Головбух

Збиткова декларація з податку на прибуток за три квартали

  • 21 жовтня 2015
  • 48

Можливість подання квартальної збиткової декларації з податку на прибуток ― неабияка нагода достроково припинити сплату щомісячних авансових внесків. Уперше з початку 2015 року податківці не заперечили такого права при звітуванні за три квартали

Минулорічна редакція Податкового кодексу України (ПК) давала право платнику щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (далі ― авансові внески), який за підсумками І кварталу не отримав прибуток або отримав збиток, передчасно поставити крапку на сплаті таких внесків до березня наступного року. Однак з початку 2015 року таке право законотворці прибрали, хоча теоретичну можливість подати таку декларацію залишав, на нашу думку, пункт 9 підрозділу 4 розділу ХХ ПК.

Завдяки прийнятому Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII (далі ― Закон № 652) відбулася «реінкарнація» права подання квартальної збиткової декларації з податку на прибуток. До того ж зміни до пункту 57.1 ПК відповідно до Закону № 652 дають аж три можливості подати таку декларацію та достроково припинити сплату авансових внесків протягом одного календарного року. Для цього можна:

1) подати збиткову податкову декларацію разом із фінансовою звітністю за перший квартал. У такому випадку можна не сплачувати авансові внески з червня по грудень звітного (податкового) року та з січня по травень наступного року;

2) відзвітувати про збитки або неотримання прибутку за півріччя. Тоді авансові внески можна не сплачувати з вересня по грудень звітного (податкового) року та з січня по травень наступного року;

3) задекларувати збиток або неотримання прибутку за підсумками трьох кварталів. Тоді сплата авансових внесків припиняється у грудні звітного (податкового) року та з січня по травень наступного року.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Право подати збиткову декларацію за три квартали 2015 року

Після набрання чинності Законом № 652 уперше право передчасно припинити сплату авансових внесків виникає по закінченні трьох кварталів 2015 року. Знову-таки теоретичну можливість заперечити таке право дає, на нашу думку, пункт 9 підрозділу 4 розділу ХХ ПК, який вимагає сплачувати авансові внески до травня 2016 року за минулорічною редакцією пункту 57.1 ПК.

Утім, віддамо належне послідовності роз’яснень податківців ― вони проігнорували згадану норму перехідних положень ПК і при звітуванні за І квартал 2015 року (див. лист ДФС від 29.04.2015 № 15562/7/99-99-15-02-01), і при визначенні права подати збиткову декларацію за три квартали 2015 року (див. лист ДФС від 05.10.2015 № 21075/6/99-95-42-03-15). Однак в останньому випадку ― це безперечно позитивна відповідь для платників податку на прибуток, які зможуть достроково припинити сплату авансових внесків.

Тож податківці не заперечують права платника авансових внесків подати збиткову декларацію з податку на прибуток за три квартали 2015 року.

Вріз 1

Відповідно після подання такої квартальної податкової декларації платник податку на прибуток зможе не сплачувати авансові внески у період з грудня 2015 року по травень 2016 року. А податкові зобов’язання потрібно буде визначати на підставі поданих податкових декларацій.

Додамо, що у листі ДФС від 05.10.2015 № 21075/6/99-95-42-03-15 податківці окремо наголошують на відсутності зворотної сили у законів. Тобто вперше квартальну збиткову податкову декларацію можна подати за три квартали 2015 року без можливості відзвітувати за вже минулі квартали за допомогою уточнюючих декларацій.

Розрахунок об’єкта оподаткування

Як відомо, з початку 2015 року діють повністю змінені правила розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. Для його визначення потрібно взяти фінансовий результат до оподаткування, розрахований за правилами бухгалтерського обліку, та скоригувати його на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК.

Водночас залишається нерозв’язаною проблема обов’язкового застосування різниць усіма платниками податку на прибуток, які звітують не за підсумками податкового (звітного) року. Податківці так і не оприлюднили свою позицію з приводу такої ситуації, а законотворці не внесли жодних змін до ПК, тому коротко нагадаємо суть проблеми.

Потреба коригувати «бухгалтерський» фінансовий результат на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК, залежить від розміру доходу підприємства. Якщо платник податку на прибуток отримає менше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу, розрахованого за останній річний звітний (податковий) період, то виникає право не застосовувати всі різниці, передбачені розділом ІІІ ПК. Таке право виникає не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу.

Вріз 2

Для того щоб скористатися правом не коригувати «бухгалтерський» фінансовий результат, «малодоходне» підприємство також має повідомити контролюючий орган про рішення не застосовувати різниці. Роблять це за допомогою декларації з податку на прибуток, яку подають за перший рік у безперервній сукупності років, у кожному з яких дотримано критерій величини доходу (пп. 134.1.1 ПК).

Водночас податковий (звітний) рік для платника податку на прибуток починається з першого календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року (п. 137.4 ПК).

Тобто норми ПК «прив’язують» можливість зазначення рішення щодо незастосування різниць до річного звітного періоду. Тому таке рішення вперше можна буде зазначити тільки у податковій декларації з податку прибуток за 2015 рік.

Вріз 3

Відповідно при звітуванні за підсумками трьох кварталів 2015 року підприємство чисто технічно не зможе ані визначити розмір річного доходу для порівняння з вартісним критерієм доходу, ані, звісно, повідомити про рішення не застосовувати різниці у річній декларації з податку на прибуток. Тому й виникає обов’язок застосовувати всі різниці, передбачені розділом ІІІ ПК.

Так само після квартального звітування з урахуванням різниць залишається нез’ясованою можливість повернутися до незастосування різниць, якщо підприємство все ж таки отримає менше 20 млн. грн. доходу за підсумками 2015 року. І навіть якщо б таке право не заперечували податківці, то чи потрібно було б тоді відкоригувати квартальні показники об’єкта оподаткування податком на прибуток, при визначенні яких застосовували різниці?

Звісно, така ситуація може аж ніяк не обходити тільки збиткове так зване високодоходне підприємство, яке планує отримати більше 20 млн. річного доходу. Адже застосування різниць йому однаково не уникнути.

Форма декларації

Попри те, що нові правила розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток чинні вже майже рік, підприємства за давньою традицією так і не отримали нову декларацію з податку на прибуток. Тож наразі залишається чинною повністю не актуальна Податкова декларація з податку на прибуток підприємства, форма якої затверджена наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 872 (далі ― Декларація № 872). Форма такої декларації абсолютно не враховує нових особливостей розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток, які чинні з 01.01.2015.

Вріз 4

Однак до затвердження нової форми декларації з податку на прибуток доведеться подавати саме Декларацію № 872. Водночас при звітуванні за півріччя 2015 року податківці рекомендували поряд з чинною декларацією використовувати й проект уніфікованої форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств (далі ― Проект декларації) у вигляді доповнення до Декларації № 872 (див. лист ДФС від 29.07.2015 № 27719/7/99-99-19-02-01-17).

Додамо, що Проект декларації розміщено на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» підрозділу «Регуляторна політика» розділу «Діяльність».

Якщо податківці раптом не затвердять нової форми декларації, то при звітуванні за три квартали 2015 року радимо діяти за принципом, наведеним у роз’ясненні податківців для піврічного звітування. Тобто платникам податку на прибуток варто відображати об’єкт оподаткування та податкові зобов’язання з податку на прибуток у Декларації № 872, а сам розрахунок такого об’єкта наводити у Проекті декларації, який буде доповненням до чинної декларації.

Отже, податківці допускають можливість відзвітувати з податку на прибуток за три квартали 2015 року та достроково припинити сплату авансових внесків. Однак збитковим платникам таких внесків, які не планують отримати 20 млн. грн. доходу за 2015 рік, потрібно добре зважити всі «за» і «проти» подання квартальної декларації через обов’язковість застосування різниць, передбачених розділом ІІІ ПК.

Вріз 1

Важливо

Граничний термін подання

податкової декларації з податку на прибуток за три квартали 2015 року настає 09.11.2015

Вріз 2

Важливо

Обов’язково застосовують всі різниці,

передбачені розділом ІІІ ПК, платники податку на прибуток, які отримають більше 20 млн. грн. річного «бухгалтерського» доходу

Вріз 3

Врахуйте

Вперше відзвітувати з податку на прибуток

без застосування різниць можна буде за підсумками 2015 року

Вріз 4

Врахуйте

Разом із Декларацією № 872

податківці рекомендують подавати у вигляді доповнення й новий проект декларації з податку на прибуток

 

 Ми порушували цю проблему у статті О. Січа «Дострокове припинення сплати щомісячних авансових внесків: реінкарнація права від законодавця» у тижневику «Головбух» № 30/2015 на с. 14.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл