text
Головбух

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення

  • 20 квітня 2017
  • 23420

Скрута із грошима може статися не лише у фізособи, а й у підприємства. Одним з інструментів поповнення обігових коштів у такому випадку є отримання поворотної фіндопомоги. На чому зауважити, якщо поворотну фіндопомогу надає засновник підприємства?

Поворотна фіндопомога від засновника

Під поворотною фінансовою допомогою розуміють кошти, що надійшли платникові податків у користування за договором, який не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та які обов’язково потрібно повернути (пп. 14.1.257 Податкового кодексу України; ПК).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Правовою основою поворотної фінансової допомоги є договір позики. Тому укладаючи договір на таку фіндопомогу, слід орієнтуватися на правила, прописані у статтях 1046-1053 Цивільного кодексу України (ЦК).

За договором позики одна сторона (позикодавець) передає другій стороні (позичальникові) у власність гроші або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути таку саму суму грошей або таку саму кількість речей того самого роду і якості (ч. 1 ст. 1046 ЦК).

Цивільне законодавство не обмежує кола суб’єктів договору позики. Тому цілком правомірною є ситуація, коли фізособа надає позику юрособі.

Документальне оформлення

Договір позики можна укласти як в усній, так і в письмовій формі.

Письмова форма договору є обов’язковою, якщо:

  • його сума у 10 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (нмдг);
  • позикодавцем є юрособа — незалежно від суми договору (ст. 1047 ЦК).

Посвідчувати договір позики нотаріально не обов’язково. Однак якщо одна зі сторін виявила таке бажання, це робити не заборонено. У такому разі сплачують держмито у розмірі 1% суми договору, але не менше за один нмдг (пп. «д» п. 3 ст. 3 Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93).

Якщо договір укладають у письмовій формі, доцільно прописати в ньому суму позики, умову безвідсотковості, строки і спосіб повернення.

Законодавство не обмежує розміру позики. ЦК вимагає, аби позику надавали у грошовій одиниці України — гривні (ст. 524 ЦК). Разом із тим сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті. У такому разі суму, яку має бути повернено, визначають у гривні за офіційним курсом НБУ. Тобто передавати у позику дозволено й іноземну валюту, однак повернути борг можна лише у гривні. На цьому наголошує і ВСУ (постанова від 02.07.2014 № 6-79цс14): «...незалежно від валюти боргу (тобто грошової одиниці, в якій обчислена сума зобов’язання), валютою платежу, тобто засобом погашення грошового зобов’язання і фактичного його виконання, є національна валюта України — гривня».

Умова безвідсотковості

Поворотну фіндопомогу надають на безоплатній основі (пп. 14.1.257 ПК). І про це обов’язково слід записати у договорі. Обгрунтуємо чому.

Якщо у договорі не буде зазначено умови про сплату відсотків, усе одно доведеться нараховувати відсотки на рівні облікової ставки НБУ — таку вимогу містить стаття 1048 ЦК. Цілком можливо, що податківці вважатимуть таку позику фінансовою послугою у розумінні статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 № 2664-ІІІ. А надання фінпослуг (у нашому випадку — нарахування відсотків) є прерогативою винятково фінустанов (лист ДПС від 11.02.2013 № 1990/6/17-1216).

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення Увага: відсотків за користування позиковими коштами не нараховують

Тому, аби уникнути непорозумінь із органами контролю, в договорі про надання поворотної фіндомоги необхідно зазначити, що відсотків за позикою не нараховують.

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення Строк та умови повернення позики

Договір може бути як строковим, так і безстроковим. І той, і той варіант слід обумовити в його положеннях.

Якщо у договорі не встановлений строк повернення позики або такий строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позичальник може повернути позику протягом 30 днів від дня пред’явлення позикодавцем такої вимоги (ч. 1 ст. 1049 ЦК).

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення Увага: позика не обмежена конкретними строками

Відсутність у договорі строку повернення поворотної фіндопомоги не означає, що така допомога є безповоротною. Однак цілком можливо, що податківці вважатимуть інакше. Тому рекомендуємо встановлювати у договорі строк повернення поворотної фіндопомоги.

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення Увага: факт виконання договору позикодавцем щодо надання фінансової допомоги засвідчується банківськими, касовими документами сторін, які свідчать про перерахування коштів на розрахунковий рахунок чи їх внесення (оприбуткування) в касу підприємства — отримувача фінансової допомоги. Факт виконання договору позичальником підтверджується такими ж документами, які свідчать про повернення коштів позичальнику. Тобто документом, яким супроводжується операція з надання та отримання (повернення) фінансової допомоги, є договір та банківські (касові) документи

У договорі також необхідно зазначити спосіб повернення позики: через касу підприємства або шляхом перерахування на банківський рахунок (картку) позичальника.

Поворотна фіндопомога від засновника: оформлення та повернення Увага: для того щоб укладений договір позики був визнаний саме таким, необхідно дотримуватися всіх вимог, які висуває до нього параграф 1 глави 71 ЦК: обов’язковість укладення у письмовій формі, зазначення факту надання позики на безвідсотковій основі, визначення дати повернення коштів за ним. Дотримання цих вимог також дуже важливо для цілей визнання отриманих коштів поворотною фінансовою допомогою згідно з підпунктом 14.1.257 ПК

Отримання коштів за договором позики

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл