Головбух

Придбали телевізор для директора: чи можна амортизувати

  • 19 квітня 2017
  • 1968

Чи можна телевізор, придбаний для кабінету директора, вважати основним засобом, використовуваним у господарській діяльності, нараховувати податкову амортизацію та відповідно зменшувати оподатковуваний прибуток?

З метою оподаткування податком на прибуток термін «невиробничі основні засоби» означає основні засоби, не призначені для використання у господарській діяльності платника податку. При цьому господарська діяльність — діяльність особи, пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг і спрямована на отримання доходу.

Але податківці й платники податків по-різному тлумачать поняття «невиробничі основні засоби». Найімовірніше, податківці наполягатимуть, що телевізор є невиробничим основним засобом, позаяк можливість отримання доходу від його використання обгрунтувати складно.

Водночас «сміливі» платники можуть «поборотися» за «виробничість» телевізора. Звісно, якщо директор насправді використовує телевізор з виробничою метою, наприклад, показує клієнтові відеоматеріали, зйомка яких саме є послугою, яку надано цьому клієнту. Таким платникам знадобиться підготувати відповідний пакет доказових документів: наказ директора і первинку. Проте гарантією «виробничого» телевізора для платника буде лише індивідуальна консультація ДФС.

Розглянемо обидва випадки, тобто як на об’єкт оподаткування податком на прибуток впливає «виробничий» і «невиробничий» телевізор.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Коригувати чи ні — ось у чому суть

Базою оподаткування податком на прибуток є фінрезультат до оподаткування, визначений за правилами бухобліку та відкоригований на різниці (пп. 134.1.1 Податкового кодексу України; ПК).

Коригувати фінрезультат до оподаткування на різниці, передбачені розділом ІІІ ПК, обов’язково мають так звані «високодохідні» підприємства, які отримали понад 20 млн грн доходу за останній звітний рік. Інші платники податку на прибуток мають право прийняти рішення не застосовувати такі коригування.

Для підприємства, яке не застосовує різниць, поняття «виробничий» та «невиробничий» основний засіб не мають жодного значення. Адже такий основний засіб впливатиме на розрахунок податку на прибуток винятково через «бухгалтерський» фінансовий результат.

Потреба коригувати фінансовий результат до оподаткування щодо виробничих або невиробничих основних засобів виникатиме у платника податку на прибуток, який застосовує різниці (ст. 138 ПК).

Ні дня без ТМЦ: як оприбутковувати

Придбали телевізор для директора: чи можна амортизувати
Віктор Онищенкоексперт з обліку та оподаткування, м. Чернігів
Оприбуткування товарно-матеріальних цінностей — справа буденна для бухгалтера. Але й під час цієї звичайної господарської операції можуть виникати нестандартні ситуації, що потребують відповідей на різні облікові запитання. Як розподілити транспортно-заготівельні витрати? Чи включати ту чи ту витрату до первісної вартості запасів? Чи відносити нестачу до первісної вартості ТМЦ? У статті "Оприбуткування ТМЦ на підприємстві." Ми розглянули надходження ТМЦ з усіх, навіть не надто зручних облікових ракурсів. І тоді усі ТМЦ-спірності не створюватимуть «дірок» у бухгалтерії, а вам дискомфорту.

Різниці за «невиробничим» телевізором

Насамперед нагадаємо, що витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, а також на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів не підлягають податковій амортизації. Їх проводять за рахунок відповідних джерел (пп. 138.3.2 ПК).

У разі ліквідації чи продажу окремого об’єкта невиробничих основних засобів фінрезультат до оподаткування збільшують на його залишкову вартість, визначену за правилами бухобліку, й на суму «бухвитрат» на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів (п. 138.1 ПК).

У разі продажу об’єкта невиробничих основних засобів фінрезультат зменшують на суму первісної вартості його придбання або виготовлення і витрат на його ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, в т. ч. віднесених до витрат згідно з правилами бухобліку, але не більше за суму доходу (виручки), отриманого від такого продажу (п. 138.2 ПК).

Коригування за «виробничим» телевізором

Читайте продовження статті

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Придбали телевізор для директора: чи можна амортизувати
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби
Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл