Головбух

Облік безоплатно отриманих імпортних товарів

  • 13 квітня 2017
  • 3260

Навіть якщо імпортний товар було отримано безкоштовно і для нього передбачена нульова вартість, у податковій накладній такий товар необхідно відобразити за справедливою ціною

Припустимо, що нерезидент безоплатно надав підприємству певні імпортні товари на безоплатній основі. Логічно, що якщо товар надано на безоплатній основі, то підприємству він (чи вони, якщо товарів багато) нічого не коштували, тобто – були отримані безкоштовно.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Проте, навіть якщо нерезидент зробить щедрий подарунок підприємству та надасть йому певні товари безкоштовно, підприємству все одно доведеться відобразити їх у податковій декларації, а також зазначити «справедливу» вартість таких товарів.

Пропонуємо детальніше розглянути порядок обліку таких імпортних подарунків.

Облік імпортних «подарунків»

Необхідність відображення у податкових документах таких «подарованих» товарів засвідчено у П(С)БО 9. Відповідно до цього стандарту, первісною вартістю запасів, отриманих безоплатно визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, які передбачені у пункті 9 П(С)БО 9. Така вартість формується із суми ввізного мита, суми непрямих податків, транспортно-заготівельних витрат та інших типів витрат, що пов'язані із отриманням товарів.

Взагалі, під справедливою вартістю розуміють суму, за яку актив можна продати чи сплатити податкові зобов'язання за звичайних умов на певну дату, відповідно до пункту 4 П(С)БО 19. Тобто – вартість має бути встановлена на рівні купівельної вартості аналогічних товарів.

 Облік придбаних імпортних товарів

Справедлива вартість для безоплатно отриманих імпортних товарів визначають на основі фактурної вартості, що прописана в інвойсі. Також не варто орієнтуватися на митну вартість товарів, що зазначається у митній декларації, адже митна декларація не є первинним документом для оприбуткування імпортного товару.

На дату отримання таких товарів виникає дохід, адже відповідно до пункту 5 П(С)БО 15, на дату отримання товару відбувається збільшення активів, що також зумовлює зростання власного капіталу.

► Податково-облікові наслідки імпортних операцій

Відповідно до всього вищезазначеного, отримані імпортні товари відображаються в обліку резидента за справедливою вартістю та одночасно на цю вартість визначається дохід.

Оподаткування безоплатно отриманого імпортного товару

Операція по безоплатному отриманню від нерезидента товарів не підлягає під дію підпункту 140.5.4 Податкового кодексу України (ПК), і не призводить до виникнення різниць між бухгалтерським фінансовим результатом та об’єктом оподаткування податку на прибуток.

Незалежно від того, чи будуть імпортні товарі оплачуватись надалі, сума ПДВ за цими товарами залежить від їх митної вартості. Отже сума ПДВ, що була сплачена при розмитненні ввезених на митну територію України товарів, у разі їх безоплатного отримання включається до складу податкового кредиту платнику ПДВ на підставі оформленої митної декларації.

► За якими документами оприбутковувати імпортний товар

Пропонуємо розглянути приклад відображення безоплатно отриманого імпортного товару:

  • Припустимо, що митна вартість товару, безоплатно отриманого від нерезидента становить 5000 євро, а курс валюти на момент оформлення митної декларації становить 29,00 грн.

Під час митного оформлення було сплачено наступні обов’язкові податкові платежі:

  • Ввізне мито (10%) – (5000 х 29,00) х 10% = 14 500 грн;
  • ПДВ (20%) – ((5000 х 29,00) + 14 500) х 20% = 31 900 грн;
  • Вартість послуг доставки товару – 5000 грн без врахування ПДВ;
  • Справедлива вартість товару складає 150 000 грн.

Натисніть для збільшення таблиці ►►►

Облік безоплатно отриманих імпортних товарів

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS:ГОЛОВБУХ

➤ Як провести річну інвентаризацію швидко: поради колег

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл