Головбух

ПДФО зі спадщини: хто, коли, скільки

  • 7 жовтня 2015
  • 6

При спадкуванні ПДФО сплачувати не потрібно.Але іноді сплачувати цей податок з вартості спадщини таки доводиться.З’ясуємо,хто ж має платити ПДФО із вартості спадщини, а хто від такого обов’язку звільнений, а також коли та за якими ставками його сплачувати

Для різних категорій спадкоємців встановлені різні ставки податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Ставки ПДФО

Пункт 174.2 Податкового кодексу України (ПК) передбачає застосування трьох розмірів ставок ПДФО для оподаткування спадщини. Яку саме застосовувати — залежить від об’єкта спадкування та статусу спадкоємця.

нульова ставка

Нульову ставку ПДФО застосовують у кількох випадках. Найпоширенішим є випадок, коли спадкоємець — член сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. «а» пп. 174.2.1 ПК). Хто є членом сім’ї першого ступеня споріднення, визначає підпункт 14.1.263 ПК. Це батьки фізособи, її чоловік або дружина, діти, у т. ч. усиновлені. Тож коли спадкоємцем буде одна із цих осіб, то незалежно від об’єкта спадкування ставка ПДФО становитиме 0%. Відповідно, й податок сплачувати не потрібно.

Також нульову ставку застосовують, коли спадкоємцем є інвалід І групи, дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування. Проте така ставка спрацює лише у разі спадкування нерухомості, рухомого майна або готівкових чи безготівкових коштів (пп. «б» пп. 174.2.1 ПК). А от при спадкуванні зазначеними особами, наприклад, цінних паперів, майнових чи немайнових прав доведеться сплатити ПДФО.

Не потрібно утримувати ПДФО й тоді, коли дитина-інвалід успадковує нерухоме або рухоме майно.

Зверніть увагу! Для застосування нульової ставки ПДФО при спадкуванні інвалідом І групи, дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, або дитиною-інвалідом не має значення ступінь споріднення зі спадкодавцем. Головне — наявність відповідного статусу у спадкоємця.

Також нульову ставку застосовують при спадкуванні будь-яким спадкоємцем грошових заощаджень, поміщених:

  • до 02.01.1992 — в Ощадбанк СРСР та установи державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери;
  • протягом 1992-1994 років — в установи Ощадбанку України та колишнього Укрдержстраху, погашення яких не відбулося.

В усіх інших випадках при спадкуванні доведеться сплачувати ПДФО.

ставка 5%

За ставкою ПДФО 5% оподатковують будь-які об’єкти спадщини, які успадковують особи, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 ПК).

ВРІЗ 1

Сюди потрапить і оподаткування спадщини у вигляді цінних паперів, майнових чи немайнових прав, спадкоємцями яких є інвалід І групи, дитина-сирота або дитина, позбавлена батьківського піклування.

ставка 15% або 20%

А от якщо спадкоємцем чи спадкодавцем буде нерезидент України, то при оподаткуванні спадщини потрібно застосовувати ставку ПДФО 15% (20%).

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Визначення вартості спадщини

Щоб установити суму податку, потрібно визначити вартість спадщини.

Вартість успадкованої нерухомості або рухомого майна визначають на підставі проведеної оцінки. Це передбачає стаття 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» від 12.07.2001 № 2658-ІІІ (далі — Закон № 2658).

Зверніть увагу! Коли при спадкуванні майна застосовують нульову ставку ПДФО, то проводити оцінку не обов’язково. З цим погоджувалися й податківці (див. лист МДЗ від 25.12.2013 № 20795/5/99-99-17-03-03-16). А з 01.01.2015 у абзаці 8 частини другої статті 7 Закону № 2658 зазначено, що проведення оцінки обов’язкове при оподаткуванні майна згідно із законом, крім випадків визначення розміру ПДФО при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

ВРІЗ 2

Окремий порядок визначення вартості встановлено при спадкуванні легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Їх вартість визначають не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (п. 174.7, 173.1 ПК).

Середньоринкову вартість має розраховувати Мінекономрозвитку відповідно до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2013 № 403. До того ж Мінекономрозвитку має щоквартально оприлюднювати на своєму веб-сайті середньоринкову вартість транспортних засобів для кожної марки та моделі транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу. Проте наразі такої інформації на сайті Мінекономрозвитку немає. Тож спадкоємцям доведеться оподатковувати легкові автомобілі, мотоцикли та мопеди не нижче їх оціночної вартості.

Але, як зазначали, проводити оцінку майна потрібно тільки для випадків, коли спадщина оподатковується за ставкою 5% або 15% (20%).

При спадкуванні земельних ділянок для визначення суми ПДФО використовують нормативну грошову оцінку такої ділянки (ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV). Це правило не поширюється на спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом і за правом представлення, а також при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Декларування та порядок сплати ПДФО

сплата резидентами

Пункт 174.3 ПК визначає, що відповідальним за сплату ПДФО до бюджету є спадкоємець. До того ж фізособи-резиденти мають зазначити вартість спадщини в податковій декларації про майновий стан та доходи. На сьогодні її чинна форма затверджена наказом МДЗ від 11.12.2013 № 793. У ній вартість спадщини зазначають у рядку 01.05 розділу ІІ. Потрібно також заповнити додаток 2 до декларації. У ньому зазначають найменування та характеристику об’єкта спадщини, його вартість та суму ПДФО.

ВРІЗ 3

Нагадаємо, що податкову декларацію про майновий стан та доходи подають до 1 травня наступного за звітним року. А сплатити задекларований ПДФО потрібно до 1 серпня.

Проте фізособа може сплатити ПДФО із вартості спадщини до нотаріального оформлення об’єкта спадщини. Тоді подавати річну декларацію не потрібно (абз. 2 п. 174.3 ПК).

сплата нерезидентами

Трохи інакша справа з оподаткуванням спадщини у спадкоємців-нерезидентів. Вони зобов’язані сплачувати ПДФО до нотаріального оформлення об’єктів спадщини. Без документа про сплату ПДФО нотаріус не видає їм свідоцтво про право на спадщину (абз. 2 п. 174.4 ПК).

Звітність нотаріусів щодо спадщини

Окрім спадкоємців звітувати щодо спадщини мають також нотаріуси. Вони подають фіскальному органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому розділом ІІІ ПК для податкового розрахунку. Таку інформацію нотаріусам потрібно подавати за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса (п. 174.4 ПК).

Як роз’яснили податківці в узагальнюючій податковій консультації від 17.07.2015 № 507, нотаріуси мають у податковому розрахунку форми № 1ДФ зазначати:

  • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта фізособи (для фізособи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), про яку надається інформація (графа 2 розділу І);
  • суму нарахованого доходу (графа 3а розділу І);
  • суму сплаченого ПДФО (графа 4 розділу І);
  • ознаку доходу згідно з довідником ознак доходів (графа 5 розділу І).

При цьому використовують ознаку доходу «113»-«117» залежно від спадкоємця.

Але втішає, що податківці не наполягають на штрафах за пунктом 119.2 ПК за неподання або несвоєчасне подання нотаріусами форми № 1ДФ. Адже інформація, яку має подавати приватний нотаріус до фіскального органу, не є податковою звітністю в розумінні розділу ІІ ПК.

ВРІЗ 1

Зверніть увагу!

За ставкою ПДФО 5% оподатковується вартість спадщини, яку успадковують особи, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення

ВРІЗ 2

Важливо!

Проводити оцінку спадщини не потрібно при застосуванні нульової ставки ПДФО

ВРІЗ 3

Зверніть увагу!

Спадкоємець-резидент має зазначити вартість спадщини та суму ПДФО у податковій декларації про майновий стан і доходи

 

 Йдеться про облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР.

 Узагальнююча податкова консультація щодо подання до контролюючого органу фізичними особами, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність, інформації про посвідчені договори продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами), про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл