Головбух

Середній заробіток компенсується — коригуємо ЄСВ, ПДФО та військовий збір

 • 19 листопада 2015
 • 127

Підприємства, що виплачували мобілізованим працівникам середній заробіток,мали на ці виплати нараховувати та утримувати ЄСВ,оподатковувати їх ПДФО та військовим збором.Однак днями порядок компенсації середнього заробітку мобілізованих працівників змінено

Відповідно до Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2015 № 105 (далі — Порядок № 105), компенсація з бюджету середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — мобілізований працівник) виплачувалася підприємствам починаючи з січня 2015 року.

Підприємства, які нараховували у 2014 році середній заробіток мобілізованим працівникам, нараховували (а також утримували) єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) і військовий збір на загальних підставах.

Однак із 12.11.2015 постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 105» від 04.11.2015 № 911 (далі — Постанова № 911) поширила дію Порядку № 105, зокрема, на мобілізованих працівників, яких призвано з 18.03.2014. Тож у підприємств з’явилась можливість отримати компенсацію з бюджету середнього заробітку мобілізованих і за минулий період, а саме з березня по грудень 2014 року.

У разі отримання компенсації з бюджету змінюється код категорії застрахованої особи (під час звітування з ЄСВ) та код ознаки доходу (під час звітування з ПДФО і військового збору), адже відповідно до законодавства компенсація з бюджету середнього заробітку мобілізованих працівників не підлягає оподаткуванню та нарахуванню ЄСВ, тож підприємства щодо таких виплат мають провести перерахунок і, відповідно, відобразити їх у звітності.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Порядок перерахунку витрат на виплату середнього заробітку

Відповідно до підпункту 169.4.3 Податкового кодексу України (ПК) роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку (а саме ПДФО та військового збору) за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Тож лише після подання до органу соціального захисту населення Звіту про фактичні витрати на виплату компенсації середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом (за формою, нннаведеною у додатку 1 до Порядку № 105), за звітні місяці 2014 року — підприємство може провести перерахунок сплачених ЄСВ, ПДФО і військового збору.

Отримані в результаті суми переплати слід скоригувати у:

 • Звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма № Д4; далі — Звіт з ЄСВ);
 • Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ; далі — Податковий розрахунок).

Звіт з ЄСВ

Відповідно до пункту 5 розділу V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435, якщо страхувальником здійснюється донарахування (зменшення) ЄСВ у зв’язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх періодах, застосовують коди типу нарахувань, передбачені пунктом 9 розділу IV цього Порядку (а саме, коди типу нарахувань «2» і «3»).

Тож у Таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованим особам» Звіту з ЄСВ за поточний звітний місяць переплату з ЄСВ відображатимуть двома рядками.

У першому рядку так заповнюють реквізити:

 • 9 «Код категорії ЗО» — 47;
 • 10 «Код типу нарахувань» — 3;
 • 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — зазначають місяць 2014 року, за який проводять коригування;
 • 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)» і 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» — вказують суму середнього заробітку за місяць 2014 року, який коригують;
 • 20 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)» і 21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід)» — вказують суму ЄСВ (утриманого, нарахованого), яку зменшують.

У другому рядку так заповнюють реквізити:

 • 9 «Код категорії ЗО» — 48;
 • 10 «Код типу нарахувань» — 2;
 • 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — зазначають місяць 2014 року, за який проводять коригування;
 • 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)» — вказують суму компенсації середнього заробітку за місяць 2014 року, який коригують;
 • 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок», 20 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)» і 21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (на заробітну плату/дохід)» — проставляють нулі «0,00».

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Використання коду типу нарахувань «2» з кодом категорії застрахованої особи «48» не приведе до нарахування штрафних санкцій, оскільки ЄСВ на таку ознаку доходу не нараховують (не утримують).

Податковий розрахунок

Відповідно до пункту 4.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі — Порядок № 4), уточнюючий Податковий розрахунок подають у разі необхідності проведення коригувань Податкового розрахунку після закінчення строку його подання. Його можна подавати як за звітний період, так і за попередні періоди.

У І розділі уточнюючого Податкового розрахунку, керуючись абзацом 2 пункту 4.4 Порядку № 4, коригування сум переплати ПДФО слід відобразити також двома рядками:

 • для виключення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 указати «1»;
 • для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 указати «0».

При цьому ознака доходів у першому рядку буде зазначена як «101», у другому — «128».

Суми військового збору коригують шляхом:

 • виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації, тобто у рядку «Військовий збір — виключення****» потрібно повторити всі графи помилкового рядка;
 • відображення у рядку «Військовий збір» правильної інформації.

Строковики і контрактники

Постанова № 911 поширила дію Порядку № 105 також на працівників:

 • призваних на строкову військову службу (далі — строковики);
 • прийнятих на військову службу за контрактом (далі — контрактники).

Тож підприємства за такими працівниками за минулі звітні місяці 2015 року також можуть отримати з бюджету компенсацію середнього заробітку. Однак щодо нарахувань за такими працівниками не потрібно проводити жодних перерахунків ЄСВ, ПДФО і військового збору.

Пояснюється це тим, що частина сьома статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI та підпункт «и» підпункту 165.1.1 ПК стосуються виключно компенсації з бюджету середнього заробітку мобілізованих працівників. Тож компенсацію середнього заробітку строковиків і контрактників оподатковують на загальних підставах, як і на загальних підставах на неї нараховують (і утримують) ЄСВ.

НОРМАТИВНА БАЗА

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями)

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (із змінами і доповненнями)

Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 105» від 04.11.2015 № 911

 

 Див. кодифікований текст нормативного акта у редакції постанови КМУ від 04.11.2015 № 911 на с.    цього номера тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» (прим. ред.).

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл