Умовні коди у податковій накладній на нерухомість і програмну продукцію

449
Об’єкти нерухомості та програмна продукція — такі самі повноцінні предмети договорів купівлі-продажу, міни, дарування тощо, як будь-яке інше майно. Тому їх постачання — під пильним оком ПДВ-контролю

Проналізувавши деякі позиції Державного класифікатора будівель та споруд (ДК 018-2000), затвердженого наказом Держстандарту від 17.08.2000 № 507, ми дійшли такого висновку.

Умовні коди у податковій накладній на нерухомість і програмну продукцію Порада: У пригоді вам неодмінно стане «Як обрати умовний код для податкової накладної»

Будинок (житловий чи нежитловий) є, по суті, будівлею (житловою чи ні). З огляду на це зазначення замість коду 00101 (житловий будинок) коду 00108 (житлова будівля) не мусить вважатися помилкою. Це дуже важливо, адже якщо у визначенні коду помилиться продавець, він матиме офіційний безштрафний «тайм-аут». Натомість покупець у разі виявлення помилкового коду у податковій накладній залишиться без податкового кредиту з ПДВ. Якщо податківці мають про це іншу думку, було б добре, якби вони поділилися нею з платниками ПДВ.

Житлове vs нежитлове приміщення

У Довіднику умовних кодів трапляються такі поняття, як «нежитлове приміщення» (код 00115), «нежиле приміщення» (код 00113) та «житлове приміщення» (код 00104).

Здавалося б, їх неважко розрізнити: нежитлове приміщення — це приміщення, не придатне до проживання, нежиле приміщення — приміщення, придатне для проживання, але в ньому ніхто не мешкає. Житлове приміщення — і придатне, і призначене для проживання.

Свого часу Мінбуд надав роз’яснення цих понять. Так, він встановив, що під час визначення житлових і нежитлових приміщень потрібно керуватися державними будівельними нормами ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення», а також нормативними вимогами державних наглядових органів стосовно забезпечення проектами стійкості будівель, надійності їх експлуатації, протипожежної безпеки, екологічних та санітарно-гігієнічних правил і норм щодо складових комплексу та їх функціональної належності.

І за додатком Б «Терміни та визначення понять» ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення»:

  • житлове приміщення — опалюване приміщення, розташоване у наземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-гігієнічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізованого випромінювання;
  • нежитлове приміщення — приміщення в структурі житлового будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.

За пунктом 2.50 розділу «Нежитлові поверхи (приміщення)» ДБН В.2.2-15-2005 у першому, другому та цокольному поверхах житлових будинків допускається розміщувати приміщення адміністративні, магазинів роздрібної торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування тощо згідно з переліком та відповідними вимогами щодо загальної площі та кількості відвідувачів.

Умовні коди у податковій накладній на нерухомість і програмну продукцію Увага: Нежитлове приміщення — приміщення в структурі житлового будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин

Крім того, за Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 № 417-VIII нежитлове приміщення — ізольоване приміщення у багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом нерухомого майна. Характеристику нежилого приміщення надає Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.2001 № 2866-III. Це приміщення, яке входить до житлового комплексу, але не належить до житлового фонду і є самостійним об’єктом цивільно-правових відносин.

Тож з огляду на викладене доходимо висновку, що «нежиле приміщення» та «нежитлове приміщення» мають бути тотожними поняттями. Що знов-таки зумовлює колізію — який код обрати, щоб не «помилитися»?

Постачання програмної продукції

На особливу увагу заслуговує програмна продукція, умовним кодом якої — 00502 — нещодавно поповнився Довідник умовних кодів. Нагадаємо, що за пунктом 26-1 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (ПК) тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції.

Читайте продовження статтіПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль