Головбух

Заповнюємо платіжки за новими правилами

  • 27 серпня 2015
  • 94

Літо цьогоріч видалося дуже врожайним на ухвалені та введені в дію зміни податкового законодавства.З легкої руки Мінфіну з’явився оновлений порядок заповнення платіжних документів на сплату податків,зборів та інших платежів.Розглянемо основні відмінності

Новий Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково чи надміру зарахованих коштів затверджено наказом Мінфіну від 24.07.2015 № 666 (далі — Порядок № 666, див. с.___). Його розроблено на основі та на заміну однойменного Порядку, затвердженого наказом МДЗ від 22.10.2013 № 609 (далі — Порядок № 609). В оновленому Порядку № 666 також наведено алгоритм і різні варіанти прикладів заповнення поля «Призначення платежу» платіжних документів, але вже з урахуванням змін окремих кодів та їх назв у Переліку кодів видів сплати, наведеному у додатку до Порядку № 666.

Наголосимо, що головною заслугою мінфінівців стало усунення ляпів, допущених у попередньому Переліку кодів видів сплати, та значне скорочення кодів цього переліку (із 47 до 33). Це тоді як зазначений перелік ще було й доповнено новими кодами видів сплати. Тож з них і почнемо.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Нові коди видів сплати

Уведення нових кодів видів сплати пов’язане із запровадженням у дію на початку 2015 року податкового компромісу та електронного адміністрування ПДВ.

Через це, заповнюючи платіжні документи у разі застосування податкового компромісу, у полі 2 «Призначення платежу» зазначають:

  • код 244 — у разі сплати податкового зобов’язання за уточнюючим розрахунком;
  • код 246 — у разі сплати податкового зобов’язання за податковим повідомленням-рішенням.

Надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ здійснюють з кодом виду сплати 242, а стягнення податкового боргу з ПДВ за рішенням суду в системі електронного адміністрування ПДВ — з кодом 258.

Проте зазначені коди видів сплати використовуватимуть не платники ПДВ, а органи казначейства. Адже Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 № 569, передбачає сплату узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ платниками цього податку не одразу на бюджетний рахунок, а на електронний ПДВ-рахунок, відкритий платнику ПДВ в органі казначейства. А вже орган казначейства не пізніше граничного строку сплати перераховує суму ПДВ до бюджету.

Тобто спочатку платник перераховує потрібну для сплати ПДВ суму коштів на казначейський електронний ПДВ-рахунок. У платіжному дорученні на перерахування суми ПДВ у полі 2 «Призначення платежу», як і раніше, він зазначає код виду сплати 101 — сплата суми податків і зборів/єдиного внеску (див. Приклад 1).

Приклад 1. Заповнення поля «Призначення платежу» в розрахунковому документі для перерахування ПДВ на електронний ПДВ-рахунок

Підприємство «Космос», що має код за ЄДРПОУ 15120560, перерахувало кошти на електронний ПДВ-рахунок для сплати податкового зобов’язання з ПДВ за серпень.

*

;101

;15120560

;ПДВ за серпень

;

;

;

1

2

3

4

5

6

7

поле 1 — службовий код («*»);

поле 2 — код виду сплати («101» — сплата суми податків і зборів/єдиного внеску);

поле 3 —код підприємства за ЄДРПОУ;

поле 4 — роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі;

поле 5, 6, 7 — платниками не заповнюються, а ставиться розділовий знак «;».

Далі орган казначейства не пізніше граничного строку сплати суму ПДВ, отриману на електронний ПДВ-рахунок від платника, перераховує до бюджету. У платіжному дорученні на перерахування суми ПДВ у полі 2 «Призначення платежу» він зазначає код виду сплати 242 — надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ. У полі 3 зазначає інформацію щодо реєстраційного номера платника та звітного періоду декларації з ПДВ, відповідно до якої здійснюється перерахування до бюджету ПДВ (див. Приклад 2).

Приклад 2. Заповнення поля «Призначення платежу» в розрахунковому документі для перерахування казначейством ПДВ до бюджету

Орган казначейства перерахував до бюджету ПДВ у системі електронного адміністрування ПДВ за підприємство «Космос», що має код за ЄДРПОУ 15120560, індивідуальний податковий номер (ІПН) — 151205610081.

*

;242

;15120560

;перераховано до бюджету ПДВ у системі електронного адміністрування, 151205610081, ПДВ за серпень

;

;

;

1

2

3

4

5

6

7

поле 1 — службовий код («*»);

поле 2 — код виду сплати («242» — надходження до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ);

поле 3 — код за ЄДРПОУ платника, з рахунку якого орган казначейства перераховує кошти до бюджету в системі електронного адміністрування ПДВ (у цьому випадку — підприємство «Космос», що має код за ЄДРПОУ 15120560);

поле 4 — роз’яснювальна інформація про призначення платежу;

поле 5, 6, 7 — платниками не заповнюються, а ставиться розділовий знак «;».

Слід врахувати, що при заповненні полів «Призначення платежу» платіжного документа не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками (п. 2 Порядку № 666).

Сплачуємо борг з ЄСВ

Попереднім Порядком № 609 було передбачено погашення податкового боргу платниками з кодом виду сплати 140. Проте у ньому не було коду виду сплати для недоїмки з ЄСВ. А використовувати код 140 було б неправильно, оскільки порядок адміністрування ЄСВ визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, а не Податковий кодекс України (ПК). Тому заборгованість зі сплати ЄСВ не можна вважати податковим боргом.

Цю помилку усунуто згідно з новим пунктом 8 Порядку № 666. Цією нормою встановлено, що у разі наявності у платника податків/платника єдиного внеску податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску розрахунковий документ на переказ коштів приймається до виконання незалежно від напряму сплати, зазначеного у полі «Призначення платежу» розрахункового документа. Зарахування коштів відбувається у порядку черговості, встановленому ПК, а такому виду сплати органами ДФС присвоюється код виду сплати 140 — надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки з єдиного внеску (див. Приклад 3).

Приклад 3. Заповнення поля «Призначення платежу» в розрахунковому документі для перерахування недоїмки з ЄСВ

Підприємство «Космос», що має код за ЄДРПОУ 15120560, перерахувало недоїмку з ЄСВ, що виникла станом на 01.08.2015.

*

;140

;15120560

;недоїмка з єдиного внеску

;

;

;

1

2

3

4

5

6

7

Перераховуючи поточні зобов’язання, задекларовані у звітності з ЄСВ, як і раніше, зазначають код виду сплати 101 — сплата суми податків і зборів/єдиного внеску (див. Приклад 4).

Приклад 4. Заповнення поля «Призначення платежу» в розрахунковому документі для перерахування поточних зобов’язань з ЄСВ

Підприємство «Космос», що має код за ЄДРПОУ 15120560, перерахувало кошти в рахунок сплати ЄСВ за серпень.

*

;140

;15120560

;єдиний внесок за серпень

;

;

;

1

2

3

4

5

6

7

До того ж, якщо платник ЄСВ протягом одного банківського дня сплачує і поточні зобов’язання з ЄСВ, і недоїмку, він має оформити два платіжні документи.

ВРІЗ

Адже згідно з пунктом 6 Порядку № 666 сплата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати має оформлятися окремим документом на переказ.

Це правило встановлене не лише для платників ЄСВ. Його мають дотримуватися платники під час сплати всіх податкових та неподаткових платежів, контроль за якими здійснюють податкові органи.

Наслідки порушення заповнення коду виду сплати

За порушення заповнення коду виду сплати у полі «Призначення платежу» платник не несе відповідальності. Головне, щоб правильно були оформлені основні реквізити платіжного доручення (дані платника та отримувача коштів) і платіж надійшов на той рахунок, куди йому й слід потрапити.

Підтвердженням зазначеного є й вимоги пункту 7 Порядку № 666. А саме, у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог, визначених у Порядку № 666, документ на переказ приймається до виконання. До того ж вважається, що платник податків сплачує грошове зобов’язання (код виду сплати 101). А як відомо, податковим боргом є грошове зобов’язання, яке несвоєчасно сплачене. Тобто поняття «податковий борг» та «грошове зобов’язання» розділяє лише один крок. А в інтегрованій картці платника ведеться облік нарахувань та сплати з певного платежу у хронологічному порядку з дотриманням черговості платежів.

Тож, якщо у платника податків є податковий борг, податковий орган зобов’язаний зарахувати кошти, які сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. Водночас спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов’язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та ЄСВ (п. 87.9 ПК).

Інші нововведення

Серед інших змін, передбачених у Порядку № 666, привертає увагу приклад заповнення платіжного доручення у разі сплати платежу до бюджету готівкою фізичною особою. Якщо така фізична особа має ідентифікаційний код, то поле «Призначення платежу» вона заповнює так само, як і юридичні особи. У разі якщо фізична особа відмовилася від отримання ідентифікаційного коду і має відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, у полі «Призначення платежу» зазначають серію та номер паспорта цієї фізичної особи (наприклад, АА111111).

Порядок № 666 набере чинності з дня його офіційного опублікування.

ВРІЗ

Важливо

Сплата має оформлятися окремим документом на переказ за кожним видом платежу та за кожним видом сплати 

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл