Головбух

Громадська організація і підприємницька діяльність: перевірка на сумісність

  • 29 вересня 2015
  • 18

Громадська організація зі статусом неприбуткової видає газету. Іноді ця організація отримує кошти за розміщення реклами в газеті від юридичних та фізичних осіб. Проаналізуємо, чи суперечить це умовам неприбутковості

Громадське об’єднання створюють як добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права задля здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів. За організаційно-правовою формою таке об’єднання є громадською організацією або громадською спілкою.

Відмінною рисою громадської організації є те, що її засновниками та членами (учасниками) виступають фізичні особи (ст. 1 Закону України «Про громадські об’єднання» від 22.03.2012 № 4572-VI; далі ― Закон № 4572).

Попри те, що основною метою діяльності громадської організації не може бути отримання прибутку, частина друга статті 21 Закону № 4572 передбачає право для такої організації здійснювати підприємницьку діяльність. Однак така діяльність має відповідати меті (цілям) громадської організації та сприяти її досягненню.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Податковий статус громадської організації

З погляду податкового законодавства громадське об’єднання (у т. ч. громадська організація) належить до неприбуткових організацій та не є платником податку на прибуток за умови дотримання всіх критеріїв, передбачених пунктом 133.4 Податкового кодексу України (ПК). Однією з вимог для дотримання статусу неприбутковості є наявність в установчих документах інформації щодо заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників, членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

Оновлені правила щодо присвоєння статусу неприбутковості почали діяти з 13.08.2015, коли набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII. Тож неприбуткові організації, зареєстровані до цієї дати, зобов’язані привести свої установчі документи у відповідність до норм пункту 133.4 ПК (п. 35 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). Привести до ладу свої установчі документи таким «старим» організаціям потрібно до 01.01.2017. До цієї дати їх не зможуть виключити з реєстру неприбуткових установ та організацій.

Отримання доходів

Податковий кодекс не заперечує можливості отримання доходів неприбутковою організацією. Однак такі доходи можна використовувати винятково для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності відповідно до установчих документів (пп. 133.4.2 ПК).

Водночас наголошуємо, що пункт 133.4 ПК не обмежує джерела отримання доходів неприбутковою організацією, а лише визначає цільовий напрям їх використання.

Тому розділ ІІІ ПК не виключає можливості отримання неприбутковою організацією доходів (прибутків) від підприємницької діяльності, якщо це прямо не заборонено її профільним законом.

Вріз 1

Зважаючи на те, що Закон № 4572 не забороняє громадській організації здійснювати підприємницьку діяльність, така організація може, зокрема, надавати послуги з розміщення платної реклами без наслідків нарахування податку на прибуток.

Підтверджує це й лист ДФС від 10.08.2015 № 16782/6/99-99-19-02-02-15. Відповідно до цього роз’яснення громадська організація має право вести підприємницьку діяльність та отримувати дохід від неї. Проте такий дохід не може бути розподілений між засновниками та членами громадської організації і має бути спрямований винятково на досягнення мети громадської організації.

Окремої уваги заслуговує й лист ДФС від 22.09.2015 № 20075/6/99-95-42-03-15. У ньому податківці роз’яснили можливість отримання громадською організацією доходів від надання в оренду приміщень. Такі доходи так само не є об’єктом оподаткування податком на прибуток за умови спрямування коштів на ведення статутної діяльності неприбуткової організації.

Як бачимо, для цілей оподаткування податком на прибуток ключову роль відіграє визначення статутної діяльності громадської організації, а також напрям використання доходів відповідно до установчих документів. Тож при виявленні потреби внесення змін до таких документів рекомендуємо з цим не баритися. Адже доповнення установчих документів можливістю отримання доходів від підприємницької діяльності прямо не пов’язане з приведенням таких документів у відповідність до пункту 133.4 ПК. Тому сподіватися на граничний строк внесення змін до установчих документів до 01.01.2017 було б ризиковано.

Нецільове використання коштів

Якщо умов цільового використання коштів не буде дотримано, то потрібно буде самостійно нарахувати та сплатити податок на прибуток. Для цього неприбуткова організація у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, зобов’язана буде подати звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. Такий звіт охопить період з початку року по останній день місяця, у якому було вчинено таке порушення. Податкове зобов’язання розраховуватимуть виходячи із суми операції нецільового використання коштів.

Після цього така неприбуткова організація буде виключена контролюючим органом з реєстру неприбуткових установ та організацій.

Вріз 2

Надалі неприбуткова організація буде зобов’язана перейти на щоквартальне звітування з податку на прибуток з поданням квартальної фінансової звітності. Починати звітувати за новими правилами доведеться з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року. А з наступного року неприбуткова організація ― платник податку на прибуток перейде на річне звітування з податку на прибуток без обов’язку сплати щомісячних авансових внесків.

Наголосимо, що у разі встановлення нецільового використання коштів контролюючим органом наслідки будуть ще неприємнішими. Окрім податкового зобов’язання з податку на прибуток податківці нарахують ще й штрафні санкції та пеню за загальними правилами. Їх нараховуватимуть починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

Для отримання податкової інформації контролюючі органи вправі проводити зустрічні звірки даних щодо неприбуткових організацій. Такий інструмент призначений для підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків між платниками податків та неприбутковими організаціями.

Резюмуємо

Громадська організація може надавати послуги з розміщення платної реклами без податкових наслідків з податку на прибуток за дотримання всіх умов згідно з пунктом 133.4 ПК. До того ж зважаючи на вагомість можливих санкцій, які можуть загрожувати такій організації, рекомендуємо діяти якомога обережніше та надавати платні послуги лише у випадках, передбачених установчими документами громадської організації.

Вріз 1

Важливо

Громадська організація

вправі здійснювати підприємницьку діяльність без наслідків нарахування податку на прибуток

Вріз 2

Важливо

Неприбуткову організацію,

яка не дотрималася умов неприбутковості, буде виключено з реєстру неприбуткових установ та організацій

 

 Крім оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску.

 Детальніше про нові вимоги до неприбуткових організацій див. коментар О. Січа «Ізнов за рибу гроші… або Податкові новації для неприбуткових організацій» у тижневику «Головбух» № 30/2015, с. 15.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл