Головбух

Безвідсоткова позика підприємству: чи відображати у формі № 1ДФ

7 вересня 2015
702
Середній бал: 0 із 5

У 3-му кварталі 2015 року директор надав безвідсоткову позику на 2 роки своєму підприємству,що перебуває на загальній системі оподаткування.Потрібно цю операцію відображати у формі №1ДФ за 3-й квартал 2015 р,якщо позика не буде повернута у цьому кварталі?

Порядок відображення у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ безвідсоткової позики аналогічний відображенню поворотної фінансової допомоги. Адже за своєю суттю ці два поняття схожі.

Безвідсоткова позика = поворотна фіндопомога

Відповідно до підпункту 14.1.257 Податкового кодексу України (ПК) поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. За своїм змістом це визначення збігається з цивільно-правовим визначенням договору позики.

За договором позики позикодавець передає у власність позичальникові грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості (ст. 1046 Цивільного кодексу України; ЦК).

Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 1048 ЦК). Отже, позика, за умовами якої у договорі не передбачено сплати процентів позичальником на користь позикодавця, відповідає податковому визначенню поворотної фінансової допомоги.

Тож порядок відображення позики у формі № 1ДФ такий самий, як і порядок відображення суми поворотної фінансової допомоги. Детальніше про це далі.

Відображення позики у формі № 1ДФ

Відповідно до підпункту 165.1.31 ПК основну суму поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яку повертають йому, основну суму поворотної фінансової допомоги, що отримує платник податку, не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. А як ми вже з’ясували, безвідсоткову позику з метою оподаткування прирівнюють до поворотної фінансової допомоги. Тож і безвідсоткову позику також не включають до оподаткованого доходу.

Довідником ознак доходів Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4, передбачено, що у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ суму поворотної фінансової допомоги відображають з ознакою доходу «153» тільки в момент її повернення. Цю ознаку використовуємо і для відображення безвідсоткової позики.

Навіть у разі повернення юридичною особою частини безвідсоткової позики фізичній особі таку частину потрібно відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «153». Суму повернення позики фізособі відображають у графах 3 та 3а.

Отже, у разі повернення безвідсоткової позики директору її потрібно відображати в формі № 1ДФ за квартал, у якому відбулося повернення, за ознакою доходу «153».

Бухгалтерський облік

У бухгалтерському обліку суму безвідсоткової позики відображають залежно від строку її надання. Якщо строк повернення становить більше 12 місяців, то її обліковують на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання». Якщо ж строк повернення — менше 12 місяців, то безвідсоткову позику обліковують на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Частину довгострокової заборгованості, строк погашення якої становить менше 12 місяців, обліковують на субрахунку 611 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями в національній валюті».

Отримання поворотної фінансової допомоги відображають проведенням Д-т 30, 31 та К-т 55, 685.

Розглянемо приклад.

ПРИКЛАД. Відображення в бухгалтерському обліку безвідсоткової позики від директора

Директор у березні 2015 року надав підприємству безвідсоткову позику в сумі 20 000 грн. строком на два роки. Договором передбачено, що протягом першого року погашенню підлягає 10 000 грн. У серпні 2015 року підприємство повернуло директору 10 000 грн. У бухгалтерському обліку зазначені операції будуть відображені так.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Д-т

К-т

1

Підприємство отримало безвідсоткову позику від директора

311

55

20 000

2

Переведено частину позики до складу короткострокової заборгованості

55

611

10 000

3

Виплачено директору частину позики

611

311

10 000

Отже, безвідсоткову позику у формі № 1ДФ відображають у періоді її повернення. Для відображення суми повернення використовують ознаку доходу «153». У бухгалтерському обліку позику відображають залежно від строку її повернення.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини