мінфін затвердив нову форму Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі ― Декларація № 897).

Доля цієї декларації складалася непросто. Її проект було оприлюднено вже давно. Проте автори не поспішали з її затвердженням та реєстрацією. Подейкують, що таке пригальмовування було обумовлено сподіваннями на те, що Верховна Рада України прийме запропоновані Мінфіном деякі зміни до розділу ІІІ Податкового кодексу України (ПК). Цими змінами передбачалося, зокрема, дещо розширити перелік коригувань фінансового результату й уточнити деякі формулювання ПК. Отже, планувалося, що після внесення відповідних змін до ПК проект декларації буде підкориговано і подано до затвердження.

Утім, не так сталося, як гадалося. Ситуація зі змінюванням ПК кардинально ускладнилася тим, що у гру вступив Комітет з питань податкової та митної політики Верховної Ради, який автономно від Мінфіну ініціював власний пакет концептуальних змін до ПК. Цей проект виявився альтернативним ініціативам Мінфіну, і тепер Мінфін терміново опрацьовує свій новий пакет правок до ПК. Отже, коли ситуація зовсім заплуталася, було вирішено все-таки затвердити декларацію та подати для офіційної реєстрації.

У зв’язку з повною невизначеністю подальшої долі ПК головні бухгалтери повинні мати на увазі, що Декларація № 897 відповідає тим нормам ПК, які є чинними станом на дату її затвердження. І якщо у найближчому майбутньому парламент ухвалить зміни до розділу ІІІ ПК, то цілком можливо, що звітувати за підсумками 2015 року доведеться за формою декларації, яка зазнає додаткових змін.

На що ми б звернули увагу бухгалтерів-практиків

Перший же рядок Декларації № 897 викликає подив. Показник, що має там відображатися, називається «Дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку». За чинними нормами ПК цей показник не бере участі в розрахунку оподатковуваного результату. Крім того, разом із декларацією платники податку на прибуток подають до податкової інспекції форми фінансової звітності. Зі Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід, форма № 2) податківці можуть взяти суму доходу підприємства за звітний період. Навіщо ж вимагати включення цього показника до декларації? Перша версія полягає в тому, що ця цифра знадобилася податківцям для обчислення показника так званого «податкового навантаження» безпосередньо за даними декларації. Друга версія: показник доходу потрібен для того, щоб з’ясувати, чи має право платник податку на прибуток відмовитися від коригувань фінансового результату через те, що обсяг доходу не перевищив 20 млн. грн. (пп. 134.1.1 ПК)

Додатки до нової декларації

Окрім основної частини декларації, передбачено також дев’ять додатків. Сім із них — додатки до самої декларації, а два додатки (АМ і ЦП) — це додатки не до основної частини декларації, а до головного додатка РІ, який містить інформацію про коригування фінансового результату, визначеного за правилами бухгалтерського обліку.

Вріз 1

Додаток АВ призначено для звітування про авансові внески із сум сплачених дивідендів.

Додаток ЗП відображає дані про суми зменшення податку на прибуток (авансові внески, податок на нерухомість).

Додаток ПН містить інформацію про податок з доходів нерезидентів.

Додаток ТЦ фіксує показники, пов’язані з трансфертним ціноутворенням.

Додаток ВП призначено для відображення інформації про виправлення помилок.

Додаток РІ, як ми вже відзначили, містить суми коригувань фінансового результату до оподаткування. У ньому відображаються не лише коригування, передбачені розділом ІІІ ПК, а й ті коригування, які випливають із деяких спеціальних норм розділу ХХ ПК, а також із норм розділу І ПК (трансфертне ціноутворення), і розділу ІІ ПК (довгострокове страхування життя).

Вріз 2

Додаток ПЗ потрібно використовувати у разі звільнення від податку на прибуток. Підстава, яку там зазначено, має назву «А», і її надано лише «для прикладу».

Додаток АМ відображає дані про нарахування амортизації за податковими правилами. Такі дані наводяться в розрізі груп активів. Акцентуємо вашу увагу на тому, що вартість основних засобів та нематеріальних активів, які амортизуються за податковими правилами, в додатку АМ називається «балансовою». Утім, не треба плутати її з тією балансовою вартістю цих активів, яка формується в бухгалтерському обліку.

Додаток ЦП призначений для відображення коригувань фінансового результату до оподаткування внаслідок здійснення операцій із цінними паперами в розрізі видів таких паперів.

Відображення різниць у додатку РІ

Заповнювати чи не заповнювати додаток РІ залежить від розміру річного «бухгалтерського» доходу платника податку на прибуток. Адже право не коригувати фінансовий результат до оподаткування мають лише ті підприємства, які отримають менше ніж 20 млн. грн. доходу і повідомлять контролюючий орган про своє рішення не застосовувати різниць.

Власне застосування різниць полягає у зменшенні або збільшенні фінансового результату до оподаткування, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. Відповідно, якщо положення ПК вимагають збільшити такий фінансовий результат, це означає збільшення прибутку або зменшення збитку до оподаткування. Коли ж підприємство зобов’язане зменшити «бухгалтерський» фінансовий результат, це відповідно потребує зменшення прибутку або збільшення збитку до оподаткування (пп. 134.1.1 ПК).

Додаток РІ складається із чотирьох груп різниць, що виникають під час:

 • нарахування амортизації необоротних активів;
 • формування резервів (забезпечень);
 • здійснення фінансових операцій;
 • проведення інших операцій.

Наприкінці додатка РІ потрібно буде окремо підсумувати всі різниці, на які збільшується або зменшується фінансовий результат. Зведений показник різниць зі знаком «+» або «−» платник податку на прибуток відобразить у рядку 03 додатка РІ, інформацію з якого потрібно буде перенести в рядок 03 основної частини декларації.

Згадані додатки АМ та ЦП до додатка РІ, звісно, потрібно заповнювати лише в разі застосування підприємством різниць. Відповідно, підприємствам, які зроблять позначку в декларації про рішення не застосовувати різниць, не доведеться заповнювати один з найпопулярніших раніше додатків — АМ щодо розрахованої податкової амортизації.

Подання фінансової звітності

Відповідно до пункту 46.2 ПК платник податку на прибуток (крім малих підприємств) разом із відповідною податковою декларацією подає квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації. Платники податку на прибуток — малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, разом із річною податковою декларацією подають річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації.

Вріз 3

На виконання цієї норми Декларація № 897 фіксує форми фінансової звітності, які подаються разом із нею. При цьому Декларація № 897 передбачає можливість зазначити інформацію про подання форм №№ 1-5 і двох форм «малої» фінансової звітності, що їх мінфінівці називають чомусь «форма № 6» та «форма № 7». Фінансовий звіт про сегменти (форма № 6 — додаток до П(С)БО 29 «Фінансова звітність за сегментами») вони проігнорували.

Старі декларації втрачають чинність

На відміну від своїх попередників Декларація № 897 є уніфікованою. Тож із її оприлюдненням втрачають чинність:

 • Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 872;
 • Податкова декларація про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 16.12.2013 № 810;
 • Податкова декларація з податку на доходи (прибуток) страховика, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 27.01.2014 № 84;
 • Податкова декларація з податку на прибуток банку, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 06.02.2014 № 121;
 • Розрахунок податкових зобов’язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток та Повідомлення платника податку про прийняття рішення щодо сплати консолідованого податку на прибуток, форми яких затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2013 № 39.

Вріз 1

Врахуйте

Два додатки (АМ і ЦП) —

це додатки не до декларації, а до головного додатка РІ

Вріз 2

Важливо

Додаток РІ

містить суми коригувань фінансового результату до оподаткування

Вріз 3

Врахуйте

Фінансову звітність

необхідно подавати разом із декларацією з податку на прибуток

 

 Форму цієї декларації і додаток РІ до неї див. на с.__ поточного номера.

 Про відповідне рішення в декларації робиться спеціальна позначка.

 Можемо лише здогадуватися, що це форми, передбачені в додатках до П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини