Облік безоплатно отриманих імпортних товарів

1324
Навіть якщо імпортний товар було отримано безкоштовно і для нього передбачена нульова вартість, у податковій накладній такий товар необхідно відобразити за справедливою ціною

Припустимо, що нерезидент безоплатно надав підприємству певні імпортні товари на безоплатній основі. Логічно, що якщо товар надано на безоплатній основі, то підприємству він (чи вони, якщо товарів багато) нічого не коштували, тобто – були отримані безкоштовно.

Проте, навіть якщо нерезидент зробить щедрий подарунок підприємству та надасть йому певні товари безкоштовно, підприємству все одно доведеться відобразити їх у податковій декларації, а також зазначити «справедливу» вартість таких товарів.

Пропонуємо детальніше розглянути порядок обліку таких імпортних подарунків.

Облік імпортних «подарунків»

Необхідність відображення у податкових документах таких «подарованих» товарів засвідчено у П(С)БО 9. Відповідно до цього стандарту, первісною вартістю запасів, отриманих безоплатно визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, які передбачені у пункті 9 П(С)БО 9. Така вартість формується із суми ввізного мита, суми непрямих податків, транспортно-заготівельних витрат та інших типів витрат, що пов'язані із отриманням товарів.

Взагалі, під справедливою вартістю розуміють суму, за яку актив можна продати чи сплатити податкові зобов'язання за звичайних умов на певну дату, відповідно до пункту 4 П(С)БО 19. Тобто – вартість має бути встановлена на рівні купівельної вартості аналогічних товарів.

Справедлива вартість для безоплатно отриманих імпортних товарів визначають на основі фактурної вартості, що прописана в інвойсі. Також не варто орієнтуватися на митну вартість товарів, що зазначається у митній декларації, адже митна декларація не є первинним документом для оприбуткування імпортного товару.

На дату отримання таких товарів виникає дохід, адже відповідно до пункту 5 П(С)БО 15, на дату отримання товару відбувається збільшення активів, що також зумовлює зростання власного капіталу.

Відповідно до всього вищезазначеного, отримані імпортні товари відображаються в обліку резидента за справедливою вартістю та одночасно на цю вартість визначається дохід.

Оподаткування безоплатно отриманого імпортного товару

Операція по безоплатному отриманню від нерезидента товарів не підлягає під дію підпункту 140.5.4 Податкового кодексу України (ПК), і не призводить до виникнення різниць між бухгалтерським фінансовим результатом та об’єктом оподаткування податку на прибуток.

Незалежно від того, чи будуть імпортні товарі оплачуватись надалі, сума ПДВ за цими товарами залежить від їх митної вартості. Отже сума ПДВ, що була сплачена при розмитненні ввезених на митну територію України товарів, у разі їх безоплатного отримання включається до складу податкового кредиту платнику ПДВ на підставі оформленої митної декларації.

Пропонуємо розглянути приклад відображення безоплатно отриманого імпортного товару:

  • Припустимо, що митна вартість товару, безоплатно отриманого від нерезидента становить 5000 євро, а курс валюти на момент оформлення митної декларації становить 29,00 грн.

Під час митного оформлення було сплачено наступні обов’язкові податкові платежі:

  • Ввізне мито (10%) – (5000 х 29,00) х 10% = 14 500 грн;
  • ПДВ (20%) – ((5000 х 29,00) + 14 500) х 20% = 31 900 грн;
  • Вартість послуг доставки товару – 5000 грн без врахування ПДВ;
  • Справедлива вартість товару складає 150 000 грн.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума

Дт

Кт

1

Сплачено на митниці:

ввізне мито;

ПДВ

377

377

311

311

14500

31900

2

Оприбутковано імпортний товар за справедливою вартістю

281

718

150000

3

Віднесено до податкового кредиту суму ПДВ (на підставі митної декларації)

641/ПДВ

377

31900

4

Включено до первісної вартості товару:

суму ввізного мита;

вартість послуг з доставки

281

281

377

631

14500

5000

5

Оплачено послуги з доставки

631

311

5000

6

Віднесено на фінансовий результат дохід від безоплатно отриманих товарів

718

791

150000Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль