Позитивну курсову різницю — до бюджету: а платить хто?

9
Нерезидент повернув аванс резиденту за непоставлений товар. Кошти, отримані в іноземній валюті, підлягають обов’язковому продажу. Чи зобов’язане підприємство сплачувати в бюджет позитивну курсову різницю?

Умови і особливості продажу поверненої нерезидентом чи невикористаної іноземної валюти регулює стаття 5 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР (далі — Закон № 185), а також Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 № 281 (далі — Положення № 281).

Строк, впродовж якого куплена резидентом на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ) іноземна валюта для забезпечення виконання зобов’язань перед нерезидентом має бути використана за призначенням, і порядок її продажу у разі недотримання резидентом зазначеного строку, має право встановлювати НБУ (ст. 3 Закону № 185).

Порушення резидентами строків, установлених НБУ, призводить до того, що придбану іноземну валюту уповноважені банки продають упродовж п’яти робочих днів на МВРУ. Позитивну курсову різницю, яка може виникнути через таку операцію, щокварталу спрямовують до Державного бюджету України, а від’ємну курсову різницю відносять на результати господарської діяльності резидента (ст. 5 Закону № 185).

Варто зауважити, що повернення попередньої оплати нерезидентом на користь резидента не вписується у звичайну процедуру використання придбаної іноземної валюти.

Водночас пунктом 7 розділу III Положення № 281 передбачено, що суб’єкт ринку (тобто банк) зобов’язаний продати без доручення клієнта-резидента не пізніше ніж наступного робочого дня після зарахування на розподільчий рахунок повернені на адресу резидента у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання частково або повністю не виконані, кошти в іноземній валюті, які були куплені та перераховані на користь нерезидента. Позитивну курсову різницю, що може виникнути за такою операцією, щокварталу перераховують до Державного бюджету України, а від’ємну — відносять на результати господарської діяльності резидента.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для визначення позитивної курсової різниці застосовують курс гривні до іноземних валют, який визначає безпосередньо суб’єкт ринку, що здійснює такий продаж іноземної валюти.

Однак у роз’ясненні з цього питання, наданому листом від 26.03.2014 № 29-207/12713, НБУ стверджує, що законодавством на уповноважені банки не покладено обов’язок щодо здійснення такого перерахування без доручення клієнта.

НБУ погодився з тим, що власні кошти юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців в іноземній валюті, які були перераховані на користь нерезидента за зовнішньоекономічними договорами та повернені нерезидентом у зв’язку з тим, що взаємні зобов’язання між сторонами повністю або частково не виконані, підлягають обов’язковому продажу відповідно до вимог законодавства.

Водночас у листі зазначено, що НБУ не наділений повноваженнями щодо визначення суми курсової різниці, що підлягає перерахуванню до Держбюджету України.

Враховуючи зазначене, Нацбанк запропонував звернутися за відповідними роз’ясненнями щодо перерахування уповноваженими банками сум позитивної курсової різниці в Держбюджет України до Державної податкової служби України (нині ДФС).

Офіційної відповіді податківців з цього питання знайти не вдалося.

ВРІЗ

У ЗІР (категорія 114.10) щодо порядку направлення позитивної курсової різниці до Держбюджету зазначено, що позитивну курсову різницю, яка виникає при продажу валюти уповноваженими банками на МВРУ, резиденти мають перераховувати на код бюджетної класифікації 21081000 «Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов’язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства». За порушення вимог, передбачених статтею 5 Закону № 185, до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності можуть бути застосовані санкції, передбачені статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-XII.

Попри те що ні податкове, ані валютне законодавство не містить однозначної відповіді на запитання, хто ж має перераховувати до Держбюджету позитивну курсову різницю у разі повернення попередньої оплати нерезидентом, податківці, як бачимо, з цим питанням визначилися. Звісно, легше спитати з платника, ніж із банку.

ВРІЗ

Зверніть увагу

На думку податківців,

позитивну курсову різницю, яка виникає під час продажу валюти на МВРУ, мають перераховувати резиденти

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль