Головбух

Позичальник поновлює сплату за валютним кредитом

  • 13 листопада 2015
  • 9

Підприємство у 2013 р. отримало валютний кредит від нерезидента, за яким нараховувалися відсотки. Пізніше з кредитором було укладено та зареєстровано в НБУ додаткову угоду, за якою відсотки у 2015 р. не сплачувалися. Чи потрібно реєструвати таку угоду?

Основним нормативним актом, який містить відповіді на поставлені запитання, є Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затверджене постановою Правління НБУ від 17.06.2004 № 270 (далі — Положення № 270). Порядок реєстрації договорів, укладених резидентами-позичальниками, крім уповноважених банків, регулює глава 2 розділу І Положення № 270.

Контроль та обслуговування операцій банком

Зазначимо, що обслуговування уповноваженим банком операцій за договором здійснюється лише за наявності реєстрації договору з Національним банком України (п. 3.1 гл. 3 розд. І Положення № 270). Йдеться про такі операції:

  • зарахування іноземної валюти на рахунок резидента-позичальника в уповноваженому банку, що надходить від нерезидента як кредит;
  • здійснення купівлі (продажу, обміну) іноземної валюти за кредитними операціями та платежами за цими операціями за дорученням резидента-позичальника;
  • списання іноземної валюти на користь нерезидента з рахунку резидента-позичальника в рахунок погашення кредиту (основної суми, процентів тощо)
  • виконання інших зобов’язань, передбачених відповідним договором.

Водночас згідно з пунктом 3.2 глави 3 розділу I Положення № 270 обслуговуючий банк «проводить платіжні операції за договором лише у разі їх відповідності умовам реєстрації договору та в договорі з нерезидентом». Обслуговуючий банк здійснює контроль за:

  • відповідністю обсягів перерахованої нерезиденту іноземної валюти обсягам фактично одержаного резидентом кредиту з урахуванням сплати процентів за його користування, комісій тощо;
  • неперевищенням резидентом-позичальником розміру виплат за максимальною процентною ставкою, зазначеною під час реєстрації договору (зокрема, у разі сплати неустойки, інших санкцій за неналежне виконання договору).

Крім того, обслуговуючий банк після виконання платіжних операцій за договором та/або здійснення купівлі (обміну) іноземної валюти на підставі поданих резидентом-позичальником документів, що підтверджують правомірність проведення такої операції, проставляє на договорі та засвідченому НБУ повідомленні з відміткою про реєстрацію договору на паперовому носії, а також на копіях цих документів, що залишаються в обслуговуючому банку на зберіганні, дату здійснення операції та її суму. Обслуговуючий банк засвідчує їх підписом відповідального працівника відповідного підрозділу банку та відбитком його особистого штампа або печатки уповноваженого банку.

Отже, здійснення операцій з погашення заборгованості за кредитом, отриманим від нерезидента, та сплатою відсотків за ним є правомірним і можливим лише у разі реєстрації договору (або змін до нього), за яким таку сплату здійснюють.

Реєстрація змін до договору

Відповідно до пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 270 для реєстрації договору (реєстрації змін до договору) резидент-позичальник зобов’язаний подати до обслуговуючого банку:

- повідомлення про договір (повідомлення про зміни до договору) на паперовому носії чи у вигляді електронного документа за формою, зазначеною в додатку 1 до Положення № 270;

- договір (разом з іншими додатковими угодами/договорами, документами, які стосуються реалізації договору та здійснення валютних операцій за договором).

Документи, складені іноземною мовою, мають бути подані резидентом-позичальником разом з їх перекладом українською мовою, засвідченим підписом перекладача (справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально) або нотаріально. Не потребують перекладу документи, складені російською мовою або текст яких викладено одночасно іноземною та українською/російською мовами.

ВРІЗ 1

Зміни, які стосуються строку кредиту, розміру процентної ставки, інших установлених цим договором платежів, у т. ч. санкцій за неналежне виконання договору, що впливають на розмір виплат за користування кредитом, потребують реєстрації в НБУ в порядку, установленому для реєстрації договору, та з урахуванням вимог пункту 1.13 глави 1 розділу I Положення № 270.

Зазначеним пунктом передбачено, що реєстрація Національним банком України змін до договорів, у яких установлений розмір виплат за користування кредитом, що перевищує розмір виплат за максимальною процентною ставкою на дату надходження до НБУ пакета документів для реєстрації змін до договорів, не дозволяється у разі пролонгації строку кредиту, збільшення загальної суми кредиту (у т. ч. за рахунок капіталізації прострочених процентів), розміру процентної ставки, комісій, неустойки, інших установлених договором платежів, у т. ч. санкцій за неналежне виконання договору, що впливають на розмір виплат за користування кредитом.

Після реєстрації договору або змін до нього НБУ надсилає:

  • уповноваженому банку — примірник повідомлення з відміткою про реєстрацію в електронній формі засобами програмного забезпечення щодо реєстрації;
  • резиденту-позичальнику — засвідчене НБУ повідомлення з відміткою про реєстрацію договору (змін до нього) на паперовому носії. Зазначений документ надсилають поштовим відправленням або видають під підпис резиденту-позичальнику (його уповноваженій особі).

ВРІЗ 2

Отже, позичальник має право і фактично зможе частково повертати кредит згідно з додатковою угодою до кредитної угоди лише після реєстрації в НБУ додаткової угоди до кредитного договору. Без такої реєстрації купити валюту і здійснити відповідні платежі на користь нерезидента, не порушуючи при цьому чинне законодавство України, позичальник не зможе. Такі операції контролюються обслуговуючим банком.

Якщо у реєстраційного посвідчення щодо реєстрації кредитного договору закінчився строк дії, то позичальник не зможе здійснити валютні операції через обслуговуючий банк. Адже останній з огляду на покладені на нього контролюючі функції не обслуговуватиме такі операції.

ВРІЗ 1

Врахуйте!

Документи, складені іноземною мовою, мають бути подані резидентом-позичальником разом з їх перекладом українською мовою, засвідченим підписом перекладача або нотаріально

ВРІЗ 2

Врахуйте!

Позичальник має право частково повертати кредит згідно з додатковою угодою до кредитної угоди лише після реєстрації в НБУ додаткової угоди до кредитного договору 

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл