text
Головбух

Отримання послуг від фізособи-єдиноподатника: чи є загрози

  • 8 вересня 2015
  • 30

Підприємство уклало договір про надання послуг з фізособою-підприємцем —платником єдиного податку третьої групи. Надання послуг є одним із видів господарської діяльності платника єдиного податку. Які податкові наслідки слід очікувати підприємству?

Насамперед наголосимо: загрозою при укладанні договору ЦПХ із фізособою-підприємцем — єдиноподатником може стати віднесення податківцями таких договірних відносин до трудових. У такому разі сторони договору можуть бути прирівняні до працівника та роботодавця відповідно до підпунктів 14.1.195 та 14.1.222 Податкового кодексу України (ПК).

Тому при укладанні договору ЦПХ про надання послуг з консультування слід дотримуватися норм глави 63 Цивільного кодексу України (ЦК).

Стаття 901 ЦК визначає, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов’язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Тобто при відповідному укладанні договору про надання послуг податківцям складно буде довести, що такі відносини підпадають під визначення трудових.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Оподаткування діяльності платника єдиного податку

Розглянемо особливості оподаткування господарської операції з отримання послуг юридичною особою — платником податку на прибуток від фізособи-підприємця —єдиноподатника третьої групи.

Відповідно до пункту 292.1 ПК доходом фізособи-підприємця — єдиноподатника є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

На сьогодні ставку єдиного податку для платників третьої групи встановлено у розмірі:

  • 2% доходу — у разі сплати ПДВ;
  • 4% доходу — у разі включення ПДВ до складу єдиного податку.

Відповідно до пункту 292.9 ПК доходи фізособи — підприємця — єдиноподатника, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані єдиним податком, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, який оподатковується ПДФО.

Але на сьогодні також встановлено ставку єдиного податку у розмірі 15%. Перелік доходів, які підлягають оподаткуванню єдиним податком за ставкою 15%, визначено у пункті 293.4 ПК.

ВРІЗ 1

До того ж платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК).

Отже, дохід від надання послуг юрособі має оподатковувати єдиним податком саме фізособа-підприємець — єдиноподатник.

Наслідки для юрособи, якщо контрагент — фізособа-єдиноподатник

Тепер розглянемо наслідки для підприємства, які виникають у разі отримання послуг від фізособи-підприємця — єдиноподатника третьої групи.

Згідно з підпунктом 14.1.180 ПК підприємство є податковим агентом щодо фізосіб, яким він виплачує дохід. Тому на підприємство поширюється не тільки обов’язок не лише нарахувати і сплатити до бюджету ПДФО з такого доходу, а й відобразити такий дохід у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.

Отже, щоб не нараховувати і не сплачувати до бюджету суму ПДФО за розрахунками з фізособою-підприємцем — єдиноподатником на підставі підпункту 165.1.36 ПК, підприємство має узяти у такої особи копію витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців.

ВРІЗ 2

Це підтверджує і норма пункту 177.8 ПК. Відповідно до неї суб’єкт підприємницької діяльності, який нараховує (виплачує) доходи на користь приватного підприємця — фізособи, не утримує ПДФО у тому разі, якщо приватний підприємець надав копію документа, що підтверджує його реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності.

У цих документах потрібно перевірити наявність виду діяльності, за який виплачують такий дохід. Інакше доведеться нараховувати і сплачувати ПДФО до бюджету з доходу, отриманого за цивільно-правовим договором про надання послуг.

Наявність копії витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців з видом діяльності, за який виплачується такий дохід, звільняє підприємство від обов’язку утримання та перерахування й військового збору. За відсутності копії витягу підприємству доведеться утримувати і сплачувати із суми винагороди, крім ПДФО, ще й військовий збір у розмірі 1,5%. Позаяк доходи фізичних осіб, з яких сплачується ПДФО, підлягають оподаткуванню військовим збором (п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Але у будь-якому разі нарахований та виплачений дохід потрібно відобразити з ознакою доходу 157 «Дохід, виплачений самозайнятій особі» у розділі І форми № 1 ДФ.

На сьогодні форму Податковому розрахунку форми сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

Тож наприкінці розглянемо долю ЄСВ у разі отримання послуг від фізособи-підприємця — платника єдиного податку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI ЄСВ не нараховується та не утримується з винагороди за договором ЦПХ, укладеного з фізичною особою — підприємцем, якщо надавані послуги відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Отже, для уникнення подвійного оподаткування та нарахування і сплати ЄСВ підприємству доцільно попросити у підприємця (або отримати самостійно) відомість з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, а також правильно укласти відповідний договір про надання послуг. А юрособі слід пам’ятати про її обов’язки податкового агента з ПДФО щодо відображення у формі № 1ДФ нарахованого та сплаченого доходу за отримані послуги від фізособи-підприємця — єдиноподатника.

ВРІЗ 1

Зверніть увагу!

Платник єдиного податку третьої групи

зобов’язаний перейти на сплату інших податків у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення

ВРІЗ 2

Важливо

Дохід фізичної особи — підприємця,

з якого сплачується єдиний податок не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу

 

Детальніше про це читайте у статті О. Коновалової «Підміна трудового договору договором підряду: правові наслідки та відповідальність» у тижневику «Головбух» № 24/2015 на с. 35.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль