text
Головбух

Взаємозалік заборгованостей: право та податкові наслідки

  • 7 вересня 2015
  • 69

Підприємство має заборгованість за договором позики перед засновником-нерезидентом та за несплаченими відсотками, а засновник має заборгованість із внесків до статутного капіталу підприємства. Чи можна провести взаємозалік зустрічних заборгованостей?

Відповідно до статті 601 Цивільного кодексу України (ЦК) зобов’язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги. Стаття 602 ЦК встановлює перелік вимог, зарахування за якими не допускається. Цей перелік не є обмеженим, позаяк допускає існування інших випадків, встановлених договором або законом, у яких проведення зарахування заборонено.

Згідно з частиною 2 статті 144 ЦК не допускається звільнення учасника товариства з обмеженою відповідальністю від обов’язку внесення вкладу до статутного капіталу товариства, у т. ч. шляхом зарахування вимог до товариства.

Отже, якщо підприємство створене у формі ТОВ, то внески мають буди здійснені у грошовій чи натуральній формі, погодженій учасниками ТОВ, але не можуть бути зараховані в рахунок боргу ТОВ перед учасником.

Стаття 11 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 № 514-VI (далі — Закон № 514) прямої заборони зарахування обов’язку з оплати акцій у рахунок зустрічної вимоги до акціонерного товариства не містить. Однак зазначена норма передбачає, що оплата вартості акцій, що розміщуються під час заснування акціонерного товариства, може здійснюватися грошовими коштами, цінними паперами (крім боргових емісійних цінних паперів, емітентом яких є засновник, та векселів), майном і майновими правами, нематеріальними активами, що мають грошову оцінку. До того ж оплата вартості акцій, що розміщуються під час заснування акціонерного товариства, не може здійснюватися шляхом прийняття на себе зобов’язань з виконання для товариства робіт або надання послуг.

Крім цих вимог, частина 3 статті 11 Закону № 514 зобов’язує кожного засновника акціонерного товариства оплатити повну вартість придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій. У разі несплати (неповної оплати) вартості придбаних акцій до дати затвердження результатів розміщення першого випуску акцій акціонерне товариство вважають незаснованим. До оплати 50% статутного капіталу товариство не має права здійснювати операції, не пов’язані з його заснуванням.

Проаналізувавши наведені норми, не важко дійти висновку про те, що й у разі викупу акцій акціонерного товариства здійснювати зарахування зустрічних однорідних вимог видається дещо більшим, аніж просто проблематичним.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

ВРІЗ 1

Якщо йдеться про підприємства, створені в інших формах, відмінних від АТ та ТОВ, то прямої заборони подібного взаємозаліку зустрічних вимог законодавство не містить. Хоча потенційна ймовірність конфліктів з цього приводу з контролюючими органами все ж є вельми високою.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР (далі — Закон № 93) іноземні інвестиції — це цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту. До того ж державна реєстрація іноземної інвестиції — це фіксування факту внесення іноземної інвестиції шляхом присвоєння відповідним органом державної реєстрації інформаційному повідомленню реєстраційного номера із записом у журналі обліку державної реєстрації внесених іноземних інвестицій.

Відповідно до статті 13 Закону № 93 незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених цим Законом, у т. ч. і гарантій у разі припинення інвестиційної діяльності, передбачених статтею 11 Закону № 93.

Тобто без державної реєстрації іноземної інвестиції вклад іноземного інвестора лише не надаватиме права на одержання пільг та гарантій, передбачених Законом № 93. Однак відсутність реєстрації зовсім не позбавляє вклад іноземного учасника, здійснений шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, статусу інвестиції стосовно інших правовідносин. Позаяк визначення поняття «іноземні інвестиції», наведене у статті 1 Закону № 93, не містить такого обов’язкового критерію, як державна реєстрація іноземної інвестиції. Проте цілком імовірно, що подібні внески до статутного капіталу можуть бути визнані контролюючими органами як такі, що не внесені. І зашкодити їм дійти такого висновку буде занадто важко.

ВРІЗ 2

А це, своєю чергою, надихне представників контролюючих органів вважати невиконаним і зобов’язання з повернення позики та сплати відсотків за користування нею. Зрозуміло, що для такого висновку правильно було б податківцям звернутися до суду з позовом про визнання недійсним правочину про зарахування зустрічних однорідних вимог. Проте сподіватися на таку правомірну поведінку представників фіскального відомства навряд чи варто.

Найімовірніше під час складання акта перевірки вони визнають суму позики безповоротною фінансовою допомогою згідно з підпунктом 14.1.257 Податкового кодексу України. За цією нормою безповоротна фінансова допомога — це, зокрема, сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності. Відповідно, відсотки, погашені зарахуванням однорідних зустрічних вимог щодо внесків до статутного капіталу, визнаються як такі, що не сплачені, а отже, як такі, що не можуть зменшити базу оподаткування податком на прибуток підприємства.

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що зарахування заборгованості нерезидента зі сплати внесків до статутного капіталу підприємства та заборгованості щодо повернення позики і сплати відсотків підприємством на користь нерезидента, несе у собі високий ризик настання небажаних податкових наслідків. Тож, здійснюючи таке зарахування, слід зважити на готовність підприємства цей ризик нести.

ВРІЗ 1

Зверніть увагу

Внески учасників ТОВ

до його статутного капіталу не можуть бути зараховані в рахунок боргу ТОВ перед учасниками

ВРІЗ 2

Важливо

Незареєстрований вклад

іноземного учасника, здійснений шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, не втрачає статусу інвестиції

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл